1399/8/28 چهارشنبه در مراسم بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار برگزار شد، رونمایی از پوستر نخستین جشنواره ملی شهر کودک «دوست من کتاب» در ویژه‌برنامه استانی بزرگداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار از پوستر نخستین جشنواره ملی شهر کودک و نوجوان «دوست من کتاب» رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان، ظهر امروز مراسم بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان همدان با حضور  مصطفی آزادبخت، معاون سیاسی، امنیتی استاندار، مهدی توکلیان مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و کتابداران و کارشناسان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان به صورت مجازی در بستر اسکای روم برگزار شد.

در این مراسم  از هاجر بیگی مسوول کتابخانه عمومی فجر شهرستان بهار و زهرا ساکی  مسوول کتابخانه عمومی شهید قدوسی(ره) نهاوند به عنوان کتابداران فعال در حوزه فعالیت‌های ترویجی کتابخوانی تقدیر به عمل آمد.

همچنین الهام همایی‌نژاد، عضو کتابخانه عمومی شهید مدرس و محمدحسین خدادادی عضو کتابخانه مرکزی همدان به عنوان کتابخوانان برتر بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار معرفی شدند. در این مراسم از پوستر نخستین جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان توسط معاون سیاسی امنیتی استانداری همدان رونمایی شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این مراسم اظهار کرد: کتابداران استان همدان در راستای ترویج فرهنگ مطالعه از هیچ اقدامی کوتاهی نکردند و در دوران شیوع بیماری نیز از حرکت و تلاش بازنایستادند و فعالیت‌های فرهنگی خود را  در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سلامت و بهداشت سلامت و روان به سمت فضای مجازی سوق دادند.

دکتر عاطفه زارعی با اشاره به اینکه برای مبارزه با ویروس کرونا اقدامات بسیاری در کتابخانه‌های عمومی استان و کشور انجام شد افزود: کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ایام شیوع بیماری کرونا جشنواره بزرگ کتابخوانی رضوی را در فضای مجازی برگزار کردند که در آن بیش از ۴۲ هزار شرکت کننده حضور پیدا کردند.

وی تصریح کرد: در این ایام ۱۴ هزار برنامه از جمله نقاشی، کتابخوانی، پویش‌‌های مانند هر خانه یک کتابخانه، خانه بمانیم- کتاب بخوانم، خانواده کتابخوان و برنامه‌هایی برای ارتقای سواد سلامت برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان ادامه داد: نشست‌های کتابخوان، نقد کتاب، معرفی کتاب در سطح استانی و ملی، پاتوق‌های مقاله خوانی در فضای مجازی با همکاری انجمن علمی کتابخانه‌های عمومی ایران، راه‌اندازی محفل ادبی هگمتانه و  محافل شهرستانی از دیگر اقدامات انجام شده است.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۹، بیش از ۲۲ هزار منابع اطلاعاتی به کتابخانه‌های عمومی استان ارسال شده است خاطرنشان کرد: اشتراک پایگاه‌های اینترنتی نورمگز برای کتابخانه‌های عمومی تهیه شده و در اختیار اعضا قرار می‌گیرد.

دکتر زارعی با بیان اینکه در راستای تهیه منابع الکترونیکی تهیه نرم‌افزار طاقچه برای اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی کشور برنامه ریزی شده است گفت: در استان همدان نیز پیگیری‌های لازم صورت گرفته تا بتوانیم در آینده نزدیک نرم افزار طاقچه را در اختیار اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی قرار دهیم.

وی اظهار کرد: در یک سال گذشته بیش از ۵۰۰ خبر در رسانه‌ها و پورتال‌های اطلاع رسانی با هدف آشنایی جامعه با رویدادهای فرهنگی کتابخانه‌ها منتشر شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان همدان در ادامه افزود: از سال ۱۳۹۴ تا کنون ۱۵ کتابخانه عمومی در استان احداث شده و تا پایان سال جاری نیز ۹ کتابخانه عمومی به مجموعه کتابخانه‌های استان افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در هفته کتاب سال جاری نیز بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ برنامه در نظر گرفته شده است تصریح کرد: این برنامه‌ها هم اکنون در تمام شهرستان‌ها و توسط کتابخانه‌های عمومی استان در نقاط مختلف برگزار می‌شود.

دکتر زارعی ادامه داد: یکی از برنامه‌های برجسته نیز برگزاری جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان در سه رده سنی و با موضوع کتاب، کتابخوانی و کتابخانه است که توسط محفل ادبی هگمتانه استان همدان به نام "دوست من کتاب" برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: در هر حوزه کودکان و نوجوانان و البته نویسندگان، شاعران کودک و نوجوان می‌توانند آثار خود را ارسال کنند.

دکتر زارعی همچنین به شادپیمایی کتابخانه سیار یار مهربان با همکاری شهرداری همدان خبر داد و گفت: در هفته کتاب کاروان شادپیمایی یار مهربان در سطح شهر حضور دارند و مردم را به استفاده از ماسک و مطالعه کتاب و خانه ماندن تشویق می‌کنند.

 [PageVisit]