1399/6/24 دوشنبه با هدف تعامل بیشتر دانشگاه و کتابخانه؛ تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی و دانشگاه آزاد اسلامی همدان امضا شد مدیرکل کتابخانه‌های عمومی و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان طی نشستی تفاهم نامه همکاری در حوزه فرهنگی، پژوهش و فناوری، عمرانی و آموزشی امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، به منظور توسعه همکاری‌های مشترک و بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود، توسعه کمی و کیفی خدمات به گروه‌های مخاطب و اتخاذ سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات مؤثر و کارآمد با رویکرد ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، پژوهش و فناوری، عمرانی، آموزشی تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی و دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان با حضور  عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و مرتضی قائمی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به امضا رسید.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار داشت: موضوع این تفاهم نامه همکاری دو جانبه در زمینه ارتقای فرهنگ مطالعه مفید در میان دانشجویان و کارکنان دانشگاه، برگزاری جلسات و نشست‌هایی با محوریت کتاب در دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی و استفاده دانشجویان و کارکنان و اساتید دانشگاه از کتابخانه‌های عمومی سطح استان است.

وی با بیان اینکه مدت زمان این تفاهم نامه در گام اول 3 سال تعریف شده که قابل تمدید است، افزود: بر اساس این تفاهم نامه هر دو طرف متعهد می‌شوند که در برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی ماهانه، فصلی و سالانه علمی و پژوهشی، انجام طرح‌های پژوهشی بر اساس نیاز طرفین، همکاری‌های متقابل فرهنگی، اطلاع‌ رسانی و تبادل اخبار فعالیت‌های مرتبط کاری بین دانشگاه و اداره کل و انتشار آن از طریق نشریات و رسانه‌های در اختیار طرفین،  برگزاری فعالیت‌های مشترک فرهنگی، ادبی و مسابقات کتابخوانی با هدف ترویج فرهنگ مطالعه مفید، طراحی و برگزاری سمینارها و همایش های کاربردی و مشترک، همکاری کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه با همکاری دانشگاه آزاد امکان ارتقای مهارت‌های کتابداران و کارشناسان اداره کل با همکاری دانشگاه آزاد فراهم شده است، تصریح کرد: یکی از اهدف مهم این تفاهم نامه برگزاری برنامه‌های مختلف با محوریت کتاب به صورت مشترک است.

 مرتضی قائمی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان همدان نیز در این نشست، اظهار داشت: کتاب هیچ جایگزینی نخواهد داشت و نقش اساسی در فرهنگ سازی جامعه ایفا می‌کند. کتابخانه‌های عمومی به دلیل حضور در جای جای استان به ویژه روستاها تقش بسیار ارزنده‌ای در حوزه فرهنگ ایفا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه به روز بودن منابع  کتابخانه‌ها بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: هیچ موسسه‌ای نمی‌تواند به اندازه کتابخانه‌های عمومی در توسعه به ویژه در حوزه فرهنگ تأثیرگذار باشد.

قائمی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی همدان قطب رشته علم اطلاعات و دانش شناسی به حساب می‌آید، ادامه داد: در این گروه علمی ظرفیت بسیار بالایی وجود داشته و از هیأت علمی معتبر و برجسته‌ای برخوردار است. دانشگاه آزاد اسلامی همدان آماده هرگونه همکاری در زمینه‌های فرهنگی است تا بتواند وظایف خود را نیز به خوبی انجام دهد.

 [PageVisit]