1399/6/1 شنبه به ریاست معاون سیاسی- امنیتی استاندار همدان؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار شد جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان همدان به ریاست معاون سیاسی- امنیتی استاندار همدان و با هدف بررسی آخرین وضعیت پروژه‌های کتابخانه‌های عمومی و برنامه‌های فرهنگی در دوران شیوع بیماری کرونا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان همدان به ریاست مصطفی آزادبخت، معاون سیاسی- امنیتی استاندار همدان و با حضور مهرداد نادری‌فر، مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان؛ احمدرضا احسانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ علیرضا تکلو، مدیرکل اسناد ملی غرب کشور؛ سید مهدی وفایی، معاون هماهنگی برنامه و بودجه و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن با محوریت بررسی پروژه‌های در دست اقدام و برنامه‌های فرهنگی در ایام شیوع بیماری کرونا برگزار شد.

معاون سیاسی- امنیتی استاندار همدان در این نشست با بیان اینکه زیربنا و اصل و اساس توسعه کشور مسائل فرهنگی است، اظهار کرد: کتاب و کتابخانه‌ها در فرهنگسازی و رشد و توسعه کشور بسیار حائز اهمیت بوده و نقشی اساسی و حیاتی را ایفا می‌کنند. کتاب در پایتخت تاریخ و تمدن ایران بسیار حائز اهمیت بوده و از ارکان مرام و مسلک ما است. مسئولان استان همدان اهمیت ویژه‌ای برای کتاب و کتابخوانی قائل هستند.

مصطفی آزادبخت افزود: خوشبختانه کتابخانه‌های عمومی استان از مدیریت و بدنه خوبی برخوردار هستند و اقدامات شایسته‌ای در حوزه عمرانی و فرهنگی انجام داده اند. برای تکمیل پروژه‌های در دست احداث و بهره‌برداری از آن ها همه باید پای کار بیایند و مکاتبات لازم با فرمانداران انجام شود. به همین منظور لازم است مدیرکل کتابخانه‌های استان در جلسه شورای معاونان استانداری همدان حاضر شده و هماهنگی‌های لازم به عمل آید.

وی ادامه داد: اگر امروز مردم، شهیدانی چون سردار علی چیت‌سازیان، سردار حاج میرزامحمد سلگی، سردار علی خوش‌لفظ و سردار حاج ستار ابراهیمی را می‌شناسند به این دلیل است که نویسندگان برجسته استان درباره آن ها کتاب تألیف کرده‌اند.

آزادبخت با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر نگارش خاطرات شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس، تأکید کرد: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز اقدامات انجام شده برای شهدا و نوشتن کتاب درباره آن ها را در همدان ستود و آن را کم‌نظیر خواند.

اجرای بیش از ۷ هزار برنامه فرهنگی در فضای مجازی توسط کتابخانه‌های عمومی استان

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز در این نشست گفت: ۷ هزار و ۹۴۵ برنامه فرهنگی در طول سه ماه تعطیلی کتابخانه‌های عمومی استان، به دلیل شیوع ویروس کرونا، فضای مجازی انجام شده است.

عاطفه زارعی اظهار داشت: کتابخانه شهید مظاهری شهر مریانج ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و مخزن کتابخانه در حال بهره‌برداری است و تنها سالن سینمای آن باقی مانده که تجهیز شود. کتابخانه شهدای گمنام رزن نیز ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تنها سالن آمفی تئاتر آن باقی مانده است که با تأمین اعتبار مورد نیاز به زودی به طور کامل تکمیل می‌شود، اگرچه کتابخانه در حال ارائه خدمات به اعضا است. کتابخانه کوی ماماهان شهرستان فامنین که با مشارکت بنیاد برکت احداث شده، آماده افتتاح است اما بخشی از مطالبات پیمانکار باقی مانده است.

وی ادامه داد: کتابخانه آیت‌الله بهاری شهرستان بهار نیز در حال بازسازی است که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و عملیات عمرانی آن در جریان است که اگر اعتبار لازم تأمین شود، در سال جاری به اتمام خواهد رسید. کتابخانه آیت‌الله شاهنجرینی شهرستان درگزین نیز ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که درصورت تامین اعتبار در سال جاری تکمیل و به طور کامل به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه طرح توسعه کتابخانه شهید مطهری فامنین با ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی همراه است، گفت: طرح توسعه کتابخانه شهید مطهری با حمایت دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور از محل اعتبارات ملی انجام شده و در سال جاری به اتمام می‌رسد.

زارعی با اشاره به اینکه کتابخانه عمومی روستای اورقین شهرستان کبودراهنگ نیز به صورت حق انتفاعی در حال افتتاح است، افزود: با مشارکت بانک پاسارگاد دو کتابخانه عمومی در روستای ینگی‌کند ملایر و روستای سید شهاب تویسرکان در حال احداث است. در شهرستان ملایر نیز خیرین زمین‌هایی برای احداث کتابخانه اهدا کردند که با تأمین اعتبار مورد نیاز، عملیات عمرانی‌ آن ها آغاز خواهد شد.

زارعی در ادامه به تشریح فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی در ایام شیوع بیماری کرونا پرداخت و گفت: از سوم اسفند ماه سال گذشته تا ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری کتابخانه‌های عمومی به طور کامل تعطیل بودند اما فعالیت کتابخانه‌ها در فضای مجازی ادامه یافت.

وی افزود: در ابتدا همه کتابخانه‌های عمومی در فضای مجازی فعال نبودند، اما با اقدامات انجام شده همه همکاران در یکی از پیام رسان‌ها گردهم آمدند و با تولید محتوای صورت گرفته، فعالیت خود در فضای مجازی را با قوت ادامه دادند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه معرفی کتاب، هایکو کتاب، کاردستی و اریگامی از جمله فعالیت‌های انجام شده در فضای مجازی در این ایام بود، تصریح کرد: سلسله نشست‌های کتابخوان که پیش از این به صورت حضوری در کتابخانه‌ها انجام می‎شد به صورت مجازی ادامه یافت و در همه شهرستان‌ها برگزار شده و همچنان هم ادامه دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: مسابقات فرهنگی متنوعی در این مدت انجام شد که شاخص‌ترین آن دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی بود که از اسفند ماه سال گذشته آغاز و تا مرداد ماه ادامه یافت. این برنامه به صورت کاملا مجازی برگزار و با استقبال خوب مردم استان مواجه شد.

زارعی با بیان اینکه در مجموع ۷ هزار و ۹۴۵ برنامه فرهنگی در طول سه ماه تعطیلی کتابخانه‌های عمومی استان انجام شده است، اظهار کرد: در پی تصمیم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای راه‌اندازی محفل‌های ادبی، در استان همدان محفل ادبی هگمتانه با حضور شاعران و نویسندگان شکل گرفته و تاکنون برنامه‌های ادبی به مناسبت‌های مختلف از جمله سالگرد عملیات مرصاد و عید غدیر خم برگزار شده است.

 [PageVisit]