1399/5/15 چهارشنبه نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی: در مجلس برای رفع دغدغه های نهاد تلاش می کنیم وضعیت کتابخانه‌ها، پروژه‌های عمرانی و مسائل حوزه کتاب و کتابخوانی شهرستان‌های همدان و فامنین در نشستی با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان و نماینده مردم این شهرستان‌ها در مجلس شورای اسلامی بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان  با حجت اسلام و المسلمین احمدحسین فلاحی، نماینده مردم شهرستان‌های همدان و فامنین درمجلس یازدهم دیدار و گفتگو کرد.

احمدحسین فلاحی، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری افزایش میزان مطالعه در جامعه است و ما باید در راه تحقق این منویات گام برداریم.

وی افزود: سلیقه مطالعه کودکان و نوجوانان با نسل ما متفاوت است و به قول حضرت علی(ع) فرزندان خود را باید برای زمان دیگری که متعلق به آن ها است، تربیت کنیم.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حوزه کتاب، کتابخوانی و کتابداران و دغدغه‌هایی که به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بازمی‌گردد، هر کاری از دست ما برآید، انجام خواهیم داد.

همچنین مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این دیدار اظهار داشت: در شهرستان همدان ۲۱ کتابخانه نهادی و  ۶ کتابخانه مشارکتی  وجود دارد که مجموع کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان را به ۲۷ عدد می‌رساند.

عاطفه زارعی با بیان اینکه معیارهای ما برای احداث کتابخانه‌های روستایی، جمعیت روستاها و مسائل فرهنگی منطقه است، افزود: در شهرستان همدان ۴۷۲ هزار نسخه کتاب داخل کتابخانه‌های عمومی وجود دارد که این میزان هنوز با استانداردهای تعریف شده فاصله دارد.

وی با اشاره به اینکه خدمات کتابخانه‌ها به افراد در سنین مختلف ارائه می‌شود، تصریح کرد: کودکان سه ساله تا بزرگسالان و محققان، طیف گسترده مراجعان به کتابخانه‌ها را تشکیل می دهند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: در حال حاضر احداث و تکمیل کتابخانه شهید مظاهری شهر مریانج و کتابخانه روستای عبدالرحیم در شهرستان همدان، در حال انجام است. تجهیز سالن آمفی تئاتر کتابخانه شهید مظاهری باقی مانده و سایر بخش‌ها به بهره‌برداری رسیده است. همچنین برای احداث کتابخانه روستای عبدالرحیم نیز خیران ورود کرده و اقدامات اولیه عمرانی انجام شده است.

زارعی با اشاره به اینکه در شهرستان فامنین طرح توسعه کتابخانه شهید مطهری در حال انجام است، خاطرنشان کرد: این اتفاق پس از سفر دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور به شهرستان فامنین رخ داد. همچنین در روستای ماماهان نیز کتابخانه تکمیل شده و به دنبال تأمین تجهیزات آن هستیم.

وی در ادامه به بیان مشکلات کتابخانه‌های عمومی پرداخت و گفت: هفت هزار نفر در مجموعه کتابخانه‌های عمومی کشور مشغول فعالیت هستند که اگر به طور متوسط هر خانواده را سه نفر در نظر بگیریم زندگی ۲۱ هزار نفر به این نهاد وابسته است و نیاز داریم که مجلس به یاری ما بیاید تا مشکلات معیشتی کتابداران برطرف شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ادامه با بیان اینکه شیوع کرونا و تعطیلی کتابخانه‌ها به معنای تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی کتابداران نبود، اظهار داشت: با تولید محتواهای مناسب به دنبال این بودیم که در فضای مجازی خوراک‌های فکری مناسب در اختیار اعضا به ویژه کودکان و نوجوانان قرار دهیم.

زارعی افزود: همچنین پایگاه‌های اطلاعاتی را در اختیار اعضای کتابخانه‌های عمومی قرار دادیم تا بتوانند در منزل و محل کار خود به منابع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند. به عبارت بهتر با شیوع کرونا فرصتی دست داد که همه ما متوجه ظرفیت‌های فضای مجازی شده و از این تهدید یک فرصت خلق کنیم.

وی تأکید کرد: در مناطق محروم نیز با همکاری شهرداری، کتابخانه‌های عمومی احداث کردیم که با استقبال خوب مردم این مناطق مواجه شد. کودکان و نوجوانان و بانوان به این کتابخانه‌ها اقبال خوبی نشان دادند.

 [PageVisit]