1399/4/25 چهارشنبه با هدف رسیدگی به زیرساخت‌های کتابخانه‌های عمومی درگزین؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین برگزار شد نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین در سال 99 به ریاست معاون فرماندار این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین در سال 99 به ریاست محمد سلطانی، معاون فرماندار درگزین و با حضور حسن عرفانی مقدم، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، مدیران شهرستانی و بخشداران برگزار شد. در این نشست از آمنه برجی، مسئول کتابخانه آیت‌الله حائری شهر کرفس به عنوان کتابدار فعال در فضای مجازی تقدیر به عمل آمد.

در این جلسه حسن عرفانی، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، اظهار کرد: سال گذشته با توجه به اعتبار تخصیص یافته به کتابخانه آیت‌الله ربانی شاهنجرین سالن آمفی تئاتر این مجموعه راه اندازی و برای استفاده مردم مهیا شد. هم اکنون سیستم گرمایشی کتابخانه آیت‌الله ربانی شاهنجرین نیاز به توجه جدی دارد و تقاضای ما از فرمانداری تخصیص اعتبار برای این امر مهم است.

معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، تصریح کرد: کتابخانه‌های عمومی فعالیت‌های خود در بعد نرم افزاری و فرهنگی را در هر شرایط دنبال می‌کنند. در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی یک هزار و 813 نفر به صورت حضوری و مجازی از شهرستان درگزین در  این جشنواره شرکت کردند. در سال جاری نیز با توجه به اینکه این جشنواره به طور کامل در بستر الکترونیک برگزار شد، تا کنون یک هزار و 700 نفر شرکت کردند.

وی خاطرنشان کرد: در پارک بانوان قروه درگزین امکان ایجاد شعبه‌ای از کتابخانه علامه دهخدا قروه وجود دارد به طوری که کتاب‌ها ماهیانه تغییر کرده و هربار کتب جدیدی برای استفاده بانوان در این شعبه قرار داده شود.

محمدسلطانی، معاون فرماندار شهرستان درگزین گفت: توسعه زیرساخت‌ها و آماده سازی فضای کتابخانه‌ها برای پیشبرد برنامه‌های فرهنگی ضروری است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه مردم شهرستان درگزین از جشنواره کتابخوانی رضوی به خوبی استقبال کردند، اظهار داشت: اعتبارات خوبی با وجود کاهش کلی اعتبارات برای کتابخانه‌ها در نظر گرفته شده است.

معاون فرماندار شهرستان درگزین افزود: در زمینه فرهنگ به هر میزان که هزینه شود، سرمایه گذاری به حساب می‌آید و به پیشرفت جامعه کمک شایانی می‌کند. اگر فرهنگ را فراموش کنیم تمامی ساختارهای جامعه را به فراموشی خواهیم سپرد.

محمد بیات، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین خاطرنشان کرد: دو کتابخانه روستایی و دو کتابخانه شهری در شهرستان درگزین به مردم خدمات ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه زیربنای کتابخانه‌های عمومی شهرستان به یک هزار 270 متر مربع می‌رسد، گفت: سرانه زیربنا به ازای هر 100 نفر جمعیت به 3.43 متر مربع می‌رسد و یک هزار و 964 نفر مردم شهرستان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین اظهار داشت: 34 هزار و 972 نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان وجود دارد به طوری که سرانه کتاب به ازای هر 100 نفر 95 نسخه است.

بیات با بیان اینکه تعطیلی کتابخانه‌های عمومی باعث مغفول ماندن فعالیت‌های فرهنگی نشد، افزود: کتابداران کتابخانه‌های عمومی شهرستان فعالیت‌های خود را در فضای مجازی ادامه دادند و برنامه‌های مختلفی برگزار کردند. برگزاری نشست مجازی کتابخوان با محوریت آثار امام خمینی(ره) نیز یکی از برنامه‌های برجسته در این ایام بود.

وی تصریح کرد: نقد و معرفی کتاب، به همراه قصه گویی و خوانش کتاب در ایام تعطیلی کتابخانه‌ها در فضای مجازی همچنان دنبال می‌شود.

 [PageVisit]