1399/4/22 يكشنبه حمیدرضا حاجی‌بابایی مطرح کرد؛ اقدامات نهاد در توسعه و گسترش کتابخانه‌های عمومی باید مورد حمایت قرار گیرد نماینده مردم شهرستان‌های همدان و فامنین با هدف بررسی وضعیت کتابخانه‌ها و مشکلات کتابداران با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شهرستان‌های همدان و فامنین با هدف بررسی وضعیت کتابخانه‌ها و مشکلات کتابداران با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان دیدار و گفت و گو کرد.

حمیدرضا حاجی‌بابایی، نماینده مردم شهرستان‌های همدان و فامنین اظهار کرد: کتاب یکی از مهم ترین ارکان برای حفظ و ارتقای شاخص‌های فرهنگی به منظور رشد و توسعه همه جانبه جامعه محسوب می‌شود؛ بنابراین باید شرایط دسترسی مردم به کتاب تسهیل شود.

وی با بیان اینکه توسعه کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور به ویژه در روستاها یکی از خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی به مردم است؛ افزود: خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات خوبی در حوزه توسعه و گسترش کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور رخ داده است، که همچنان ادامه دارد و باید مورد حمایت قرار گیرد تا همه مردم امکان دسترسی به کتابخانه‌های عمومی را داشته باشند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه توجه به فرهنگ مطالعه همواره باید در اولویت قرار گیرد؛ تصریح کرد: موانع و مشکلات احتمالی بر سر راه توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه باید تا حد امکان رفع و از نیروهای انسانی و نخبگان در این راه به خوبی استفاده شود.

حاجی‌بابایی ادامه داد: امور کتابخانه‌های عمومی و کتابداران را علاقمندانه دنبال می‌کنم؛ چراکه به اهمیت مطالعه و کتاب برای همه اقشار و سنین به ویژه کودکان و نوجوانان اعتقاد دارم.

وی تأکید کرد: بدون تردید کتابداران و کارشناسان حوزه کتاب و کتابخوانی باید با آسودگی خاطر و با کم ترین دغدغه بر روی فعالیت‌های خود تمرکز کنند تا مردم از کتابخانه‌ها به نحو مطلوبی استفاده کنند.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز در این نشست اظهار کرد: همواره قدردان حمایت‌های جناب آقای دکتر حاجی‌بابایی، نماینده محترم مردم شریف شهرستان‌های همدان و فامنین از کتابخانه‌های عمومی هستیم. امروز با وجود همه مشکلات، پروژه‌های عمرانی و برنامه‌های فرهنگی در استان در حال انجام است. احداث کتابخانه عمومی در ماماهان و توسعه کتابخانه‌ عمومی شهید مطهری شهرستان فامنین، احداث کتابخانه خیرساز روستای عبدالرحیم و کتابخانه شهید مظاهری مریانج در شهرستان همدان در حال انجام است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: شهرستان فامنین به عنوان یک منطقه محروم مورد توجه ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است به طوری که دبیرکل شخصاً در شهرستان حاضر شدند و تصمیمات بسیار خوبی در سفر ایشان مصوب شد که در حال پیگیری و انجام است.

وی در ادامه خواستار توجه به رفع مشکلات معیشتی کتابداران  شد و افزود: پس از استقلال نهاد کتابخانه‌های عمومی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشکلات بودجه‌ای پیش آمد؛ زیرا کمک‌های دولتی و نیم درصد درآمد شهرداری‌ها پاسخ گوی نیازهای کتابخانه‌های عمومی نیست.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی دارای فصل یک نیست و به همین دلیل کتابداران دریافتی‌های مناسبی نسبت به وضعیت اقتصادی امروز ندارند و در این زمینه نیازمند توجه هستند. در حال حاضر در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک کتابخانه‌های عمومی تنها مراکز فرهنگی هستند که به مردم به ویژه کودکان و نوجوانان خدمات ارائه می‌دهند و باعث ایجاد شور و نشاط در این مناطق می‌شوند.

وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به درآمدهای پایدار و مستمر نیاز دارد تا بتواند به بهترین شکل ممکن خدمات فرهنگی خود را به جامعه ارائه دهد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر نهاد با مشکلاتی از جمله نداشتن فصل بودجه در حقوق و مزایا، محدودیت اعتبارات تملک و دارایی، عدم تأمین اعتبار در تأمین منابع اطلاعاتی به صورت مستقل مواجه است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت:  زندگی کتابداران و کارشناسان نهاد همراه با خانواده‌هایشان (حداقل ۲۱ هزار نفر در سراسر کشور) به کتابخانه‌های عمومی وابسته و میلیون‌ها نفر از این نهاد خدمات دریافت می‌کنند و اوقات فراغت خود را در آن می‌گذرانند.: گاهی ما را یک دستگاه اجرایی می‌خوانند و گاهی یک نهاد غیردولتی بالاخره باید در قانون مشخص شود و یک رفتار ثابت در تمامی ارگان‌ها نسبت به نهاد کتابخانه‌های عمومی ساری و جاری شود.

وی گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در مجموع دستگاه پر هزینه‌ای نیست، اما خدمات بسیاری به مردم ارائه می‌دهد و بهره‌وری آن بیش از بودجه‌ای است که صرف آن می‌شود.

وی با بیان اینکه برنامه‌های متنوع فرهنگی برای تمامی سنین در کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: مراجعه کنندگان به کتابخانه‌های عمومی را همه اقشار جامعه از تمامی گروه‌های سنی تشکیل می‌دهند و همین مسأله اهمیت این نهاد را گوشزد می‌کند.

 [PageVisit]