1399/4/3 سه‌شنبه #خانه_بمانیم_کتاب_بخوانیم 39/ «ر» مثل «رسول»/ نخستین شهید ایران در بوسنی و هرزگوین به مناسبت سالروز شهادت رسول حیدری نخستین شهید ایران در بوسنی و هرزگوین بخشی از کتاب «ر» که به بررسی زندگی این شهید بزرگوار می‌پردازد، را معرفی و بخشی از آن را برای مخاطبان خواهیم خواند. رسول حیدری مردی از خطه ملایر است.
ویروس کرونا همچنان در حال جولان دادن است و به خون مردم تشنه. این بار دوای درد دوری است و دوستی. به همین دلیل است که اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با همکاری خبرگزاری فارس همدان از همان روزهای اول پویش خانه بمانیم کتاب بخوانیم را راه‌اندازی کرد تا از زمانی که در خانه هستیم بیشتر استفاده کنیم و کتاب بخوانیم. هر بار با معرفی یک کتاب و خوانش بخشی از آن در خدمت مخاطبان خواهیم بود، همه شما می‌توانیم برای ما کتاب بخوانید و به hamedanpl در شبکه اجتماعی اینستاگرام ارسال کنید.

راز شهادت در بوسنی و هرزگوین

امروز به مناسبت سالروز شهادت رسول حیدری، نخستین شهید ایرانی در جنگ بوسنی و هرزگوین به معرفی کتاب «ر» می‌پردازیم و قسمتی از آن را نیز برای شما می‌خوانیم.

کتاب «ر» نوشته مریم برادران است که توسط نشر آرما در ۳۰۴ صفحه و ۱۰۰۰ نسخه و در سال ۱۳۹۴ برای اولین بار منتشر شد.

«ر»، از این گونه کتاب‌های متفاوتی است که مخاطبش را به دل قصه پُرپیچ و خم یک مرد می‌برد. مردی که توان یکجا نشستن نداشت و درد مردم را درد خود می‌دانست، حتی اگر این مردم، هموطنانش نباشند. «ر» روایت داستان زندگی شهید رسول حیدری است که اولین شهید ایرانی در جنگ بوسنی و هرزگوین محسوب می‌شود و نگارش زندگی‌اش را مریم برادران نویسنده باسابقه حوزه ادبیات پایداری برعهده گرفته است.

این کتاب مشتمل بر سه بخش است که در آن به مقاطع گوناگون زندگی این شهید بزرگوار پرداخته است. فصل اول از زمانی آغاز می‌شود که رسول حیدری از سفر بوسنی در سال ۷۱ باز می‌گردد و در مسیر مرور خاطراتش از دوران کودکی تا زمان ورود او به سپاه پاسداران و فعالیتش در جنگ را بازگو می‌کند. در ادامه و در فصل دوم روزهای فعالیت شهید در قرارگاه رمضان تا پایان جنگ را به تصویر می‌کشد و در ادامه‌ همین فصل ماجراهای دانشگاه رفتن شهید را تعریف می‌کند. فصل سوم نیز به روایت زندگی و فعالیت‌های شهید در بوسنی می‌پردازد.

کتاب به خوبی توانسته بیشتر از آنکه به اسطوره‌سازی بیجا از شخصیت شهید بپردازد، در عین نشان دادن روحیات و اخلاق شهید و حتی گاهی اوقات ضعف‌های اخلاقی‌ او که ممکن است در وجود هر انسانی وجود داشته باشد، رابطه پرمهر و محبت او با اطرافیان و روحیه‌ی جهادی و خستگی‌ناپذیر رسول حیدری را نشان دهد، در واقع جذابیت زندگی رسول نیز مانند بسیاری از دیگر مردان جنگ، همین چهره‌ انسانی اوست. به همین دلیل در همه جا نویسنده به عمد از جزییات عملیات جنگی عبور کرده و بر برخی نکات دیگر تاکید کرده است.

یکی دیگر از نکات قوت کتاب به کارگیری عکس‌های فراوان در جای جای آن است که باعث شده هم سند داستان‌های آن قوی‌تر باشد و هم خواننده بتواند بهتر و بیشتر با گوشه‌های مختلف زندگی شهید آشنا شود و ارتباط برقرار کند.

لینک خبر کامل: http://fna.ir/ey9kxg

 [PageVisit]