1399/4/18 چهارشنبه #خانه_بمانیم_کتاب_بخوانیم 41/ «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب / به احترام مهدی آذریزدی امروز ۱۸ تیرماه مصادف با وفات مهدی آذریزدی به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری شده است به همین مناسبت یکی از قصه‌های مجموعه کتاب‌های دوست‌داشتنی «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» را می‌شنویم.

ویروس کرونا همچنان در حال جولان دادن است و به خون مردم تشنه. این بار دوای درد دوری است و دوستی. به همین دلیل است که اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با همکاری خبرگزاری فارس همدان از همان روزهای اول پویش خانه بمانیم کتاب بخوانیم را راه‌اندازی کرد تا از زمانی که در خانه هستیم بیشتر استفاده کنیم و کتاب بخوانیم. هر بار با معرفی یک کتاب و خوانش بخشی از آن در خدمت مخاطبان خواهیم بود، همه شما می‌توانیم برای ما کتاب بخوانید و به hamedanpl در شبکه اجتماعی اینستاگرام ارسال کنید.

این بار به مناسبت ۱۸ تیرماه سالروز وفات مهدی آذریزدی، یاسمن‌زهرا مطهری‌زاده هشت ساله کلاس دوم از مجموعه کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» یکی از قصه‌های کلیله و دمنه را می‌خواند.

هرچند از مرحوم آذریزدی کتب فراوانی بجا مانده اما شاید بتوان گفت مهمترین و مشهور ترین کتاب ایشان دوره ۸ جلدی "قصه های خوب برای بچه های خوب" است که بسیاری از کودکان و نوجوانان دیروز و امروز با آن آشنا و مانوس هستند. در ادامه معرفی اجمالی این هشت جلد کتاب می پردازیم:

قصه‌های کلیله و دمنه: این کتاب جلد اول از مجموعه قصه های خوب برای بچه های خوب است که دارای ۲۵ داستان از قصه های کلیله و دمنه می باشد. کلیله و دمنه کتاب بسیار معروفی است که اصل آن تقریبا در حدود دو هزار سال پیش به زبان هندی نگارش یافته است. این کتاب مربوط به گروه سنی پایان دبستان و دوره راهنمایی است.

قصه‌های مرزبان‌نامه: بیست و یک قصه از قصه‌های خیلی خوب کتاب مرزبان نامه انتخاب و بازنویسی شده اند که از میان آن ها می‌توان به چند تا از بهترین های آن اشاره کرد: «آواز بزغاله»، «پیاده و سوار»، «شغال خرسوار»، «مرغ آتش خوار»، «روباه و خروس» و «الاغ سواددار».

قصه‌های سندبادنامه و قابوسنامه: جلد سوم از محموعه قصه های خوب برای بچه های خوب شامل ۱۳ داستان از سند باد نامه و دو داستان از قابوسنامه می باشد. قابوسنامه و سندبادنامه دارای انشا قدیمی و بسیار دشوار هستند که نویسنده سعی کرده این داستان‌ها را در قالب ساده بیان کند.

قصه‌های مثنوی: این کتاب برای گروه سنی «ج» (چهارم و پنجم دبستان) و «د» (دوره راهنمایی) و شامل ۲۴ داستان کامل و مجزا، برگرفته از حکایت‌های شیرین و آموزنده «مثنوی مولوی» است. داستان‌ها چنان ساده و شیرین نوشته شده‌اند، که هر چند بار هم که آنها را خوانده و شنیده باشیم، باز هم از خواندن آن‌ها بسیار لذت می‌بریم و می‌آموزیم.

قصه‌های قرآن: این کتاب جلد پنجم از مجموعه «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» است که دارای ۱۸ قصه قرآنی است. این قصه‌ها بیشتر شامل قصه‌های پیامبران است.

قصه‌های شیخ عطار: این کتاب از مجموعه قصه های خوب برای بچه های خوب دارای ۲۱ داستان برگزیده از آثار شیخ عطار است که به بیان ساده و قابل فهم برای کودکان نوشته شده است.

قصه‌های گلستان و ملستان: این کتاب که جلد هفتم از مجموعه «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» است، دارای داستان‌هایی از گلستان سعدی و مجموعه هایی که بعد از گلستان نوشته شده و بسیار شبیه گلستان سعدی است، در برمی‌گیرد.

قصه‌های چهارده معصوم: جلد هشتم از مجموعه قصه های خوب برای بچه های خوب شامل قصه‌هایی از زندگانی چهارده معصوم علیهم السلام است که از کتب مختلفی جمع‌آوری شده است.
لینک خبر کامل: http://fna.ir/eybq2o

 [PageVisit]