1399/4/19 پنجشنبه با محوریت تکمیل پروژه‌های کتابخانه ای شهرستان همدان؛ نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان برگزار شد نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان به ریاست معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان به ریاست محمدرضا پیرودین، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار همدان و با حضور حسن عرفانی مقدم، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان؛ رضوان سلماسی، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان، مدیران شهرستانی و بخشداران برگزار شد.


لزوم استفاده حداکثری از فضای مجازی برای ارتقای فرهنگ مطالعه
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار همدان در این نشست، خواستار گسترش فرهنگ مطالعه در فضای مجازی و استفاده حداکثری از این فضا شد.

محمدرضا پیرودین با اشاره به اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی به ویژه برای کودکان اظهار کرد: با ترویج و گسترش مطالعه می‌توان با بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه مقابله کرد.

وی تصریح کرد: برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام شهرستان همدان باید به طور جدی ورود کنیم تا بتوانیم به این پروژه ها اعتبارات بیشتری تخصیص دهیم. در حال حاضر اعتبارات لازم موجود است اما در زمان تخصیص اعتبار شاهد کاهش تخصیص‌ها و عدم تامین کامل اعتبارات پیش بینی شده هستیم.

پیرودین درباره احداث کتابخانه عمومی روستای عبدالرحیم نیز اعلام کرد: با توجه به ورود خیرین به این موضوع و پیشرفت ۴۰ درصدی این پروژه و نیاز روستا به کتابخانه عمومی، لازم است هرچه سریع تر اقدامات لازم برای احداث و تکمیل پروژه باید انجام شود.
 

لزوم تعریف فصل عمرانی برای اتمام پروژه‌های کتابخانه‌های عمومی در بودجه شهرستان

حسن عرفانی‌مقدم، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار داشت: پروژه کتابخانه مریانج از سال 1388 آغاز شده است و پس از مدت‌ها با جذب اعتبارات ملی، استانی و با همراهی بنیاد برکت در دو سال گذشته اتفاقات مبارکی در این کتابخانه افتاد و بخش کتابخانه‌ای آن تکمیل شد. در حال حاضر بخش آمفی تئاتر این کتابخانه تکمیل نشده است که اگر بودجه آن تأمین شود می‌تواند در سال جاری به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

وی درباره کتابخانه عمومی خیر ساز روستای عبدالرحیم نیز  تأکید کرد: 40 درصد از هزینه‌های این کتابخانه توسط خیرین تأمین شده است و می‌توان با تخصیص اعتبارات دولتی آن را به اتمام رساند.

معاون امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تصریح کرد: سالن آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی همدان نیز ناتمام باقی مانده است. درخواست ما در این حوزه اختصاص یک فصل در بودجه عمرانی برای اتمام این پروژه‌ها است.

عرفانی‌مقدم تأکید کرد: استقبال اعضا از کتابخانه مرکزی همدان قابل توجه است و نیاز به احداث یک سالن آمفی تئاتر برای برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی در این مجموعه بزرگ احساس می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی امکان استفاده از خدمات کتابخانه‌ها فراهم است، ادامه داد: هر عضو با استفاده از ماسک، در دست داشتن گواهی سلامت و پس از سنجیده شدن دمای بدنش با استفاده از تب سنج می‌تواند از کتابخانه‌ها استفاده کند.

معاون امور کتابخانه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به اینکه ظرفیت سالن‌های مطالعه کتابخانه‌های عمومی به دلیل رعایت موازین بهداشتی به نصف کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: در هر روز یک میز و صندلی تنها به یک نفر اختصاص می‌یابد و و پس از پایان شیفت کاری ضدعفونی انجام می‌شود.
 

آغاز احداث کتابخانه خیرساز روستای عبدالرحیم

سعید محبیان، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان بیان کرد: حدود 15 میلیارد ریال بودجه در سال 1399 برای تکمیل سالن آمفی تئاتر کتابخانه عمومی شهید مظاهری مریانج نیاز است. همچنین کتابخانه خیر ساز روستای عبدالرحیم بخش شراء با 120 مترمربع زیربنا در حال احداث است؛ تا کنون 6 میلیارد ریال توسط خیرین هزینه شده و در مجموع به 30 میلیارد ریال بودجه نیاز دارد. یکی از خیرین ظرف یک ماه آینده تمامی آهن آلات مورد نیاز  این پروژه را تهیه و اهدا خواهد کرد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان خاطرنشان کرد: در پیش کمیته برنامه‌ریزی شهرستان توضیحات لازم درباره این کتابخانه ارائه و قرار شد از محل سه درصد نفت و گاز ردیف بودجه‌ای برای این پروژه اختصاص یابد.

محبیان گفت: گرچه به دلیل شرایط حاکم بر کشور کتابخانه‌های عمومی به صورت فیزیکی تعطیل بوده‌اند اما فعالیت‌های این مراکز فرهنگی و اجتماعی تنها به فضای فیزیکی کتابخانه‌ها محدود نبوده و کارشناسان و کتابداران به منظور اجرای رسالت خود که ارتقای شاخص‌های کتاب و کتابخوانی جامعه است از ظرفیت فضای مجازی به خوبی استفاده کرده اند.

وی اظهار داشت: به منظور استفاده تمامی همکاران از ایده‌های قابل اجرا و از طرفی ارائه محتواهای مناسب و قابل نشر، گروهی مجازی در یکی از پیام رسان‌ها تشکیل شد. به دنبال آن کتابخانه‌های عمومی بر اساس جامعه مخاطب خود در شبکه‌های اجتماعی صفحاتی ایجاد و با اعضا ارتباط برقرار کردند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان افزود: در این دوران مسابقات فرهنگی از جمله دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، مسابقه نقاشی کرونا را شکست می دهیم و مسابقات متناسب با مناسبت‌ها، مانند مسابقه کتابخوانی وصیت نامه امام خمینی(ره) در سطح کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان برگزار شد.


بهسازی سالن‌های مطالعه در ایام تعطیلی
طاهره فضلعلی، در ادامه سرپرست کتابخانه مرکزی همدان اظهار کرد: در مدت زمان تعطیلی کتابخانه‌های عمومی، سالن مطالعه خواهران کتابخانه مرکزی همدان بهسازی شد؛ به منظور آماده سازی کتابخانه‌های عمومی برای استفاده از اعضا پس از شیوع کرونا چند مرحله ضدعفونی انجام شد؛ حائل‌ها به منظور حفاظت از سلامت کارکنان کتابخانه و اعضا در مقابل پیشخوان‌ها نصب و پیام‌های بهداشتی در نقاط مختلف کتابخانه و در مقابل دیدگان اعضا قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در مدت زمان تعطیلی کتابخانه‌های عمومی فعالیت‌های فرهنگی از جمله نشست‌های کتابخوان، معرفی کتاب، شعرخوانی و قصه گویی در فضای مجازی برگزار شد.

سرپرست کتابخانه مرکزی همدان ادامه داد: نشست مجازی کتابخوان مدافعان سلامت با حضور پرستاران بیمارستان‌های همدان برگزار شد. همچنین نمایشگاه مجازی کتاب به مناسبت رحلت حضرت امام خمینی(ره) نیز برپا شد.

 [PageVisit]