1399/4/15 یکشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن برگزار شد نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن در سال جاری با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و به ریاست فرماندار این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نخستین انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن در سال ۹۹  با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، مدیران شهرستانی و شهرداران شهرهای شهرستان به ریاست سیدرضا سلامتی، فرماندار رزن برگزار شد. در این نشست از پریسا نقوی، مسئول کتابخانه شهدای گمنام رزن به عنوان کتابدار فعال در فضای مجازی تقدیر به عمل آمد.


تکمیل کتابخانه عمومی شهدای گمنام نیازمند حمایت مسئولان شهرستان
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه عملیات اجرایی کتابخانه شهدای گمنام در سال ۱۳۸۷ آغاز شد اظهار کرد: اخذ پایان کار برای کتابخانه باعث خواهد شد که بتوانیم امکانات بیشتری برای این کتابخانه جذب کنیم و از همه مسئولان به ویژه شهرداری رزن انتظار داریم مساعدت لازم برای اتمام این پروژه را مبذول نمایند.

وی با تأکید بر اینکه کتابخانه‌های عمومی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شدند، تصریح کرد: شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی شهرها برای اجرای برنامه‌های فرهنگی می‌توانند با کتابخانه‌های عمومی همکاری کنند تا طرح‌های اثرگذاری را برای مردم به منظور بهره‌مندی مطلوب از امکانات موجود اجرا کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه با توجه به تأکید مقام معظم رهبری کلید بسیاری از مشکلات پرداختن به مسئله فرهنگ است، ادامه داد: برای حفظ سلامت شهروندان باید بتوانیم سواد سلامت همه مردم را ارتقا دهیم. در این راه  کتابخانه‌های عمومی‌ می‌توانند نقش بسزایی ایفا کنند.

زارعی با بیان اینکه اقتصاد شکوفا بدون فرهنگ باعث ایجاد چالش در جامعه می‌شود، خاطرنشان کرد: هر جا فرهنگ از وضعیت مناسب و روبه تعالی برخوردار نباشد، مشکلات ناشی از آن را شاهد هستیم. بنابراین فرهنگسازی را می‌توانیم در حوزه‌های مختلف مطالعاتی تعریف کنیم که کتابخانه‌های عمومی  به سهم خود  در حال انجام آن هستند. اما بدون تردید با هم افزایی دیگر دستگاه‌ها می‌توان اثرات کمی و کیفی مطلوب‌تری بر ارتقا فرهنگ جامعه را شاهد باشیم.

وی با اشاره به اینکه برای تعریف پروژه‌های جدید باید سهم خیرین مشخص شود، گفت: در سراسر استان همدان امکان مشارکت خیرین با توجه به قوانین تعریف شده وجود دارد و هر روستا باید شرایط لازم از نظر جمعیتی را برای احداث کتابخانه داشته باشد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه در زمان تعطیلی کتابخانه‌ها فضای مجازی را به عنوان وسیله‌ای برای ادامه فعالیت‌های کتابخوانی به کار گرفتیم، اظهار کرد: دهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در قالب کتابخوانی مجازی، داستانک ‌نویسی، نمایش خلاق و نقاشی در سه بخش فردی، گروهی یا خانوادگی به شیوه الکترونیکی در حال برگزاری است که مهم ترین اقدام کتابخانه‌ها در دوران فعلی محسوب می‌شود.

زارعی با بیان اینکه نرم افزار طاقچه برای استفاده در اختیار اعضای کتابخانه‌های عمومی قرار گرفت، افزود: کتابخانه‌های عمومی در دورانی که امکان ارائه خدمات به صورت حضوری را نداشتند، منابع و پایگاه‌های اطلاعاتی را در اختیار متقاضیان قرار داده‌اند.

عملکرد مطلوب کتابخانه‌ها در ایام تعطیلی در فضای مجازی
سید رضا سلامتی، فرماندار شهرستان رزن، با بیان اینکه هفت باب کتابخانه در شهرستان رزن فعال است، گفت: از تمامی اقدامات و حمایت‌های صورت گرفته از شهرستان رزن توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تشکر می‌کنیم.
سید رضا سلامتی افزود: در چهار روستای با جمعیت بالای این شهرستان امکان ایجاد کتابخانه وجود دارد که در تلاش هستیم با مشارکت خیرین در این روستاها کتابخانه ایجاد شود.
وی اظهار کرد: کتاب و کتابخوانی به عنوان پایه فعالیت‌های فرهنگی در جامعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین تمام دستگاه‌های دولتی باید به این مقوله توجه جدی داشته باشند.

فرماندار رزن با بیان اینکه جایگاه کتاب و کتابخوانی ویژه است، افزود:اثرات منفی فضای مجازی بر کتاب و کتابخوانی به اندازه سایر حوزه اجتماعی و فرهنگی نبوده است، به طوری که شاهد هستیم کتابخوانی از این فضا به منظور دستیابی به اهداف خود بهره برده است. بهره‌گیری از فضای مجازی به وسیله کتابخانه‌های عمومی در ایام شیوع ویروس کرونا نمونه بارز این مهم است.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن با بیان اینکه پنج کتابخانه شهری و دو کتابخانه روستایی در این شهرستان فعالیت می‌کند، اظهار داشت: زیربنای کتابخانه‌های شهرستان بهار در حال حاضر یک هزار و ۹۲۰متر مربع است که سرانه زیربنا به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت به  ۲.۷۲ متر مربع می‌رسد.

علی‌اصغر توکلی‌تبار با اشاره به اینکه ۳ هزار و ۴۲۸ نفر در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان عضو هستند، افزود: ۶۸ هزار و ۱۳۹ نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن در اختیار اعضا قرار دارد به طوری که به ازای هر ۱۰۰ نفر ۹۶.۵۳ کتاب وجود دارد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۲ تنها دو باب کتابخانه داشتیم، تصریح کرد: در سال۹۲ ما هیچ کتابخانه روستایی و مشارکتی نداشتیم اما امروز دو کتابخانه روستایی و یک کتابخانه مشارکتی داریم.

 [PageVisit]