1399/4/12 پنجشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودراهنگ برگزار شد نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودراهنگ در سال جاری با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و به ریاست فرماندار این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نخستین انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودراهنگ در سال ۹۹  با حضور  دکتر عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، مدیران شهرستانی و شهرداران شهرهای شهرستان به ریاست حجت‌الله مهدوی، فرماندار  کبودراهنگ، برگزار شد.


مدیر کل کتابخانه عمومی استان همدان  با بیان اینکه در دوران تعطیلی کتابخانه‌ها با فضای مجازی کتاب را به خانه‌های مردم بردیم، اظهار کرد: توجه به فضای مجازی و اجرای برنامه‌های فرهنگی در این بستر توسط کتابخانه‌های عمومی همچنان ادامه دارد.
دکتر عاطفه زارعی تأکید کرد: در روستاهایی که جمعیت آن‌ها به بیش از  یک هزار و 500 نفر می‌رسد، در صورت داشتن شرایط تعریف شده توسط نهادکتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه ایجاد می‌شود که البته با کمک خیران این اقدامات شتاب بیشتر و بهتری به خود می‌گیرد. که در شهرستان کبودراهنگ نمونه‌های خوبی از مشارکت خیرین دراحداث کتابخانه وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه اقدامات بسیار خوب فرهنگی توسط کتابخانه های عمومی استان انجام شده  است اظهار کرد:  کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودراهنگ در این خصوص فعالیت‌های چشم گیری داشته است و امیدواریم با تلاش بیش از پیش همکاران فعالیت‌های فرهنگی گسترده‌تری در کتابخانه‌های عمومی استان داشته باشیم.
هیچ چیز جای کتاب را نمی‎گیرد
امام جمعه کبودراهنگ نیز در این نشست تصریح کرد: کتاب و کتابخوانی یکی از مسائل بسیار مهم است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود و جوانان، نوجوانان و حتی کودکان نیز باید به کتابخوانی تشویق شوند و با علاقه مندی کتاب‌ها را مطالعه کنند.
حجت الاسلام نقی باقری افزود: امروزه فضای مجازی دسترسی به کتاب و کتابخوانی را برای همه آسان‌تر کرده است و با یک جستجوی ساده می توان مطالب مورد نظر را به دست آورد. اما باز هم تاکید می‌کنیم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی )هیچ چیزی جای کتاب را نمی‌گیرد.
تربیت افراد کتابخوان برای دفاع از آموزه‌های دینی
فرماندار شهرستان کبودراهنگ نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودراهنگ درجشنواره کتابخوانی رضوی خوش درخشیده‌اند وامسال هم تاکنون رتبه اول را دراستان کسب کردند پس می‌توان نتیجه گرفت که  مردم این منطقه به مطالعه با موضوع معارف اهل بیت (ع) علاقمندند و این موضوع  افتخاری برای مردم این شهرستان به حساب می‌آید.
حجت اله مهدوی تأکید کرد: زمان آن رسیده است که به تربیت افرادکتابخوان توجه بیشتری مبذول شود تا افرادی تربیت شوند که با قدرت منطق و اشراف به مباحث دینی بتوانند از آموزه‌های دینی در سطح کشور دفاع کنند.
اهدا بیش از یک هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی کبودراهنگ
رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودراهنگ نیز در این نشست اظهار داشت: این شهرستان 11 باب کتابخانه نهادی و 2 باب مشارکتی دارد که این کتابخانه‌ها 6 هزار و 831 نفر عضو دارند که 42/5 جمعیت شهرستان را شامل می‌شود. کبودراهنگ در این شاخص  رتبه اول را در استان دارد.
سیدجواد معینی افزود: در کتابخانه‌های عمومی نهادهای مشارکتی شهرستان بیش از 124 هزار و 996 جلد کتاب موجود است که تعداد 13/99 جلد کتاب برای هر 100 نفر است که این سرانه در استان 77 جلد برای هر 100 نفر است. در 3 ماهه اول امسال بیش از یک هزار و 100 جلد کتاب توسط خیرین به کتابخانه‌های عمومی شهرستان اهدا شده است  واین شهرستان در این زمینه یکی از شهرستان های موفق بوده است.
وی خاطرنشان کرد: زیربنای کتابخانه‌های نهادی و مشارکتی شهرستان 3 هزار و 756 مترمربع است که سرانه زیربنا در این شهرستان 90/2 مترمربع برای هر صد نفر است.
رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودراهنگ در ادامه به مهمترین برنامه‌های فرهنگی در 3 ماهه اول امسال اشاره کرد و افزود: ضدعفونی کتابخانه‌های عمومی برای مقابله با کرونا، جداسازی بهداشتی محل استقرار کارکنان از دیگر بخش‌های کتابخانه‌ها در راستای رعایت اصول بهداشتی توسط کارکنان و اعضای کتابخانه‌های عمومی صورت گرفته است.
معینی ادامه داد:  برگزاری اولین نشست کتابخوان مجازی با موضوع مقام معنوی و علمی امام جعفر صادق(ع) در خردادماه امسال، اهدا بیش از یک هزار و 100 جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی، برگزاری نمایشگاه و فروشگاه بزرگ کتاب با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل کتابخانه عمومی شهید اشرفی اصفهانی در سال 98 که بیش از 12 هزار نفر در طی دوماه از این نمایشگاه بازدید کردند، ازاقدامات خوب کتابداران کتابخانه‌های عمومی شهرستان درسال 98 بوده است.  وی همچنین افزود: رتبه دوم انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان کبودراهنگ در برگزاری جلسات در سطح استان همدان، کسب رتبه برتر شهرستان در جشنواره قصه گویی غرب کشور توسط 2 نفر از کتابداران شهرستان کبودراهنگ، برگزاری 4 مورد نمایشنامه خوانی در سطح کتابخانه‌های عمومی شهرستان در سال 98، برگزاری نمایشگاه کسب و کارمحلی در راستای حمایت از تولیدات خانگی در کتابخانه عمومی قدس ویان با همکاری بخشداری، هماهنگی  بازدید بیش از 5 هزار و 500 نفر دانش آموز از 11 باب کتابخانه عمومی در سال 98 با همکاری آموزش و پرورش واجرای بیش از 300 برنامه فرهنگی ویژه بزرگداشت یاد و خاطره سردار بزرگ حاج قاسم سلیمانی که در مجموع بیش از 12 هزار برنامه فرهنگی در سال 98 در کتابخانه  های عمومی شهرستان در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی برگزار شده است.
معینی در پایان افزود: راهیابی 3 باب کتابخانه عمومی روستایی شهرستان کبودراهنگ به مرحله نهایی جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب از بین 1480 روستای شرکت کننده در این جشنواره نیز از مهمترین فعالیت‌های کتابخانه های عمومی شهرستان کبودراهنگ درسال گذشته بوده است.

 [PageVisit]