1399/4/12 پنجشنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان اسدآباد برگزار شد نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان اسدآباد در سال جاری با حضور نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، به ریاست فرماندار این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نخستین انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان اسدآباد در سال ۹۹  با حضور کیومرث سرمدی، نماینده مردم شهرستان اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، مدیران شهرستانی و شهرداران شهرهای شهرستان به ریاست مجید درویشی، فرماندار  اسدآباد،  برگزار شد. در این نشست از فائزه سلیمانی کتابدار کتابخانه شهید رجایی اسدآباد به عنوان کتابدار فعال در فضای مجازی تقدیر به عمل آمد.
کتابخانه‌ها فعالیت خود را در فضای مجازی ادامه می‌دهند
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز اظهار کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان پس از تعطیلی‌هایی که به دلیل بروز و ظهور ویروس کرونا به وجود آمد، دست روی دست نگذاشت و فعالیت‌های خود را در فضای مجازی با ارائه  آموزش‎های لازم به کتابداران آغاز کرد.
عاطفه زارعی با بیان اینکه در این راه مشکلات بسیاری برای استفاده از فضای مجازی در نقاط مختلف استان  وجود داشت، افزود: در این مدت هرگز فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی تعطیل نشد و در فضای مجازی ادامه داشت.
وی با اشاره به اینکه پویش‌ها و رویدادهای فرهنگی عمده‌ای چون دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در این مدت برگزار شده است، تصریح کرد: این جشنواره برای همه اقشار برنامه‌های مختلفی در نظر گرفته و به طور کامل در بستر فضای مجازی در حال برگزاری است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه منابع جشنواره نیز به صورت الکترونیکی در اختیار افراد قرار گرفته است ادامه داد: همچنین تدابیری اخذ شد که پایگاه‌های اطلاعاتی همچون نورمگز را در اختیار اعضا به ویژه محققان قرار دهیم  تا بدون نیاز به حضور در کتابخانه بتوانند از این خدمات استفاده کنند.
زارعی با بیان اینکه اجرای برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی همچنان در فضای مجازی ادامه پیدا می‌کند خاطرنشان کرد: شیوع کرونا باعث شد که توجه نسبت به فضای مجازی جلب شود و نسبت به آینده برنامه ریزی بهتری انجام شود.
وی گفت: در دوران تعطیلی کتابخانه‌های درخواست‌های بسیاری برای دریافت منابع اطلاعاتی ارائه شد. با توجه به شواهد موجود میزان مطالعه واقعی از آنچه در قالب آمار ارائه می‌شود، بیشتر است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه در حال حاضر کتابخانه‌ها بر اساس پرتکل‌های بهداشتی بازگشایی شدند، اظهار کرد: در مناطقی که فرمانداران وضعیت را قرمز اعلام کنند، خدمات کتابخانه‌ای نیز محدود خواهد شد اما کتابداران در محل حاضر و فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند، مگر انکه بر اساس نظر فرماندار کتابخانه به طور کامل تعطیل شود.
زارعی با اشاره به اینکه تمام فضاهای کتابخانه‌های عمومی پس از پایان هر شیفت کاری ضدعفونی می‌شوند، افزود: اگرچه کودکان همچنان نمی‌توانند از خدمات کتابخانه‌ها استفاده کنند اما والدین آن‌ها می‌توانند نسبت به امانت کتاب اقدام کنند.
وی با بیان اینکه نشست‌های مجازی کتابخوان در سراسر استان با موضوع‌های مختلف برگزار شده که همچنان هم ادامه دارد تصریح کرد: در این مدت محتواهای بسیاری توسط کتابداران و کارشناسان اداره کل کتابخانه‌های عمومی تولید و در فضای مجازی منتشر شد. این اقدام فضا را برای افراد سوء استفاده کننده که به دنبال بهره‌برداری‌های خاصی از فضای مجازی هستند، محدودتر کرد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه برای همه کتابخانه‌ها فضای مجازی تعریف شده است، ادامه داد: قوی‌ترین سامانه جستجوی کتاب در اختیار نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است و افراد می‌توانند در هر نقطه‌ای برای جستجو کتاب اقدام کنند.
زارعی با بیان اینکه بیش از 12 هزار کتاب توسط مرحوم رستمی از چهره‌های فرهنگی شهرستان اسدآباد به کتابخانه‌های عمومی اهدا شد خاطرنشان کرد: این کتاب‌ها در کتابخانه‌های عمومی اسدآباد و استان همدان به گردش درآمده است.
وی با اشاره به اینکه تمام تلاش خود را برای پیشبرد اهداف کتابخانه‌ها و استفاده از ظرفیت خیرین به کار بستیم، گفت: توسعه کتابخانه عمومی شهید رجایی را با کمک خیرین و شهرداری اسدآباد انجام دادیم.

تمام توان خود را برای تکمیل کتابخانه استاندارد اسدآباد به کار می‌بندیم
نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اینکه مقام معظم رهبری دو مقوله فرهنگ و معشیت را سرلوحه کاری کارگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار دادند، اظهار کرد: اگرچه بحث معیشت و توجه به کتاب و کتابخوانی دو عنصر لازم و ملزوم یکدیگر هستند به طوری که اگر نیازهای اولیه انسان تأمین نشود در حوزه فرهنگ توفیقی حاصل نمی‌شود.
کیومرث سرمدی با اشاره به اینکه مطالعه و دانش افزایی در کنار قدرتی که به انسان می‌دهد باعث ورزیده شدن مغز و فکر آدمی می‌شود، افزود: در کاهش استرس مطالعه همپای ورزش است و برای درمان بسیاری از آزردگی‌ها از بسیاری درمان‌های پزشکی مفید به فایده‌تر است.
وی با بیان اینکه مطالعه باعث افزایش عمق دانش و ارتقا سطح فرهنگ مردم می‌شود، تصریح کرد: مطالعه باعث کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش تعاملات و کاهش اختلافات زندگی می‌شود.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کتاب و کتابخوانی با وجود پیشرفت فضای مجازی و کتاب‌های الکترونیک همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است، تصریح کرد: رتبه خوبی از نظر سرانه مطالعه در ایران نسبت به جهان وجود ندارد و در مجموع حال خوشی در مطالعه و توجه به کتاب و کتابخوانی نداریم و نتیجه آن را در وضعیت اجتماعی شاهد هستیم.
سرمدی با بیان اینکه موانع بر سر راه توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی  در سطح کشور، استان و شهرستان باید بررسی شود، ادامه داد: عواملی چون گرانی کتاب، مسائل معیشتی، سیاست‌های متفاوت دولت‌های مختلف در قبال کتاب و کتابخوانی باعث کاهش  میزان مطالعه شده است.
وی با بیان اینکه اولویت اول، دوم و سوم ما توجه به فرهنگ نبوده است، خاطرنشان کرد: شهرستان اسدآباد به عنوان زادگاه مصلح بزرگی چون سید جمال‌الدین اسدآبادی، دارای ظرفیت بسیاری در حوزه فرهنگ است.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی گفت:  برای ارتقا تجهیزات و امکانات کتاب و کتابخوانی در شهرستان اسدآباد تلاش خواهیم کرد تا بتوانیم در ترویج فرهنگ مطالعه و ایجاد زیرساخت‌های لازم تلاش کنیم.
سرمدی اظهار کرد: کتابخانه استاندارد اسدآباد را پیگیری خواهیم کرد تا به نتیجه برسانیم و امید است با پیگیری فرماندار به نتایج خوبی در این حوزه دست یابیم.
وی  افزود: وضعیت فعلی پروژه و میزان بودجه‌ای که این کتابخانه نیاز دارد تا به بهره‌برداری برسد به طور کامل مشخص شود به طوری که بتوانیم پیگیری آن را آغاز کنیم.

لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای استفاده از کتابخانه‌های عمومی
فرماندار شهرستان اسدآباد با بیان اینکه جامعه‌ای به سمت پیشرفت و تعالی حرکت می‎کند که سابقه فرهنگی غنی داشته باشد، تصریح کرد: کتاب، کتابخانه و کتابخوان‌ها یکی از عوامل اصلی تحقق این پیشرفت هستند.
مجید درویشی با اشاره به اینکه در جامعه ما مطالعه بسیار کم رنگ است ادامه داد: اگر ما داعیه دار تمدن هستیم و سبقه فرهنگی و دینی داریم که به مطالعه تأکید کردند، باید سرانه مطالعه خود را افزایش دهیم.
وی با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم برای ارتقا و افزایش میزان مطالعه در اسدآباد باید فراهم شود خاطرنشان کرد: با همت اداره کل‌ کتابخانه‌های عمومی استان، کتابخانه‌های شهرستان اسدآباد در سطح روستا توزیع شده که یک اقدام بسیار پسندیده است.
فرماندار شهرستان اسدآباد با اشاره به اینکه در استان شاهد ارتقا وضعیت کتابخانه‌های عمومی هستیم، گفت: نیاز به کتابخانه استاندارد در اسدآباد احساس و و پارکی را برای احداث آن درنظر گرفتند که هنوز به سرانجام نرسیده است.
درویشی با بیان اینکه پروژه کتابخانه استاندارد از اسدآباد از راه و شهرسازی به اداره کل کتابخانه‌های عمومی منتقل می‌شود گفت: این پروژه در امسال به کتابخانه‌های عمومی سپرده می‌شود و امید است اعتبار مناسب برای تکمیل آن را جذب کنیم.
وی اظهار کرد: ما به کتابخانه جامع و کاملی نیاز داریم که بتوانیم جوانان را جذب کنیم  و به همین دلیل احداث کتابخانه استاندارد یکی از ضروری‌ترین پروژه‌های شهرستان اسدآباد است.
فرماندار شهرستان اسدآباد با اشاره به اینکه ما باید به دنبال افراد باشیم که به مطالعه روی آورند، افزود: مطالعه به سن وابسته نیست و هر فردی در هر سنی که باشد نیاز به مطالعه خواهد داشت.
درویشی با بیان اینکه پروتکل‌های بهداشتی در کتابخانه‌های عمومی رعایت می‌شود،  تصریح کرد: افراد برای استفاده از کتابخانه باید مقررات بهداشتی مانند استفاده از ماسک را رعایت کنند.
وی همچنین از آسفالت ریزی مسیر کتابخانه ادیب چنار سفلا خبر داد و گفت: پیگیری لازم برای انجام آسفالت ریزی این کتابخانه در روستای چنار سفلا را انجام خواهیم داد.

 [PageVisit]