1399/4/8 يكشنبه کتابداری تا اطلاع ثانونی تعطیل نیست سنگ‌ها به کتابخانه جان دوباره بخشیدند کتابدار کتابخانه باهنر بهار در دوران تعطیلی کتابخانه‌ها با بهره گیری از خلاقیت خود کتابخانه را شایسته پذیرایی از کتابخوانان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، ویروس کرونا که شیوع پیدا کرد و کتابخانه‌ها  تعطیل شد، همه در این تفکر بودند که روزهای خوب کتابخوانی از چه زمانی دوباره از سر گرفته خواهد شد. زمانی که مشخص شد این ویروس فعلا جا خوش کرده و دوست ندارد دست از سر انسان بردارد، خلاقیت‌ها گل کرد. در این میان برخی از کتابداران دل به فضای مجازی زدند و برخی هم دل به آب سپردند تا با صید از کنار آب‌ها، به کتابخانه‌ها روحی تازه ببخشند. در این میان یکی به رودخانه پناه برد و با خلاقیتش کتابخانه را چنان آراست که اعضای کتابخوان وقتی به خانه خود بازگشتند، برق شادی در چمانشان بدرخشد. کتاب‌ها هر کجا که باشند، عشق در گوشه‌ای لانه می‌کند تا آن را فرابخوانند. در همین هنگام است که با نخستین نغمه از کالبد خویش جدا می‌شود و به سرا پرده معنی گام می‌نهد.

کافی است امید داشته باشی که اعضای خانواده‌ات، همان‌هایی که کتاب نقطه اتصال تو  و آن‌ها است به زودی باز می‌گردند و هرطور شده همان شوق و شور در خانه کتاب‌ها برقرار می‌شود. رضا رحمانی‌صادق، کتابدار کتابخانه شهید باهنر شهرستان بهار، جاده کتاب تا آب را در بهار کشید تا زلالی آب در دل کتابخانه متبلور شود.

شاید مدت‌ها بود که محدودیت‌های مادی اجازه نمی‌داد تا کتابخانه باهنر با چهره‌ای آراسته‌ میزبان فرزندانش باشد؛ به طوری که باغچه‌های زیبایش، جلای خود را از دست داده بودند. اما رضا رحمانی چاره کار را در دل زدن به رودخانه می‌داند و به آب متوسل می‌شود. وی با خلاقیت خود 60 درصد هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و چون سربازی جان بر کف برای کتاب گام در راه جهاد فرهنگی می‌گذارد.

باغچه‌های بزرگ کتابخانه دلباز شهید باهنر برای اینکه همیشه شاداب بمانند نیاز به رسیدگی داشتند، بنابراین رحمانی به دنبال راهی بود تا ضمن حفظ زیبایی کتابخانه هم  مرهمی بر آب بهار باشد و هم در هزینه‌ها صرفه جویی کند. وی خلاقیتش را به کار می‌گیرد و طرحی ترکیبی در می‌اندازد تا با جالیز و سنگ‌های صیقل خورده با آب در بستر رودخانه اهداف کتابخانه را محقق کند. خودش آستین بالا می‌زند و در کنار پیمانکار پروژه مشغول به کار می‌شود. سنگ‌ها را یک به یک در بستر رودخانه وارسی می‌کند تا صیقلشان به دلش بشیند. کتابدار خلاق ما سنگ‌ها را یک به یک به دست می‌گیرد تا از سختی آن‌ها لطافت زیبایی را به رخ همگان بکشد. حالا کتابخانه باهنر آغوشش را که به سنگ نرم است، به روی گل‌ها باز کرده و منتظر است تا کتاب دوستان هرچه سریع تر در مأمن خود آرام گیرند. البته این کتابخانه به لطف کتابداران و متولیانش آرام نخواهد گرفت و این جهاد فرهنگی تا تبدیل شدن به یک باغ کتابخوانی ادامه خواهد داشت.

تصاویر قبل از انجام عملیات عمرانی

پس از انجام عملیات بهسازی توسط کتابدار

 [PageVisit]