1399/4/7 شنبه با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان؛ جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار برگزار شد نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار در سال جاری با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و به ریاست فرماندار این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نخستین انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار در سال ۹۹ به ریاست احسان قنبری، فرماندار شهرستان بهار و با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، مدیران شهرستانی و شهرداران شهرهای بهار، لالجین، مهاجران و صالح‌آباد برگزار شد.

کتابداران در فضای مجازی اجازه تعطیلی کتابخانه‌های عمومی را ندادند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این نشست با بیان اینکه تاکنون فعالیت‌های کتابخانه‌ها را بدون حضور در محل کتابخانه تصور نمی‌کردیم، اظهار داشت: در این مدت بسترهای لازم در فضای مجازی و تحت وب در کتابخانه‌های عمومی ایجاد و بسیاری از خدمات با بهره گیری از پایگاه‌های اینترنتی ارائه می‎شود. با این وجود تعطیلی کتابخانه‌ها دیدگاه همه را نسبت به فضای مجازی و نقش آن در ترویج کتابخوانی دگرگون ساخت.

عاطفه زارعی با بیان اینکه تغییر رفتار چند ساله برای تغییر رویکردها و استفاده بهینه‌تر از ظرفیت‌ها دشوار بود، افزود: تهدید بیماری کرونا فرصتی ایجاد کرد که ما ضمن درک ظرفیت‌های فضای مجازی بتوانیم فعالیت‌های خود را در این عرصه گسترش دهیم.

وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا لزوم بازنگری در رفتارهای ما در عرصه کتابداری و کتابخوانی را متذکر شد، ادامه داد: خوشبختانه امروز افتخار داریم که دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی را به طور کامل در بستر فضای مجازی برگزار کنیم. استقبال خوبی تا به امروز از جشنواره کتابخوانی رضوی به عمل آمده است.

زارعی با اشاره به اینکه کتابخوانی با بهره گیری از فضای مجازی ادامه پیدا کرد، گفت: ما شاهد بودیم که اعضا خواهان امانت کتاب بودند و این اتفاق بر این باور که تنها فضای کتابخانه‌ به منظور مطالعه مورد توجه قرار می گیرد، خط بطلانی کشید.

وی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شدند، اظهار داشت: اعضا برای استفاده از خدمات کتابخانه‌های عمومی باید بهداشت فردی را رعایت کنند. ما نیز در کتابخانه‌های عمومی در راستای رسالت‌های اجتماعی خود، افزایش سطح سواد سلامت مردم را دنبال می‌کنیم و بسته‌های اطلاعاتی را به وسیله برنامه‌های فرهنگی و توسط فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی عرضه خواهیم کرد. اگر بهداشت‌ فردی رعایت شود، میزان درگیری و شیوع بیماری‌ کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه فرماندار شهرستان بهار و شهرداران این شهرستان همراه کتابخانه‌های عمومی استان همدان هستند، ادامه داد: ما در شهرستان بهار کمترین میزان دغدغه را در حوزه همکاری سایر ادارات داریم.

عملکرد کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار قابل تقدیر است

فرماندار شهرستان بهار اظهار داشت: شایسته است که از  شهرداران و شوراهای اسلامی شهرهای شهرستان بهار به جهت کمک به کتابخانه‌های عمومی قدردانی کنیم.

احسان قنبری با بیان اینکه عملکرد کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار در دوران تعطیلی کتابخانه‌های عمومی درخشان و قابل قبول است، افزود: در دوران پسا کرونا شرایط و فعالیت‌ها متفاوت خواهد بود و فضای مجازی نقشی متفاوت در زندگی مردم ایفا خواهد کرد.

فرماندار شهرستان بهار با بیان اینکه ما ظرفیت بسیار خوبی در شهرداری‌ها داریم، ادامه داد: شهرداری‌ها می‌توانند زمین در اختیار کتابخانه‌ها قرار دهند، کتابخانه بسازند و یا در تأمین تجهیزات کتابخانه‌ها را کمک کنند.

کتابخوانی با قوت در ایام تعطیلی کتابخانه‌ها دنبال شد

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار با بیان اینکه چهار کتابخانه شهری و هفت کتابخانه روستایی در این شهرستان فعالیت می‌کند، اظهار داشت: زیربنای کتابخانه‌های شهرستان بهار در حال حاضر ۲ هزار و ۶۰۴ متر مربع است که سرانه زیربنا به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت به  ۲.۱۹ متر مربع می‌رسد.

معصومه فزونی با اشاره به اینکه بیش از ۵ هزار نفر در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان عضو هستند، افزود: بیش از ۱۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار در اختیار اعضا قرار دارد و به ازای هر ۱۰۰ نفر ۸۴.۱۱ کتاب وجود دارد.

وی گفت: در سال گذشته  بیش از یک هزار و ۳۳۰  برنامه فرهنگی  برگزار شد که نسبت به سال ۹۷ رشدی ۷۷ درصدی داشت. در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی بیش از ۷ هزار و ۳۹  نفر در مسابقات کتابخوانی رضوی به صورت آنلاین و مکتوب و در سه بخش کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال  شرکت کردند که نسبت به دوره هشتم با  رشد ۲۴ درصدی روبه‌رو شد. همچنین سال گذشته به مناسبت هفته کتاب از شاعر، نویسنده و پژوهشگر بومی مطرح حوزه کودک و نوجوان ایران اسلامی، استاد اسدالله شعبانی تجلیل به عمل آمد.

فزونی تصریح کرد: همچنین به همت کتابخانه حکمت روستای حسین آباد آشوری، این روستا توانست در ششمین جشنواره روستا و عشایر کتاب به عنوان روستای شایسته تقدیر شناخته شود. بعلاوه، سال گذشته انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار به عنوان انجمن برتر در سطح استان مورد تقدیر قرار گرفت و استاندار همدان از خدمات انجمن و فرماندار بهار به دلیل اقدامات انجام شده، تقدیر کرد.

وی تصریح کرد: کتابداران کتابخانه های شهرستان بهار بیش از ۱۰۳ برنامه و محتوا شامل ۱۰ برنامه ویدیویی برای پویش هرخانه یک کتابخانه، ۱۳ برنامه ویدیویی برای پویش هر کتابدار یک کتابخوان، ۱۵ ویدیو برای پویش تهدید کرونا فرصت کتابخوانی، پنج ویدیو برای پویش خانواده کتابخوان، ۴۰ معرفی تصویری کتاب و ۲۰ ویدیو با محتواهای متفاوت مناسب با کتاب  در حوزه کتابخوانی تولید کردند و اجازه نداند  کتابخوانی تعطیل شود و کتابخانه‌ها را به خانه‌ها بردند.

وی ادامه داد: اعضای کتابخانه‌های عمومی سطح شهرستان بهار نیز با اطلاع رسانی و راهنمایی کتابداران ۲۵۴ مورد محتوا شامل ۱۰ ویدیو برای پویش هر خانه یک کتابخانه، ۵ معرفی یک دقیقه‌ای کتاب، ۱۵ ویدیو پویش تهدید کرونا فرصت کتابخوانی، ۱۶۵ نقاشی برای مسابقه نقاشی کرونا را شکست می دهیم و بیش از ده‌ها محتوای دیگر تولید کردند.

 [PageVisit]