1399/3/27 سه‌شنبه در دیدار مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با فرماندار همدان مطرح شد: شهرداری‌ها به تکلیف قانونی خود در پرداخت نیم درصد کتابخانه‌ها عمل کنند فرماندار شهرستان همدان، در دیدار با مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان بر انجام تکلیف قانونی شهرداری‌ها برای پرداخت سهم کتابخانه‌ها از محل درآمد خود تأکید کرد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برای بررسی وضعیت کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان از جمله پیگیری پروژه‌های عمرانی، فعالیت کتابخانه‌ها در فضای مجازی با حسین افشاری فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان دیدار کرد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این دیدار اظهار کرد: با تعطیلی کتابخانه‌ها که بر اساس تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا و به منظور جلوگیری از شیوع این بیماری از اسفند ماه سال گذشته آغاز شد، فعالیت کتابخانه‌ها و کتابداران تعطیل نشد و در فضای مجازی ادامه یافت.
دکتر عاطفه زارعی افزود: کتابداران کتابخانه‌های عمومی با پشتیبانی کارشناسان در ستاد استانی به تولید محتوا و انتشار آن با توجه به مأموریت‌های کتابخانه‌های عمومی  پرداختند.
وی تصریح کرد: در این ایام جدای از وظایف همیشگی و ذاتی کتابخانه‌ها، رویدادها و برنامه‌های فرهنگی متنوعی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی در نظر گرفته شد که از زمان آغاز تعطیلی‌ها تا کنون در حال اجرا است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: مسابقه نقاشی برای کودکان با موضوع کرونا را شکست می‌دهیم، مسابقه کتابخوانی با موضوع امر به معروف و نهی از منکر، پویش هر کتابدار یک کتابخوان، هر خانه یک کتابخانه و پویش‌های دیگر در این مدت برگزار شد.
وی تصریح کرد: همچنین با همکاری خبرگزاری فارس همدان پویش خانه بمانیم کتابخوانی با مشارکت کتابداران، خبرنگاران و اعضای کتابخانه‌های عمومی استان برگزار شد.
زارعی با اشاره به اینکه جشنواره کتابخوانی رضوی نیز که هرساله به عنوان بزرگترین رویداد کتابخوانی برگزار می‌شود از روزهای آغازین تعطیلات شروع شد ادامه داد: این جشنواره کتابخوانی به صورت کاملاً الکترونیک طراحی شده به طوری که همه منابع به صورت رایگان قابل دانلود بوده و شرکت در بخش‌های مختلف آن  در سایت اینترنتی جشنواره امکان پذیر است که خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی مردم همراه بوده است.
وی همچنین به آغاز پروژه خیرساز کتابخانه عمومی روستای عبدالرحیم اشاره کرد  و افزود: کتابخانه عمومی شهید مظاهری مریانج نیز در حال خدمت رسانی به اعضا است اما بخش آمفی  تئاتر جهت راه اندازی نیازمند تخصیص اعتبارات تصویب شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ادامه به اقدامات انجام شده در ایام تعطیلات اشاره کرد و گفت: در دوران تعطیلی کتابخانه‌ها، سالن‌های مطالعه کتابخانه مرکزی همدان بازسازی شدند و برخی از کتابداران نیز به ابتکار شخصی خود نسبت به تجهیز و آماده سازی کتابخانه‌ها به ویژه فضاسازی در بخش‌های کودک اقدام کردند.
وی با اشاره به اینکه نشست‌های مجازی کتابخوان در شبکه‌های اجتماعی برگزار شد اظهار کرد: در این مدت فعالیت‌های کتابخانه‌ها از جمله نشست‌های کتابخوان را به داخل فضای مجازی بردیم که در همه شهرستان‌ها در حال اجرا بوده و همچنان ادامه دارد.
زارعی با بیان اینکه کرونا تهدیدی بود که در کتابخانه‌ها به فرصت تبدیل شد افزود: کتابخانه‌های عمومی با قابلیت‌های فضای مجازی به خوبی آشنا شدند و تجربه لازم را برای توسعه فعالیت‌ها در شبکه مجازی در همه ایام کسب کردند.
وی در ادامه با بیان اینکه بازگشایی کتابخانه‌های عمومی از 29 اردیبهشت ماه آغاز شد تصریح کرد: در مرحله اول بازگشایی کتابداران در کتابخانه‌های عمومی حاضر شدند و اقدامات لازم به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی را انجام دادند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: با تمام این اقدامات که کتابداران و کارشناسان این اداره کل در حال انجام هستند، اما عدم وصول مطالبات قانونی کتابخانه‌های عمومی از شهرداری‌ها باعث شده که سرعت حرکت کتابخانه‌ها تا مطلوب ما فاصله داشته باشد.
زارعی خاطرنشان کرد: شهرداری منطقه دو همدان همکاری بسیار خوبی با کتابخانه‌های عمومی دارد و امیدواریم سایر شهرداری نیز همین رویه تعامل را در پیش بگیرند.
سرمایه گذاری در مطالعه آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد
فرماندار همدان نیز در این نشست با اشاره به اهمیت فرهنگ مطالعه گفت : اعتقاد داریم هر چه در این بخش هزینه و فرهنگ سازی کنیم ازطرف دیگر شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.
وی با قدردانی ازشهرداری منطقه 2 همدان که درپرداخت سهم کتابخانه‌ها عملکرد موفقی نسبت به سایر شهرداری‌های مناطق داشته افزود : سایر شهرداری‌ها به ویژه شهرداری همدان باید سریعتر به تکلیف قانونی خود در پرداخت نیم درصد کتابخانه‌ها عمل کنند.
حسین افشاری تاکید کرد : در سالجاری 86 درصد اعتبارات ملی و فقط 16 درصد استانی است و لذا مدیران دستگاه‌های اجرایی استان باید پیگیر جذب اعتبارات مناسب از مرکز باشند.
 
 [PageVisit]