1399/2/7 يكشنبه کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/۵۵ تعطیلی کتابخانه‌ها ما را متوجه ظرفیت فضای مجازی کرد مسئول کتابخانه عمومی شهید مدنی تویسرکان استان همدان گفت: ما از فضای مجازی تا کنون غافل بودیم اما تعطیلی کتابخانه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا به ما یادآور شد که به وسیله دنیای مجازی می‌توانیم کتابخانه‌های عمومی را در خانه نیز همراه اعضا کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، تعطیلی کتابخانه‌های عمومی با تمام جوانب منفی‌اش باعث شد که نگاه‌ها به فضای مجازی از یک بستر صرفاً سرگرمی به یک محمل برای پیشبرد اهداف کاری سوق پیدا کند. همگی به این درک رسیدند که از این مجرا می‌توان به دستاوردهای بسیار خوبی رسید و خلأهایی که در عرصه واقعیت بر اثر حوادث مختلف مانند شیوع یک بیماری ویرانگر چون ویروس کرونا به وجود می‌آید را پر کرد. به همین منظور کتابداران خلاق برای اینکه ارتباط خود را با اعضای از دست ندهند و دوران تعطیلی را به خوبی پشت سربگذارند، به دنیای مجازی روی آوردند.

الهام الوندی مسئول کتابخانه شهید مدنی تویسرکان هفت سال است تجربه کتابداری دارد. او که در روزهای تعطیلی کتابخانه‌ها، فضای مجازی را مجرایی قرار داده تا بتواند همچنان فعالیت‌های کتابخانه‌ای را ادامه دهد، اظهار داشت: از زمانی که کتابخانه‌ها تعطیل شد و صدا و سیما هم به اندازه‌ای که باید و شاید به امر کتاب و کتابخوانی نپرداخت فضای مجازی برایم اهمیت بسیاری پیدا کرد. بنابراین از ورود به دنیای مجازی استقبال کردم.

وی افزود: بیشتر احساس کردم که باید برای کودکان و نوجوانان برنامه‌های ویژه در نظر گرفت. بزرگسالان با یک جستجو در اینترنت مطالب مورد نیاز خود را می‌یابند ولی کودکان و نوجوانان به توجه بیشتری نیاز دارند. آنها در دوران تعطیلی تنها نمی‌توانند بازی کنند یا به تماشای تلویزیون بنشینند.

مسئول کتابخانه شهید مدنی تویسرکان تصریح کرد: به همین دلیل قصه گویی، خوانش کتاب و معرفی کتاب برای کودکان و نوجوانان را در فضای مجازی دنبال کردم که با استقبال اعضا نیز مواجه شد.

الهام الوندی ادامه داد: در زمانی که کودکان و نوجوانان به کتابخانه مراجعه می‌کردند همواره سرگردان بودند که از کجا و با چه کتابی شروع کنند، به همین دلیل معرفی کتاب برای آن‌ها بسیار مهم است.

وی با تأکید بر اینکه تا امروز از فضای مجازی و نقش آن در کتابخوانی غافل بودیم، خاطرنشان کرد: این اتفاق باعث شد که فضای مجازی و کارکردهای آن برای اعضا و کتابخانه‌ها بیشتر روشن شود. در گذشته  پس از جدایی از محیط کتابخانه کاری از دستمان برنمی‌آمد اما به کمک فضای مجازی می‌توان کتابخانه‌های عمومی را به خانه‌ها نیز ببریم.

مسئول کتابخانه شهید مدنی تویسرکان گفت: با بازگشایی کتابخانه‌ها همین روند را که امروز در پیش گرفتم ادامه خواهم داد و از فضای مجازی برای معرفی کتاب و قصه گویی بهره می‌برم.

الوندی تأکید کرد: شب‌ها که برای فرزند خودم قصه می‌گویم، مداوم اعضای کتابخانه در نظرم هستند. به همین دلیل قصه گویی را ضبط می‌کنم تا در اختیار همه بچه‌ها قرار دهم. این روزها بسیار دلتنگ کتابخانه‌ها هستم و امیدوارم هرچه زودتر دوباره به کتابخانه بازگردم.

 [PageVisit]