1399/1/29 جمعه به صورت مجازی صورت گرفت؛ برگزاری نخستین جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نخستین جلسه شورای اداری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان به صورت مجازی و به ریاست مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نخستین شورای اداری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در بهار سال 1399 به صورت مجازی روز پنجشنبه 28 فروردین ماه برگزار شد. در این جلسه روسای ادارات کتابخانه‌های عمومی استان همدان به صورت مجازی شرکت کردند و مباحثی چون فعالیت کتابخانه‌های عمومی در ایام تعطیلات با تأکید بر برگزاری هرچه بهتر دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی مطرح شد.

دکتر عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این نشست اظهار کرد: در این ایام تعطیلی کتابخانه‌های عمومی، کتابداران اجازه ندادند که کتابخوانی تعطیل شود چرا که نمی‌توان زندگی و کار را متوقف کرد.

وی با بیان اینکه با آغاز تعطیلی کتابخانه‌ها فعالیت کتابداران و کارشناسان در فضای مجازی بیش از گذشته شدت گرفت افزود: پیش از این نیز کتابخانه‌ها عمومی در فضای مجازی فعالیت می‌کردند. اما شیوع ویروس کرونا با تمام بدی‌هایی که دارد، این هشدار را به ما داد که باید بیشتر و بهینه‌تر از فضای مجازی بهره‌ببریم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه از تمامی فعالیت‌های کتابداران استان همدان در فضای مجازی باید قدردانی کنیم تصریح کرد: استان همدان در همه حوزه‌ها به خوبی ورود کرده  و در حال فعالیت است.

زارعی ادامه داد: در این ایام کتابداران به عنوان مشاوران قابل اطمینان به معرفی منابع اطلاعاتی معتبر می‌پردازند تا در میان انبوه اطلاعات منتشر شده، مخاطبین دچار سردرگمی نشوند.

وی با تأکید بر اینکه کتابداران و کارشناسان در استان همدان با دغدغه در حوزه ترویج کتابخوانی در فضای مجازی و ایام تعطیلات ورود کردند خاطرنشان کرد: بدون تردید پس از تعریف پروتکل‌های بهداشتی لازم، کتابخانه‌ها بازگشایی خواهند شد و دوباره خانواده کتابخوان‌ها در فضای حقیقی گردهم خواهند آمد. همچنین امکانات بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده برای کتابخانه‌های عمومی سراسر استان فراهم خواهد شد.

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان  گفت: امروز یکی از اقدامات شایسته که می‌تواند نقش کتابخانه‌های عمومی را در روزهای سخت شیوع ویروس به خوبی نشان دهد، برگزاری هرچه بهتر دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی است.

زارعی افزود: در سال گذشته بیش از 62 هزار نفر از استان همدان در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند که از این تعداد حدود 32 هزار نفر به صورت آنلاین در بخش‌های مختلف جشنواره حضور به هم رساندند که در امسال نیز تحقق این هدف با توجه به شرایط موجود دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف تعریف شده برای جشنواره رضوی برگزاری آن در فضای مجازی است تصریح کرد: لذا باید از تمامی امکانات موجود و نقاط قوت استفاده کرده و کتابداران هم می‌توانند برای برخی از امور به کتابخانه‌ها در این ایام مراجعه کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: نسل جوان به فضای مجازی دسترسی دارد و می‌توانند منابع اطلاعاتی لازم را جستجو و به دست آورند که باید از این فرصت به خوبی استفاده کرد.

زارعی خاطرنشان کرد: شیوع این ویروس به ما متذکر شد که فضای مجازی است که در این گونه تهدیدها، فرصت خوبی را در اختیار مردم به منظور پیشبرد اهداف آموزشی و فرهنگی قرار می‌دهد.

وی گفت: در حال حاضر امکان استفاده از پایگاه اطلاعاتی نورمگز برای اعضای کتابخانه‌ها  در منازل فراهم شده است و کتابداران می‌توانند در ترویج استفاده از این خدمات موثر واقع شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: همچنین کتابداران می‌توانند فایل‌های آموزشی  ویژه بهره برداری از پایگاه نورمگز و دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به منظور استفاده بهینه از شرایط به وجود آمده را برای اعضای کتابخانه‌های عمومی استان تهیه و در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.

زارعی افزود: در شرایط فعلی هزینه‌هایی از قبل صورت گرفته و  فرصت‌هایی را در اختیار ما قرار داده است، بنابراین باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم که خوشبختانه کتابداران در این حوزه به خوبی ورود کردند.

در این جلسه هر یک از روسای ادارات شهرستان‌های استان همدان که از طریق فضای مجازی با ستاد در ارتباط بودند به بیان مسائل مورد نظر خود پرداختند و در مورد امور کتابخانه‌ها و برگزاری هرچه بهتر فعالیت‌ها در ایام تعطیلات پیش رو بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 [PageVisit]