1399/1/28 پنجشنبه کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/۳۶ بی‌صبرانه منتظر بهار کتابخانه‌ هستیم مسئول کتابخانه فجر شهر صالح آباد شهرستان بهار، گفت: اینک که بهار طبیعت را به نظاره نشسته ایم بی صبرانه چشم به راه بهار کتابخوانی در کتابخانه‌ها هستیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، کتابخانه عمومی فجر صالح آباد شهرستان بهار فعالیت خود را از سال ۱۳۶۳ آغاز کرد و در آغاز دهه هشتاد نیز سالن آمفی تئاتر به آن افزوده شد. این کتابخانه فعال‌ترین مرکز فرهنگی شهر بوده و اکثر مردم راه آن را به خوبی می‌شناسند. به همین دلیل است که در روزهای تعطیلی کتابخانه فجر برای اعضا و البته کتابدار بسیار دشوار  است. اگر چه در فضای مجازی فعالیت‌های کتابخانه ادامه دارد و مسئول کتابخانه همچنان برای بچه‌ها قصه می‌گوید و کتاب معرفی می‌کند و آن‌ها نیز تمام آثار خود را برای کتابدارشان ارسال می‌کنند، اما دعای هر روز بچه‌ها بازگشت به آغوش کتابخانه است تا بار دیگر همراه این یار مهربان راهی دنیای قصه‌ها شوند.

هاجر بیگی، مسئول کتابخانه فجر شهر صالح آباد شهرستان بهار است که ۱۰ سال تجربه کتابداری دارد و تاکنون توانسته عناوینی چون مسئول نمونه کتابخانه کشوری در سال ۹۷ و مسئول نمونه استانی در سال ۹۶ را کسب کند. وی که در این این روزها سخت منتظر بازگشایی کتابخانه‌ها است گفت: اینک که بهار طبیعت را به نظاره نشسته‌ایم بی صبرانه چشم به راه بهار کتابخوانی در کتابخانه‌ها هستیم. چشم به راه روزهای خوب قصه گویی، جمع های دوستانه  کتابخوانان و برگزاری نشست کتابخوان، نقد کتاب، جمع خوانی، جشن ها و مراسم مختلف، نقاشی‌ها و داستان نویسی اعضای کودک.

وی افزود: این روزها که ویروس کرونا ما را از مأمن یار مهربان دور نگهداشته، ما با مشاهده فعالیت دوستداران کتاب در شهر خود در فضای مجازی نفسی تازه کرده و ساعت‌های کسالت‌بار انتظار را سریع تر می‌گذرانیم.

بیگی تصریح کرد: در این مجال کوتاه که خدمات راه دور را به نظاره نشسته‌ایم و تاثیر آموزش‌های غیر مستقیم در محیط کتابخانه را که در فعالیت اعضا چون نحوه شعر خوانی، قصه گویی و ضبط پویش بدون دخالت کتابدار  می‌بینیم، دوچندان خوش وقت می‌شویم و نقش این پایگاه اجتماعی را ملموس‌تر درک می‌کنیم.

وی ادامه داد: کتابخانه عمومی فجر از سال‌ها پیش در فضا مجازی در بسترهای مختلف به ترویج کتابخوانی پرداخته است اما در این روزهای دل تنگی تنها محمل ارتباطی ما و تنها دلیل حضورمان در فضای مجازی ادامه راهمان است که متوقف نشود.

مسئول کتابخانه فجر خاطرنشان کرد: در گروه‌های کوچکی که برای خودمان ایجاد کرده ایم به مدد این یار مهربان اعضا و کتابدار هر لحظه سرخوش از عطر کتاب هستند و خدمات کتابخانه‌ای در سبک و سیاق‌های مختلف (معرفی کتاب، اطلاع رسانی جشنواره کتابخوانی رضوی، خدمات مشاوره آنلاین و مسابقات) ارائه می‌شود.

بیگی گفت: این بار در فضای مجازی قصه می‌گویم، معرفی کتاب اعضا و همکارانمان را گوش  می دهم و  با جان و دل، نقاشی های کودکان سرزمینم را با جمله ی کرونا را شکست می دهیم از نظرمی گذرانم.

وی اظهار داشت: این روزها سخت دلتنگ کتابخانه هستم و حداقل هفته‌ای دوبار به کتابخانه سر می‌زنم اما وقتی کتابخانه را خالی می‌بینم دلم می‌گیرد و زمانی که آن را ترک می‌گویم، گویی بخشی از وجودم را در آنجا رها کردم و آمده‌ام.

این کتابدار افزود: دلم برای بچه‌های پرجنب و جوشی که کتاب‌ها را جابجا می‌کنند و باید مدت‌ زمان زیادی برای بازگرداندن آن‌ها به جای درست صرف کنم، تنگ شده است و امروز تنها به فضا مجازی دل خوش کردم.

بیگی تصریح کرد: با ایجاد یک صفحه و یک گروه در فضای مجازی با بچه‌ها در ارتباط هستم، مسابقه هم برگزار می‌کنیم و حتی جایزه هم به آن‌ها تعلق می‌گیرد. به مناسبت نیمه شعبان مسابقه عکس یک شاخه گل برگزار شد و بنا داریم مسابقه جدول و خوشنویسی را هم در کنار جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار کنیم.

وی ادامه داد: هر روز صبح به این امید که در گروه مجازی پیام‌ها و کارهای بچه‌ها را ببینم از خواب بیدار می‌شوم اما هیچ چیز جای کتابخانه را پر نمی‌کند و هر روز دعا می‌کنم این بیماری هرچه زودتر تمام شود و به کتابخانه بازگردم.

هاجر بیگی گفت: این روزها را با مرور خاطرات خوب کتابخانه و کتابخوانان سر می‌کنیم و به آینده امید بسته ایم.

 [PageVisit]