فهرست

گزارش

ویژه برنامه «به شهادت آب» برگزار شد؛

آب هرگز نمی‌میرد، اثری مانا در ادبیات دفاع مقدس/ همسر شهید سلگی: خاطراتم در «عشق هرگز نمی‌میرد» منتشر می شود

ویژه برنامه «به شهادت آب» با محوریت کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» و با حضور همسر شهید سلگی و سالار آبنوش برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس ویژه برنامه «به شهادت آب» با محوریت کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» به صورت مجازی و در اسکای روم با حضور همسر شهید سردار حاج میرزا محمد سلگی، راوی کتاب؛ سردار سالار آبنوش، معاون عملیات سازمان بسیج مستضعفان کشور و همرزم شهید و جمشید طالبی مصاحبه‌گر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد»، به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برگزار شد.

عرصه مقابله با دشمن در فضای مجازی تقویت شود

معاون عملیات بسیج مستضعفان کشور در این نشست گفت: ۴۰ سال پیش با حاج میرزا سلگی و کنار هم وارد عرصه پاسداری شدیم و از او معنی عزت نفس را به طور کامل آموختیم؛ چراکه زندگی او این دو واژه را به خوبی تشریح می‌کرد. من لحظه‌ای که حاج میرزا مجروح شد کنارش بودم. در آن لحظه او ما را دلداری می‌داد و امیدوار می‌کرد. این بزرگ ترین درس این شهید بزرگ به همه ما بود که به راهی که می‌رفت، اعتقاد راسخ داشت.

سالار آبنوش با بیان اینکه امروز هرکس باید هر آنچه از دستش برمی‌آید برای دفاع از دین و اقتدار کشور در فضای مجازی انجام دهد، افزود: دشمن با تمام تلاش درصدد زیر سوال بردن اقتدار کشور و کمرنگ کردن نقش ولایت است که نباید اجازه دهیم در این راه موفق شود. اگر دشمن در راه اهداف خود به موفقیت دست یابد نسل جدید از برکت وجود ولایت بی‌بهره می‌ماند و مشخص نیست که در راه صحیح زندگی خواهد ماند و یا خیر.

وی با بیان اینکه افرادی که می‌توانند باید با قدرت در فضای مجازی حاضر شوند، تأکید کرد: باید با قوت و دست پر در فضاهای مجازی با برنامه‌ریزی و هدفمند حضور یابیم و داشته‌های خود را به خوبی عرضه کنیم.

وی در ادامه به سردار شهید محسن امیدی، همراه و رفیق حاج میرزا سلگی هم اشاره کرد و گفت: من افتخار داشتم که در لحظه شهادت در کنار شهید امیدی باشم و با توجه به شناختی که از او دارم باید حاج محسن را مسیح شهدای استان بدانیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این برنامه، اظهار داشت: دفاع مقدس با تمام فراز و نشیب خود، استقلال سرزمین و حفظ هویت دینی و ملی را برای ایران رقم زد و به همین منظور کتابخانه‌های عمومی کشور و استان همدان در راستای اهداف حرفه‌ای و فرهنگی خود، حفظ ارزش‌های جامعه، به ویژه هشت سال دفاع مقدس را رسالت خود می‌داند.

عاطفه زارعی با اشاره به لزوم تعمیق و ترویج ارزش‌های دینی و مسائل فرهنگی و اجتماعی به منظور حفظ آن برای نسل‌ امروز و آینده، گفت: برای تحقق این هدف برنامه های مختلفی همچون برگزاری نشست‌های کتابخوان، نقد و بررسی کتاب، نمایشنامه خوانی، روایتگری و سایر برنامه‌های فرهنگی در دستور کار است.

وی با بیان اینکه در چهلمین سالگرد دفاع مقدس و در راستای ادای دین به مقام شامخ شهدا ویژه‌برنامه «به شهادت آب» تدارک دیده شده است، افزود: کتاب «آب هرگز نمی‌میرد»، خاطرات حاج میرزامحمد سلگی، فرمانده گردان حضرت ابوالفضل (ع)است که به قلم سردار حمید حسام به نگارش درآمده و به یکی از آثار ماندگار در حوزه ادبیات دفاع مقدس بدل شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: ویژه‌برنامه‌های فرهنگی متنوعی در هفته دفاع مقدس در کتابخانه‌های عمومی برگزار و در فضای مجازی به سمع و نظر اعضا و علاقمندان قرار خواهد گرفت.

«عشق هرگز نمی‌میرد» در راه است

همچنین در این مراسم همسر سردار شهید حاج میرزامحمد سلگی راوی کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» به خوانش دلنوشته خود برای همسر شهیدش پرداخت و ضمن اینکه سخنانش را با بیاناتی از امام خمینی(ره) آغاز کرد از انتشار کتاب خاطراتش به نام «عشق هرگز نمی‌میرد» خبر داد.

پروین سلگی با بیان اینکه روزهای دفاع مقدس را بهترین روزهای عمرش دانست و اظهار کرد: زمانی که با حاج میرزا آشنا شدم ۱۴ سال بیشتر نداشتم، همان اوایل انقلاب بود که ازدواج کردیم. جنگ با صدام که آغاز شد، جوانان را برای دفاع از کشور خواستند که حاج میرزا هم با توجه به اینکه دوره سربازی را طی کرده بود خود را آماده جنگ کرد.

وی افزود: من که زندگی شیرینی را در کنار همسری مهربان آغاز کرده بود، بسیار ناراحت و نگران شدم اما از حضور ایشان در جبهه‌های حق علیه باطل جلوگیری نکردم و خودم هم در طول هشت سال دفاع مقدس همچون میرزا، عشق به کشورم، اسلام، امام خمینی(ره) و انقلاب داشتم و در این مدت مشغول خانه‌داری و بچه‌داری بودم تا میرزا باخیالی آسوده جهاد در راه خدا را ادامه دهد.

همسر سردار سلگی با بیان اینکه جنگ سختی‌های بسیاری داشت، تصریح کرد: پدر و برادرم شهید شدند و حاج میرزا نیز با مجروحیت‌های متعددی روبه‌رو شد، من هم آماده هر اتفاقی بودم که حاج میرزا با مجروحیت و یا شهادت مواجه شد. وقتی از مراسم تشییع پیکر شهدا بازمی‌گشتم از حضرت عباس(ع) خواستم که میرزا دو پا و یا دو دستش قطع شود، اما شهید نشود، چون نمی‌توانستم دوری‌اش را تحمل کنم. در نهایت پس از چند روز دو پایش قطع شد و جراحت سنگینی برداشت و او را به کشور آلمان اعزام کردند. من ماندم و پنج بچه قد و نیم قد و بمباران نهاوند. خاطرات زندگی من در کتاب «عشق هرگز نمی‌میرد» منتشر خواهد شد.

وی گفت: من از خانواده‌ای مذهبی بودم. سختی هم کشیده بودم، بنابراین فقط بچه‌داری نمی‌کردم. از  بسیجیان فعال و عضو گردان الزهرا بودم و به این بسنده نمی‌کردم که همسرم در جبهه‌ها حضور دارد و من بچه کوچک دارم. بلکه خود را رزمنده‌ای می‌دیدم که در پشت جبهه‌ها مشغول خدمت هستم.

همسر شهید سلگی خطاب به جوانان امروز اظهار کرد: جوانان به خدا توکل کنند و پابه‌پای ولایت حرکت کنند و خود را مدیون شهدا بدانند و همواره در راه حفظ آرمان‌های اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی گام بردارند و به آن پایبند باشند و زندگی امام حسین و حضرت زهرا را سرمشق خود قرار دهند.

جمشید طالبی، مصاحبه‌گر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» اظهار کرد: در طول هشت سال دفاع مقدس حاج میرزامحمد سلگی ۶ بار مجروح شد. پیش از قطع شدن پاهایشان، پهلوی ایشان در عملیات والفجر ۵ به شدت مجروح شد. ماندگاری «حاج میرزا» در کشور ما و کشورهای دیگر به دلیل اخلاص در عمل بود به طوری که ولایتمداری او بی‌نظیر بود و عاشقانه نسل جوان را دوست داشت.

وی تصریح کرد: خوشبختانه استان همدان در حوزه ادبیات دفاع مقدس یک استان غنی و دارای نویسندگان برجسته‌ای است. این نویسندگان باید به خوبی معرفی شوند، هرچند بهره‌برداری از این آثار به خود انسان‌ها نیز باز می‌گردد.