فهرست

با كتابداران

گفتگو با فعالان حوزه کتابخانه های عمومی در ایام کرونا/

دستاورد باشکوه کتابخانه‌های عمومی کشور در دوران کرونا

کتابدار کتابخانه مرکزی همدان همکاری مشترک کتابداران و اعضای کتابخانه در فضای مجازی را عاملی مهم در زنده نگه داشتن کتاب و کتابخوانی در روزهای تعطیلی کتابخانه‌ها دانست و آن را دستاوردی باشکوه برای کتابخانه‌های عمومی در دوران کرونا عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مرضیه خوشبخت، کتابدار کتابخانه مرکزی همدان، به عنوان یکی از کتابداران برگزیده کشور در سال ۹۹ بیان کرد: از همان نخستین روزهایی که فعالیت کتابخانه به دلیل همه‌گیر شدن شیوع ویروس کرونا با محدودیت‌ها و تعطیلی مواجه شد، فعالیت‌های کتابخانه را به اتفاق سایر همکارانم در فضای مجازی ادامه دادیم. همه از صمیم قلب و با تمام وجود کار می‌کردیم و با بسیاری از اعضای فعال کتابخانه از این طریق در ارتباط بودیم.

خوشبخت افزود: در ابتدای فعالیت‌مان پس از تعطیلی کتابخانه‌ها تلاش کردیم از ارتباطاتی که با والدین اعضای کودک و نوجوان داریم استفاده و سعی کنیم از طریق آنها کتاب به دست بچه‌ها برسانیم و برای استفاده از برنامه‌های متنوع دیگرِ کتابخانه، آنها را به حضور در فضای مجازی دعوت کنیم. والدین هم انصافاً همکاری بسیار خوبی با ما (کتابداران) داشتند و از اینکه آثار فرزندان‌شان در فضای مجازی منتشر و دیده می‌شد بسیار خوشحال بودند.

کتابدار کتابخانه مرکزی همدان با تمجید از زحمات کتابداران در دوران تعطیلی کتابخانه‌ها، گفت: وجود بستر پر کاربردِ فضای مجازی باعث شد تا پل ارتباطی‌مان با اعضای کتابخانه را از دست ندهیم و با کمک یکدیگر کتابخانه و کتابخوانی را در روزهای دشوارِ کرونا زنده نگه داریم. انتشار آثار و فعالیت‌های اعضای در فضای مجازی نیز باعث افزایش انگیزه و اعتماد به نفس بچه‌ها می‌شد و این بی‌تردید یک دستاورد باشکوه برای کتابخانه‌های عمومی در دوران کرونا بود.

خوشبخت با یادآوری اهمیت کتابخانه در زندگی اجتماعی و فرهنگی دانش‌آموزان خاطرنشان کرد: همیشه از مدرسه به عنوان خانه دوم کودکان و نوجوانان یاد می‌شود اما من معتقدم کتابخانه دومین خانه آنها است. این ادعا البته بیش از هر چیز دیگر کار کتابداران را دو چندان می‌کند. برای پذیرایی از این گروه سنی باید صبور و محرم‌راز باشیم و مثل یک مشاور، متخصص و کارشناس آماده خدمت‌رسانی به آنها باشیم.

وی در پایان با اشاره به شعار «کتابخانه هرگز تعطیل نیست.» گفت: این شعار در واقع مبنای حرکتی ما کتابداران در ماه‌های گذشته و پیش‌رو بوده و خواهد بود. ما با کمک و همراهی یکدیگر نگذاشتیم کتابخانه بمیرد و از این پس نیز اجازه نخواهیم داد، در هیچ شرایط سخت دیگری این اتفاق بیافتد. نمی‌گذاریم کتاب در قفسه کتابخانه‌ها متروک بماند و چراغ فرهنگِ کتاب و کتابخوانی کم‌سو شود.گفتنی است طی مراسم روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۹، برگزیدگان فعال در حوزه کتابخانه‌های عمومی شامل، کتابخوانان برتر، کتابداران برتر در حوزه فعالیت های شاخص، کتابداران برتر در حوزه فعالیت های ترویجی، برگزیدگان حوزه فعالیت در فضای مجازی، خیرین، کتابداران فنی، کتابخانه های مشارکتی برتر، خدمتگزاران برتر، پیشکسوت برتر، انجمن های استانی و شهرستانی برتر معرفی شدند. این گفت و گو در چهارمین شماره از ماهنامه «کتاب خوان» به صورت اختصاصی منتشر شده است.