فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت گرامیداشت روز قلم در شهرستان نهاوند برگزار شد

نشست مناسبتی نهاوندیان اهل قلم

نشست مناسبتی نهاوندیان اهل قلم با عنوان راه و رسم نویسندگی به صورت مجازی در شهرستان نهاوند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان؛ به مناسبت گرامیداشت روز قلم، نشست مناسبتی نهاوندیان اهل قلم با عنوان "راه و رسم نویسندگی" با حضور میلاد امینیان رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نهاوند، دکتر یعقوب خزایی؛ نویسنده و استادیار دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین و همچنین محمد تقی شهبازی؛ نویسنده و شخصیت فعال فرهنگی، در صفحه اینستاگرام اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان به صورت زنده برگزار شد.
در این گفتگو ابتدا میلاد امینیان ضمن تبریک روز قلم به اهالی علم و فرهنگ، در خصوص وجه تسمیه این روز گفت: در تقویم ایران باستان روز سیزدهم تیر ماه، جشن تیرگاه نامیده شده است و در این روز هوشنگ؛ پادشاه پیشدادی، نویسندگان را گرد هم می آورد و به آنان رسمیت می دهد و همچنین شب سیزدهم تیر ماه، مخصوص سیاره عطارد یا همان سیاره تیر است و به این دلیل که در ادبیات ایران عطارد به کاتب ستارگان معروف است دلیلی دیگری برای نامگذاری این روز بوده است.
رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نهاوند همچنین با اشاره به جمله ای از علامه طبرسی در تفسیر مجمع البیان اضافه کرد: بیان دو گونه است؛ بیان زبان و بیان قلم. بیان زبان با گذشت زمان کهنه می شود و از بین می رود اما بیان قلم در دوره های مختلف تاریخ ماندگار است.
در ادامه گفتگو دکتر یعقوب خزایی در بیان اهمیت قلم و نوشتن، ضمن اشاره به توصیه هایی از پیامبر عنوان کرد: بنا به حدیث پیامبر اگر شما علم را بوسیله نوشتن در بند نکنید، از دست می رود. اگر دقت کرده باشید در تاریخ باستان هم ملت هایی که سنت نوشتن در آن ها رواج داشت، امروزه در تاریخ علوم مختلف، همان ها بیشتر از بقیه ملت ها می درخشند.
استاد دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) با بیان اینکه «تلاش تاثیرگذارتر از استعداد است و همه ما می توانیم با ممارست به یک نویسنده خوب تبدیل شویم» اضافه کرد: نکته ای که در نویسندگی مهم است و همه اهالی قلم باید توجه ویژه به آن داشته باشند، هماهنگی قلم با عمل است. بسیار مهم است چیزی را که می نویسیم و یا با خواندن، آن را می پسندیم، باید به آن عمل کنیم وگرنه از همه فوایدی که برای نوشتن و خواندن برشمردیم بسیار کم بهره خواهیم بود.
در ادامه این گفتگوی مجازی، محمد تقی شهبازی نیز با تبریک روز قلم به همه کسانی که برای داشتن دنیایی بهتر دست به قلم برده اند تصریح کرد: از کاسب و راننده و استاد دانشگاه گرفته تا همه مشاغل و اصناف مختلف، همه می توانند نویسنده باشند و توصیه بنده به عنوان کسی که چندین سال مشغول به نوشتن کتب مختلف بوده ام، این است که در نوشتن کوتاهی نکنید و هر چه به ذهنتان می آید بنویسید اما بسیار مهم است که در ارایه نوشته ها وسواس زیاد به خرج دهید و هر چیزی را به جامعه تحویل ندهید.
شهبازی در ادامه با اشاره به قرآن کریم به عنوان معجزه ماندگار پیامبر اسلام، همچنین گفت: همانطور که افلاطون می گوید، شما با بیان و کلام خود می توانید یک نسل را آموزش دهید ولی با قلم و نگارش می توانید در طول تاریخ پیام خود را به همه نسل های بشر برسانید و این ماندگاری نکته ای را که بیشتر حائز اهمیت می کند این است که باید قلم را در جهت انسانیت به کار ببریم که اگر اینگونه نباشد همین قلم با ارزش می تواند یک جامعه را به نابودی بکشاند. 

 
عكس های مرتبط :