فهرست

تازه‌ترين اخبار

به مناسبت روز قلم؛

ویژه برنامه «از تبار قلم» با تجلیل از میثم موسویان در همدان برگزار شد

چهارمین ویژه برنامه «از تبار قلم» با تجلیل از سید میثم موسویان به میزبانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در بستر فضای مجازی برگزار شد.

    به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، چهارمین ویژه برنامه «از تبار قلم» به میزبانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و با حضور مهدی توکلیان، مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ حامد محقق، عضو محفل ادبی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار شد.

در این برنامه از سید میثم موسویان نویسنده آثاری چون «معمای بوبی خرگوشه»؛  رمان «چهار پر» ؛ رمان «بی نام پدر»، تقدیری از جشنواره انقلاب ۱۳۹۹ و  برگزیده قلم زرین ۱۴۰۰؛ مجموعه داستان «تفنگم را زمین مگذار» نامزد جایزه جلال آل احمد در بخش مجموعه داستان کوتاه سال ۱۳۹۷؛ رمان با عنوان «میوه‌های رسیده» برنده جایزه رمان سال جشنواره انقلاب جمهوری اسلامی؛ مجموعه داستان «شهید خودم» مجموعه داستان‌ها انقلاب اسلامی در حیطه‌ نوجوان؛ رمان «سفیدی پر کلاغ» نامزد جایزه انقلاب سال ۱۳۹۰؛ رمان نوجوان «اذان بی موقع»؛ رمان «ما هم هستیم» (جنگ ۳۳ روزه لبنان)؛ مجموعه داستان «بخارهای رنگی»؛ رمان نوجوان «ارتش کلاه پوستی ها»؛ «بنام خدا من محمد بروجردی هستم، مصاحبه نمی‌کنم»؛ «پرده داران راز دوست»؛ «بچه‌ها دیرتون نشه»؛ مجموعه داستان کوتاه  با عنوان «آخرین مرد ایستاده» و ... تقدیر به عمل آمد.

کتاب «سفینة الصادقین» مسیر زندگیم را تغییر داد

سید میثم موسویان، نویسنده و برگزیده جایزه ادبی قلم زرین در سال ۱۴۰۰ در این آیین اظهار داشت: در سال ۱۳۶۲ در همدان به دنیا آمدم در این دیار آموختم که بنویسم و آثارم هم اغلب در همدان شکل گرفته و در این شهر روایت می‌شود. تاکنون ۱۸ سال است که در حوزه داستان و رمان فعالیت می‌کنم و حدود ۱۵ اثر از من به چاپ رسیده است.

وی تغییر مسیر زندگی‌اش را آشنایی با کتاب «سفینة الصادقین» اثر آیت الله سیدحسین یعقوبی قائنی دانست و افزود: با این اثر از طریق استاد محمدرضا فریدونی آشنا شدم و خواندن این کتاب مسیر زندگی من را تغییر داد. این کتاب مهم ترین اثر مذهبی است که من خواندم و علاقمند شدم که با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت داستان و رمان در این حیطه ورود پیدا کنم.

این نویسنده همدانی با بیان اینکه تمامی آثار خود را تقدیم  روح ملکوتی عارف بزرگ حضرت آیت الله یعقوبی کردم، تصریح کرد: دغدغه من این است که مفاهیم عرفانی که در این کتاب آموختم را در داستان‌ها و رمان‌های خود بگنجانم.

وی  درباره اثر «بی‌نام پدر» که برنده جایزه ادبی قلم زرین شده است، گفت: اگر اثری جایزه دریافت می‌کند به معنای بهتر بودن از کارهای دیگر نیست. گاهی خداوند برای یک کتاب سرنوشتی در نظر گرفته و خواسته و اراده او بر دیده شدن این اثر است.

موسویان با بیان اینکه «بی‌نام پدر» یک اثر منفی‌خوان است، ادامه داد: در این داستان رستم و سهراب امروزی و داستانی از عشق و دلدادگی مجنونی به یک لیلی است.

از تبار قلم فرصتی برای معرفی نویسندگان توانمند گمنام است

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این آیین اظهار داشت: امروز بسیار خرسندیم که کتابخانه‌های عمومی به عنوان یک نهاد پیشرو در عرصه فرهنگ و ادب ایران اسلامی، گامی دیگر در پاسداشت اهالی علم و ادب برداشته و به بزرگداشت حرمت قلم که سنتی الهی و قرآنی است، پرداخته است. نویسندگان، پاسداران فرهنگ غنی و متعالی هستند که از گذشته‌های دور در کشور اسلامی ما شکل گرفته و امروز بارور گشته و در هر شهر و استانی نمادهای خود را به ظهور و بروز رسانده است. از تبار قلم، فرصتی است که ضمن به جا آوردن یک سنت قرآنی، نویسندگان برتر شهرستان‌ها را که کمتر مجالی برای معرفی آن ها پیدا می‌شود، به ایرانیان و اهالی فرهنگ و هنر این سرزمین بشناساند.

وی افزود: بی شک نویسندگانی که در برنامه فاخر از تبار قلم در سراسر ایران زمین معرفی می‌شوند، ستارگان درخشانی هستند که در کهکشان ادب و هنر این سرزمین و حتی جهان می‌درخشند. ما میراث داران نویسندگانی چون سعدی، بیهقی، فردوسی، حافظ، خیام و... هستیم که جهان در برابر آن ها به احترام می‌ایستد و تردیدی نیست که ما با اتکا به این داشته معنوی سترگ می‌توانیم قله‌های علم و دانش را همچنان یکی پس از دیگری فتح کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: کتابخانه‌های عمومی در راستای رسالت فرهنگی و اجتماعی خود به معرفی سرمایه‌های ادبی و فرهنگی کشور می‌پردازد تا ضمن بزرگداشت این افراد، باعث تشویق هنرمندانی شود که در درونشان چشمه جوشان ذوق سر بسته مانده و نیازمند تلنگری است که در آبیاری فرهنگ غنی ایران زمین نقش خود را به خوبی ایفا کند.

وی تأکید کرد: به جرأت می‌توانیم ادعا کنیم که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با درایت و تدبیر دبیرکل نهاد در شرایط کنونی که بیماری کرونا همه ابعاد زندگی انسان را تحت تأثیر قرار داده، نه تنها منفعل نشده بلکه این تهدید را به فرصتی بدل کرده تا هر کتابخانه عمومی در گوشه و کنار ایران عزیز، به میزبانی برای همه ایرانیان و حتی جهانیان بدل شود. کتابداران کتابخانه‌های عمومی کشور به ویژه استان همدان هرگز از تلاش و تکاپو در هیچ شرایطی برای انجام رسالت فرهنگی خود باز نایستادند و همواره با اتکا به قدرت ذوق، قریحه و خلاقیت نسبت به انجام وظایفشان اقدام کردند.

زارعی گفت: خوشبختانه با طلوع محافل ادبی در نهاد کتابخانه‌های عمومی شاهد پویایی و تلاش بیشتر این مجموعه برای حرکت بخشی بیشتر به جریان فرهنگی و ادبی کشور هستیم و بی شک در آینده‌ای نزدیک از دستاوردهای این اقدام فرهنگی بیش از پیش بهره‌مند خواهیم شد.

وی اظهار داشت: ما امروز مفتخریم که از یک چهره ادبی که آثارش در آسمان بی انتهای فرهنگ و ادب ایران زمین می‌درخشد و برخاسته از سرزمین همدان، که همواره گهواره تمدن، اندیشه و فرهنگ بوده، تقدیر کنیم. سید میثم موسویان از نویسندگان ارزشی، متعهد و با ذوق و قریحه است که آتش درونی خود را به کتاب سپرد تا همه انسان‌ها را در داشته‌های عظیم خود شریک کند.

موسویان نویسنده‌ای متعهد است

حامد محقق، عضو انجمن ادبی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این آیین گفت: از تبار قلم در ادامه جلساتی است که به منظور ارج نهادن به مقام‌های نویسندگان سراسر کشور از ایام دهه فجر و پیش از آن آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

وی افزود: در ایامی که به عنوان روز قلم و روز ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری شده، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بر این شد که از نویسندگان بومی قدردانی شود و نام «از تبار قلم» معنا و مفهوم گویایی دارد. این برنامه‌ها از ۱۹ تیر ماه آغاز شده و تا ۲۸ همین ماه نیز ادامه خواهد داشت.

محقق درباره سید میثم موسویان نیز اظهار داشت: موسویان اهتمام ویژه‌ای به همدان دارد به طوری که اتفاقات داستان‌های او در این جغرافیا رخ می‌دهد و نویسنده هراسی برای نشان دادن علاقه‌ به دیار خود ندارد.

وی افزود: نخستین اثر موسویان با نام میوه‌های رسیده به چاپ رسید و مورد توجه قرار گرفت. او روند مثبت و رشد را در آثارش ادامه داد. این نویسنده مانند اکثر نویسندگان همدانی دستی هم در ادبیات کودک و نوجوان دارد که باعث خوشحالی و مباهات است.

از تبار قلم بر گستت بین نسل‌ها فائق می‌آید

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این آیین با بیان اینکه باید به استان همدان به خاطر برگزاری جشنواره «دوست من کتاب» خدا قوت گفت اظهار کرد: این جشنواره از جمله برنامه‌های شاخص نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بود که به خوبی برگزار شد.

مهدی توکلیان در ادامه ویژه‌برنامه «از تبار قلم» را فرآیندی تأثیرگذار در حوزه امور اجتماعی دانست و افزود: محفل ادبی از قابلیت‌های شاخص کتابخانه‌های عمومی در دوره جدید است که به عنوان باشگاه فرهنگی اجتماعی در کل کشور خدمات ارائه می‌دهد.

وی گفت: با این گونه فعالیت‌ها کتابخانه‌های عمومی از مأموریت‌های معمولی خود مبنی بر امانت کتاب و محلی صرفاً برای مطالعه خارج شدند و اثر گذاری خود در حوزه اجتماعی و فرهنگی را ارتقا بخشیدند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با بیان اینکه اهالی قلم سربازان و فعالان جبهه توسعه فرهنگی کشور هستند که نقش عمده‌ای در توسعه فرهنگی عادلانه کشور ایفا می‌کنند تصریح کرد: ویژه‌برنامه «از تبار قلم» به دنبال شکوفایی استعدادهای درخشان بوده و خواهان ترویج فرهنگ کتابخوانی بین نسل جوان است.

وی ادامه داد: نهاد کتابخانه‌های عمومی با آگاهی برنامه‌ریزی کرده تا نسل نوجوان و جوان را با طیفی از نویسندگان و اهالی قلم آشنا کند که تاکنون ارتباط آنها توسعه نیافته بود.

توکلیان افزود: این برنامه سبب آشنایی با نویسندگانی می‌شود که می‌توانند در کادرسازی ذهن علاقمندان به نویسندگی و امور پژوهشی موثر واقع شوند.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه در دنیای امروزی کاربرد قلم و کاغذ به مانند گذشته نیست، اما باعث نشده نویسندگان و پژوهشگران با این عناصر مهم قطع ارتباط کنند بلکه همچنان با انتشار کتاب‌های دیجیتالی و چاپی در حوزه توسعه فرهنگی حضور دارند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: ورود به هزاره جدید باعث نشده که خللی به نویسندگان، پژوهشگران و اهل کتاب پدید آورد و موید این نکته انتشار کتاب‌های الکترونیکی، چاپی و صوتی است.

وی تأکید کرد: موفقیت افراد برجسته و اندیشمند مرهون فعالیت‌های بی‌دریغ نویسندگانی است که با چشمان بیدار و دستان توانمند آثار فاخر تولید و نشر می‌دهند.

توکلیان گفت: «از تبار قلم» به دنبال آن است در استعدادیابی در نسل جدید و پرورش نویسندگانی انقلابی و تولید آثار بدیع برای پاسخگویی به نیازهای جامعه، موثر واقع شود.