فهرست

تازه‌ترين اخبار

همزمان با برگزاری آیین اختتامیه جشنواره ملی دوست من کتاب؛

کارگاه زیبایی شناختی در ادبیات کودک و نوجوان ویژه کتابداران برگزار شد

همزمان با برگزاری آیین اختتامیه جشنواره ملی شعر و داستان کودک و نوجوان «دوست من کتاب» کارگاه زیبایی شناختی در ادبیات کودک و نوجوان ویژه کتابداران با حضور داوران جشنواره برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، «کارگاه زیبایی شناختی در ادبیات کودک و نوجوان» از  ویژه برنامه‌های اختتامیه نخستین جشنواره شعر و داستان کودک و نوجوان «دوست من کتاب» روز شنبه ۱۹ تیر ماه با حضور  استاد محمود پوروهاب، نظریه پرداز ادبیات کودک و نوجوان و استاد کمال شفیعی مشعوف، شاعر و نویسنده حوزه کودک و نوجوان؛ عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و مسعود طاهری عضد، دبیر محفل هگمتانه ساعت ۱۱ صبح در فضای مجازی اسکای روم برگزار شد.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه این کارگاه ویژه علاقمندان شعر و کتابداران کتابخانه‌های عمومی در نخستین جشنواره شعر و داستان کودک و نوجوان دوست من کتاب در نظر گرفته شد. اظهار داشت: این جشنواره اتفاق بزرگ و مبارکی بود که از آبان ماه سال گذشته با همکاری محفل ادبی هگمتانه آغاز و تا امروز ادامه یافت. این جشنواره شروعی برای برنامه‌های فرهنگی آینده است. آثار ارسال شده در این جشنواره مبنای کتاب‌هایی قرار خواهد گرفت و در اختیار کتابداران گذاشته خواهد شد.

وی تصریح کرد: قسمت عمده علایق اعضای کتابخانه‌های عمومی ادبیات است و این نشان دهنده اهمیت این حوزه است. بنابراین کتابداران لازم است که در حوزه‌های مختلف ادبیات اطلاعات لازم را داشته باشند.

محمود پوروهاب، نویسنده و نظریه پرداز ادبیات کودک و نوجوان بیان کرد: بحث امروز ما بیشتر در زیبایی‌شناسی ادبیات کودک و نوجوان است. درباره این موضوع کمتر بحث شده است و اگر نقدی درباره داستان و یا کتابی بوده درباره زیبا شناختی هم بحثی کوتاه در گرفته است و به طور عمده به این بحث پرداخته نشده است.

وی افزود: این جشنواره و برگزاری این کارگاه اقدامی مهم است که در این حوزه انجام شده و امید است که این رویدادها ادامه پیدا کند.

کمال شفیعی‌مشعوف، شاعر و نویسنده حوزه ادبیات کودک و نوجوان نیز اظهار کرد: کتابداران به ویژه در کتابخانه‌های روستایی، قلب تپنده فرهنگ ایران ما هستند. توجه کتابداران به فرهنگ زمینه ساز زیبا شدن جهان برای مردم است. نقش کتابداران چنان در فرهنگ کشور ما مهم است که می‌تواند سرنوشت کشور را رقم بزند.

وی افزود: مهم نیست که کجای جهان ایستاده‌ایم بلکه مهم است که چه نقشی در جایگاه خود ایفا می‌کنیم. ما برای کتابداران بسیار احترام قائل هستیم. تمام کودکان را باید جدی گرفت چرا که همه آنها آینده سازان کشور ما هستند.