فهرست

فراخوان

تازه‌ترين اخبار

در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین:

اختتامیه طرح پژوهشی «شناسایی نیازهای اجتماعات محلی فامنین در حوزه کتابخانه عمومی» برگزار شد

در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین یافته‌های طرح پژوهشی «شناسایی نیازهای اجتماعات محلی فامنین در حوزه کتابخانه عمومی» ارائه و پایان آن اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، طرح پژوهشی «شناسایی نیازهای اجتماعات محلی فامنین در حوزه کتابخانه عمومی» یکی از دستاوردهای سفر علیرضا مختارپور، دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور بود که در 17 مرداد سال 1397 به شهرستان فامنین تصویب و اجرای آن آغاز شد که پس از دو سال کار پژوهشی آن به اتمام رسید و نتایج تحقیق به منظور استفاده مسؤولان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین به ریاست سیدمجید شماعی، فرماندار و با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، مدیران طرح پژوهشی و سایر مدیران ارائه شد.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار داشت: طرح پژوهشی «شناسایی نیازهای اجتماعات محلی فامنین در حوزه کتابخانه عمومی» یکی از نتایج سفر پربار دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور به شهرستان فامنین است.

وی با بیان اینکه سفر ایشان خیر و برکات بسیاری به همراه داشت که با پشتیبانی مسؤولان شهرستان و استان مصوبات آن اجرایی و به بار نشست، افزود: در این سفر که در تابستان سال 97 رخ داد، اقداماتی در جهت توسعه عمرانی زیر ساخت‌ها از جمله توسعه کتابخانه شهیدمطهری، جذب نیروی انسانی متخصص و اقدامات فرهنگی تصویب شد که امروز به ثمر نشسته است.

وی افزود: ده عنوان سخنرانی عمومی به همراه مشاوره حضوری در حوزه مسائل اجتماعی و خانوادگی در سالن آمفی تاتر کتابخانه شهید مطهری برگزار شد که در این دوره‌ها بیش از یک هزار نفر شرکت کردند.

زارعی خاطرنشان کرد: طرح توسعه کتابخانه شهید مطهری با 240 متر مربع زیر بنا و کتابخانه کوی ماماهان با 260 متر مربع زیربنا که در حال حاضر  آماده بهره‌برداری است، هم از برکات سفر دبیرکل به شهرستان فامنین بوده است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: طرح پژوهشی «شناسایی نیازهای اجتماعات محلی فامنین در حوزه کتابخانه عمومی» با محوریت اطلاع رسانی، آموزشی، اوقات فراغت و فرهنگی انجام شد تا بتوانیم به تأسی از نتایج آن، تصمیمات بهتری در حوزه کتابخانه‌های عمومی و ارائه خدمات به اقشار مختلف اتخاذ کنیم.

زارعی با بیان اینکه در کل جهان کتابخانه‌های عمومی در ابعاد محلی به ارائه خدمات می‌پردازند ادامه داد: ارائه خدمات کتابخانه‌های عمومی در شهر و روستا متفاوت است، در روستاها می‌توان انواع کلاس‌های آموزشی را به دلیل نبود امکانات برگزار کرد اگرچه نیروی انسانی نیز در این مناطق بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات در فامنین لازم است که همه دستگاه‌ها در کنار هم باشند خاطرنشان کرد: همه با هم باید تلاش کنیم و در راستای محرومیت زدایی از منطقه گام برداریم.

سجاد یاهک، مدیر طرح پژوهشی «شناسایی نیازهای اجتماعات محلی فامنین در حوزه کتابخانه عمومی» نیز در این آیین اظهار کرد: این طرح از بهار سال 97 آغاز و تا زمستان سال 1399 ادامه یافت.

وی با بیان اینکه امروزه کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی مد نظر است افزود: کتابخانه‌های عمومی از لحاظ فرهنگی کارایی بسیاری دارند و می‌توانند به مناطق محروم در راستای محرومیت زدایی کمک کنند.

یاهک فقر را منشأ مشکلات منطقه دانست و گفت: کتابخانه‌ها می‌توانند با انجام فعالیت‌های خود بار فقر را بکاهند، همانطور که در برخی از روستاهای فامنین به مهارت افزایی و ایجاد شغل برای ساکنان کمک کردند.

وی مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری، معیشت و دغدغه آینده فرزندان را از جمله دغدغه‌های مهم شهرستان عنوان کرد.

سیدمجید شماعی، فرماندار شهرستان فامنین نیز در این جلسه اظهار کرد: اقدامات بسیار شایسته‌ای توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در شهرستان صورت گرفته است و کتابخانه‌های عمومی یکی از ادارات موفق و تأثیرگذار در فامنین محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه سفر دبیرکل نهادکتابخانه‌های عمومی کشور به شهرستان مایه خیر و برکات بسیاری بود افزود: با انتخاب یک فرد متخصص به یکباره 800 عضو به کتابخانه‌های عمومی شهرستان اضافه شد. نهاد کتابخانه‌های عمومی نشان داده که حساب شده پیش می‌رود و این طرح تحقیقاتی نیز در همین راستا است. به همین منظور استفاده بهینه از خروجی‌های این تحقیق بسیار حائز اهمیت است.

فرماندار فامنین اظهار کرد: کتابخانه‌های عمومی نشان داد که بر پایه‌های علمی حرکت می‌کند و استفاده از خروجی‌های این تحقیق بسیار اهمیت دارد.

در پایان این جلسه با اهداء لوح تقدیر به مدیر طرح پژوهشی «شناسایی نیازهای اجتماعات محلی فامنین در حوزه کتابخانه عمومی» از خدمات او تقدیر به عمل آمد.