معرفی کتاب

یادداشت‌های یک روزنامه‌نگار تحولات نیم قرن تاریخ معاصر ایران را از نگاه ابولحسن عمیدی نوروزی به تصویر می‌کضد. تا کنون 6 جلد از این کتاب توسط موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر  کرده است.

عمیدی نوری در دوران حکومت پهلوی در ایران مشاغلی چون روزنامه نگاری، وکالت دادگستری و نمایندگی مجلس را بر عهده داشته و همین مسأله باعث شده که در بطن تحولات تاریخ معاصر حضور داشته باشد. خاطرات وی حاوی اطلاعات و جزییات قابل توجهی است که به ندرت می‌توان آن را ا منابع دیگری استخراج کرد. این سلسله کتاب‌ها تنها نقل خاطرات نیستند، بلکه عمیدی‌نوری، به تجزیه و تحلیل رویدادها نیز پرداخته است. این خاطرات اطلاعات ارزشمندی درباره نحوه اداره کشور در اواخار دوره قاجار و دوران حکومت خاندان پهلوی و تاریخ پیدایش و شکل گیری ادارات جدید در ایران را به ما می‌دهد.

عمیدی‌نوری متولد 1280 شمسی در تهران است. او کار مطبوعاتی خود را از همان روزهای چهارم و پنجم مدرسه دارالفنون به عنوان خبرنگار روزنامه‌های ستاره وطن و کار آغاز کرد و سپس به عنوان سردبیر و مدیر داخلی روزنامه ستاره ایران و سردبیر روزنامه طوفان کار مطبوعاتی را ادامه داد. ولی با توقیف روزنامه طوفان در زمستان 1307 از کار روزنامه‌نگاری کناره گرفت و در پی آشنایی با داور در ۱۳۰۶ با عنوان دادیار دادسرای تهران به دادگستری رفت. در کمتر از یک سال اشتغال در خدمت قضایی به وکالت دادگستری روی آورد و از سال ۱۳07 تا ۱۳۲۰ علاوه بر کار وکالت دادگستری در مدارس از قبیل کالج آمریکایی‌ها مدرسه صنعتی مدرسه سلطانی مدرسه دارایی و مدرسه قورخانه که همه اینها در سطح دبیرستان بودند دروس تاریخ و ادبیات و ریاضیات و حقوق تدریس می‌کرد.

 پس از شهریور ۱۳۲۰ به تاسیس چاپخانه و روزنامه داد پرداخته که تا سال ۱۳۴۰ انتشار آن ادامه داشت .

ابوالحسن عمیدی نوری فعالیت‌های سیاسی‌اش را بعد از شهریور ۱۳۲۰ به طور جدی آغاز کرده و در همان سال‌ها بود که تعدادی از روزنامه‌نگاران با مشرب‌های فکری دور هم جمع شدند و با هدف حفظ دموکراسی مبارز با استبداد و ارتجاع و تأثیر در انتخابات مجلس چهاردهم تشکیلاتی به وجود آوردند به نام جبهه آزادی. ریاست این تشکیلات را به عهده ملک شعرای بهار گذاشتند ولی با توجه به اینکه هر یک از مدیران مطبوعات برای خود در انتخابات دوره چهاردهم سهمی قائل بودند این تشکل نتوانست این خواسته را برآورده سازد و این مسئله در نهایت موجب از هم پاشیدگی این جبهه شد. ابوالحسن عمیدی نوری با چاپ کلیشه فرمان نخست وزیری زاهدی در روزنامه داد و پخش هزاران نسخه از آن در سطح شهر تهران نقش تبلیغاتی فعالی را در کامیابی کودتا بر عهده داشت.

 مجموعه خاطرات و یادداشت عمیدی نوری به چند دسته تقسیم میشود. یک خاطرات زندگی من قسمت اول، خاطرات زندگی من قسمت دوم،  پانزده نخست وزیر ایران از 1320 تا 1341؛ محمدرضاشاه آنطوری که من او را شناختم،  یادداشتهای روز سال ۱۳۵۶ ، خاطرات من در دادگستری پس از ۵۰ سال از ۱۳۰۵ تا ۱۳۵۶ ، یادداشت‌های پراکنده درباره قتل رزم‌آرا، کشاورزی ایران مفاسد محمدرضا پهلوی، قتل هژیر، کودتای ۲۸ مرداد، تخلیه آذربایجان از قوای شوروی، یادداشت‌های سنوات مختلف و غیره،  خاطرات سفر به انگلستان هندوستان و ترکیه.

مطالعه این کتاب را به همه علاقمندان به تاریخ معار ایران توصیه می‌کنیم.

معرفی کتاب
عاشقانه‌های همیشه خواندی هستند. روایتی از عشق زمینی و خدایی. حالا اینبار عاشقانه‌ای از زندگی زمینی یک شهید تحریر شده است که بالاخره به عشق خدایی می‌رسد. راهی که همه دوست دارند بروند، همه شاید موفقیت فقط برای انسان‌هایی است که نکات ناب را دریافته‌اند.
ماجرا از سال 89 و رفتن به کربلا آغاز می‌شود، حمید سیاهکلی پس از سفر کربلا و در پاییز 91 عاشق می‌شود، پاییز 92 ازدواج می‌کند و در نهایت در پاییز 94 در راه دفاع از حرم شیر زن دشت کربلا به شهادت می‌رسد.
با این کتاب هم می‌خندید و هم هق هق گریتان در می‌آید. خواندنش می‌تواند ساعتی شما را از دنیا به سفری زیبا و دوستداشتنی ببرد، به دنیای زیبای عشق؛ از نجوای دو عاشق بگوید و گوش‌ای از سر مردان خدا را فاش سازد.
در نهایت رمز عنوان کتاب نیز جالب است، چرا نویسنده، عنوان یادت باشد را برگزیده است؟ پاسخ این سؤال را نمی‌دهیم تا خودتان بخوانید.

نوشتن اثری داستانی از زندگی معصومان، کاری سخت، حساس و چالش برانگیز است. یکی از راه حل های نویسندگان برای فایق آمدن بر این مشکل، این است که زاویه یا شخصیتی جنبی در تاریخ پیدا می‌کنند یا خودشان آن شخصیت را خلق می‌کنند تا از دل آن زاویه جنبی راهی برای تعریف از آن بزرگان پیدا کنند. «فصل فیروزه» هم چنین اثری است.

کتاب: فصل فیروزه

نویسنده: محبوبه زارع، انتشارات: کتابستان معرفت

احسان رضایی- نوشتن اثری داستانی از زندگی معصومان، کاری سخت، حساس و چالش برانگیز است. یکی از راه حل های نویسندگان برای فایق آمدن بر این مشکل، این است که زاویه یا شخصیتی جنبی در تاریخ پیدا می کنند یا خودشان آن شخصیت را خلق می کنند تا از دل آن زاویه جنبی راهی برای تعریف از آن بزرگان پیدا کنند. «فصل فیروزه» هم چنین اثری است.

این کتاب داستانی عاشقانه است که ماجرایش در بستری تاریخی می گذرد. سیندخت، دختری زرتشتی اهل یزد است که همراه با پدر تاجرش و کاروان تجاری او به نقاط مختلف قلمرو خلافت عباسی سفر می کند. در جریان این سیر و سیاحت هاست که او با کیارش آشنا می شود؛ پسری زرتشتی اهل نیشابور که فیروزه تراش بسیار ماهری هم هست. زندگی سیندخت که درگیر عشقی آتشین شده با رفتن ناگهانی کیارش یکباره از این رو به آن رو می شود. ماجرا وقتی پیچیده تر می شود که کاروان تجاری پدر سیندخت در میانه صحرای مرکزی ایران، گرفتار حمله راهزنان می شود و پدرش کشته می شود. اینجاست که او با کاروانی که سمت مرو درحرکت است، همراه می شود و این همراهی به نقطه عطفی در داستان و زندگی او تبدیل می شود. این کاروان، کاروان حضرت معصومه (س) است که می خواهد به دیدار برادر نامدارش برود.

اطلاعات تاریخی متن، نشان می دهد نویسنده برای نوشتن این داستان تحقیق مفصلی کرده است. توصیف های خوب و با جزئیات فراوان از زندگی فردی و اجتماعی ایرانیان در قرن دوم هجری از نقاط مثبت متن است. زبان پخته اثر دیگر ویژگی بارز این اثر است. شخصیت ها هر کدام لحن مخصوص به خودشان را دارند و گفتگوها، زنده و جاندار است. صفحات رنگارنگ کتاب دست مخاطب را می گیرد و از کویری گرم و سوزان، او را به ساوه و قم و نیشابور می برد. این سفر بی آن که گردوغباری حوصله سر بر روی ذهن مخاطب بپاشد، یا بخواهد با او همچون توریستی ناآشنا رفتار کند، او را درگیر و پابند عشق و عاشقی و ماجرای امام و سفر خواهرشان به مرو می کند.

داستان، عاشقی را فیروزه می داند؛ گوهری گرانبها که باید آن را به خوبی تراش داد تا اصلش دیده شود. از دیدگاه نویسنده هرقدر بیشتر تلاش کنیم تا زوائد این گوهر را کنار بزنیم، به عشقی واقعی تر و حقیقیتر نزدیک می شویم. در «فصل فیروزه» عشق امام به پیروانش مصداقی عینی پیدا می کند؛ مصداقی که سعی می کند خودش را شعارزده نکند و حرف های قلمبه سلمبه به خورد شخصیت ها و مخاطب ندهد بلکه به آنها این اختیار را می دهد تا خودشان تصمیم بگیرند از کدام مسیر و به کدام جهت بروند. در واقع در این اثر داستانی، شاهد تحول شخصیت ها هستیم که از عشقی زمینی به سمت شناخت و معرفتی آسمانی حرکت می کنند. اگر دنبال داستان تاریخی و دینی خوب و خوش خوانی هستید، این اثر می تواند پیشنهاد مناسبی باشد.