1398/5/18 جمعه مهمترین اخبار کتابخانه‌های عمومی در یک هفته گذشته: یک هفته در یک نگاه آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان‌های همدان، بهار، رزن و درگزین برگزار شد.

به گزارش روابط اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، مهمترین اخبار این اداره کل در هفته گذشته به شرح زیر است. در هفته گذشته برگزاری اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان‌های استان مهمترین رویداد فرهنگی استان به حساب می‌آید.

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی، نماینده ولی‌فقیه در استان همدان در آیین اختتامیه شهرستان همدان اظهار کرد: برای رساندن جامعه به رشد، تکامل و روشنگری، راهی جز قرارگرفتن در مسیر هدایت اهل بیت(ع) وجود ندارد. وی افزود: بشر امروزی برای دستیابی به آرامش باید از تعالیم بلند آسمانی برخوردار شود زیرا سخنان آن بزرگواران چون حضرت امام رضا(ع) قابل درک برای فطرت انسانی است.

مصطفی آزادبخت، معاون سیاسی، امنیتی استاندار همدان  نیز با بیان اینکه خوشبختانه در چهار سال اخیر روند رو به رشدی از کتابخوانی را در استان داشته‌ایم بیان کرد: امروز هدف دشمن ناامیدی مردم است اما هر کس مردم را امیدوار و تقویت کند به وظیفه خود عمل کرده است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همدان به علت داشتن انسان‌های فرهیخته به قطب فرهنگی‌ و تمدنی تبدیل شده است و به سرعت در این حوزه در حال قدم برداشتن به سمت توسعه است.

امیر خجسته، دیگر نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز بیان کرد: فرهنگ کتابخوانی باید ترویج شود همانطور که اسیران با مطالعه و قرآن خواندن و حفظ نهج البلاغه توانستند روحیه خود را حفظ کنند، امروز نیز با مطالعه باید فرهنگ‌ کشور را حفظ کنیم.

دکتر عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: در جشنواره رضوی امسال 61 هزار و 225 نفر در استان شرکت کرده‌اند که 3.5 درصد جمعیت استان را شامل می‌شوند. وی با بیان اینکه در شهرستان همدان  12 هزار و 452 نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند، گفت: این تعداد شرکت‌کننده برابر 1.8 درصد جمعیت شهرستان همدان است که نسبت به سال گذشته 11 درصد رشد داشته است.

وی در اختتامیه شهرستان بهار با بیان اینکه در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی 7 هزار و 39 نفر در شهرستان بهار شرکت کردند، خاطرنشان کرد: در مجموع 5.9 درصد جمعیت شهرستان در این جشنواره شرکت کردند که نسبت به سال گذشته 24 درصد رشد داشته است.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در  آیین اختتامیه شهرستان رزن اظهار کرد: 3 هزار  و 801 نفر معادل 5.4 درصد جمعیت شهرستان رزن در این دوره جشنواره شرکت کردند که نسبت به دوره گذشته 126 درصد رشد داشته است.

دکتر زارعی در آیین اختتامیه شهرستان درگزین اظهار کرد: یک هزار  و 813 نفر معادل پنج درصد جمعیت شهرستان درگزین در این دوره جشنواره شرکت کردند که نسبت به دوره گذشته 111 درصد رشد داشته است.

حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالعظیم مولازاده معدنی، امام جمعه رزن نیز با اشاره به اینکه جشنواره کتابخوانی رضوی غنی و پربار برگزار شد، خاطرنشان کرد: امروز که نوجوانان، جوانان و کودکان از اهل بیت سخن می‌گویند، پدیده مبارکی است.

احسان قنبری، فرماندار شهرستان بهار  تصریح کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی باعث شد که از همه گروه‌های سنی از امام رضا(ع) بگویند و برای این امام همام شعر بسرایند و با او از اعماق وجودشان سخن بگویند.

علی‌اصغر ناظری‌پور، فرماندار شهرستان درگزین در آیین اختتامیه شهرستان درگزین با بیان اینکه از جدیت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برای برگزاری اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان تازه تأسیس درگزین قدردان هستیم، اظهار کرد: این آیین نخستین برنامه رسمی درگزین پس از تبدیل شدن آن به شهرستان است.

حجت الله مهدوی، فرماندار شهرستان کبودراهنگ نیز در انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان عنوان کرد: بسیج همگانی در کبودراهنگ برای تقویت فرهنگ کتابخوانی فرماندار شهرستان کبودراهنگ گفت: همه ادارات شهرستان با تمام ظرفیت‌های خود برای تقویت فرهنگ کتابخوانی پای کار هستند.

مهرداد نادری فر، مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان در انجمن کتابخانه‌های عمومی استان همدان که با موضوع برگزاری اختتامیه‌های جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان‌های استان همدان در نخستین روز هفته برگزار شد با اشاره به اینکه تعداد شرکت کنندگان در جشنواره کتابخوانی رضوی از ۵ هزار نفر در سال ۹۵ به ۶۱ هزار نفر در سال ۹۸ رسیده است، عنوان کرد: این میزان مشارکت نشان می‌دهد که جامعه همدان ظرفیت و آمادگی لازم را دارد و باید برنامه‌های خود را در این حوزه افزایش دهیم.

هفته‌های آینده نیز دیگر شهرستان‌های استان میزبان اختتامیه نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی خواهند بود.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 469