دکتر زارعی در نخستین انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار: استفاده همزمان بانوان و آقایان از کتابخانه آیت‌الله بهاری به زودی محقق می‌شود مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: با بازسازی و تعمیر کتابخانه آیت‌الله بهاری امکان استفاده تمام وقت و همزمان آقایان و بانوان از فضای کتابخانه‌ای در شهرستان بهار فراهم می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر عاطفه زارعی در نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار که با حضور فرماندار این شهرستان برگزار شد اظهار کرد: در راستای توسعه فضاهای کتابخانه‌ای  شهرستان بهار و بهره گیری مطلوب مراجعین به صورت تمام وقت از فضای کتابخانه‌ای، دوسالن مجزای مطالعه برای استفاده همزمان خواهران و برادران در فرآیند بازسازی کتابخانه آیت‌الله بهاری دیده شده است.

وی افزود: امیدواریم با تخصیص اعتبار مورد نیاز  شاهد بازگشایی هرچه سریع تر این پروژه باشیم.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ادامه با اشاره به  دو پروژه دیگر این شهرستان تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته با احداث دو باب کتابخانه در روستاهای گنج تپه و آبرومند و بازگشایی کتابخانه آیت الله بهاری 1100 متر مربع به زیربنای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان افزوده خواهد شد.

دکتر زارعی با اشاره به  توجه ویژه شهرداران در اختصاص سهم نیم درصدی کتابخانه‌های عمومی  افزود: بدون تردید با هم افزایی و حمایت ویژه از برنامه‌ها، اقدامات ترویجی و  کتابخوانی در سال جاری شاهد رشد و توسعه فرهنگی در شهرستان بهار خواهیم بود و جا دارد که از همه شهرداران شهرهای شهرستان به نوبه خود تشکر کنیم.

وی در ادامه به نهمین دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و این برنامه فرهنگی دینی را  یک رویداد مؤثر در اشاعه فرهنگ منور رضوی و البته گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی  دانست.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه چهار سال متوالی است که این جشنواره بزرگ به عنوان مهمترین رویداد فرهنگی استان همزمان با سراسر کشور برگزار می‌شود افزود: استمرار این جشنواره نقطه قوتی برای ایجاد عادت به  مطالعه در سنین مختلف است.

دکتر زارعی با تأکید بر اینکه در این جشنواره بخش‌های ویژه‌ای برای همه گروه‌های سنی در نظر گرفته شده است تصریح کرد: کارشناسان خبره نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با ساعت‌ها و روزها کار کارشناسی و مداقه منابع این جشنواره را انتخاب کردند.

وی  با بیان اینکه  12 کتاب از بین منابع متنوع و گسترده‌ای که پیرامون سیره و زندگانی ائمه معصومین تألیف شده برای نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی برگزیده شده است ادامه داد: این جشنواره  در سه رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال و به دو صورت مکتوب و الکترونیک برگزار می‌شود.

مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تأکید کرد:  مطالعه کتب معرفی شده در این جشنواره می‌تواند گامی مؤثر در راستای برقراری ارتباط سازنده و عمیق بین مخاطبان و ائمه معصومین به ویژه برای کودکان باشد.

دکتر زارعی در این نشست از حمایت‌های فرماندار و اعضای انجمن در زمینه پیشبرد اهداف و سیاست‌های توسعه فرهنگی در شهرستان قدردانی کرد.

دستگاه‌های شهرستان با قوت در برگزاری جشنواره رضوی ورود کنند

فرماندار شهرستان بهار نیز در این نشست اظهار کرد: با توجه به اهمیت برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی همه دستگاه‌ها به ویژه آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری‌ها باید تمام قد به یاری کتابخانه‌های عمومی بیایند.

احسان قنبری با بیان اینکه جشنواره کتابخوانی رضوی فرصتی مطلوب برای تعمیق باورهای دینی است افزود: مطالعه کتاب‌های ارزشمند در باره معصومین(ع) باعث انس و الفت بیشتر افراد  جامعه با اهل بیت می‌شود.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه توسعه فضاهای کتابخانه‌ای با عنایت به برنامه ششم توسعه در دستور کار است تصریح کرد: در سال جاری اعتبارات ویژه‌ای برای پروژه‌های مختلف از جمله تعمیر و بازسازی کتابخانه آیت الله بهاری، احداث و ساخت کتابخانه عمومی در روستای آبرومند و توسعه کتابخانه امام حسن مجتبی(ع) شهر مهاجران در نظر گرفته شده است.

اجرای برنامه‌های متنوع فرهنکی برای معرفی هرچه بهتر جشنواره کتابخوانی رضوی

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار نیز با ارائه برنامه‌های عملیاتی اجرایی این  اداره در سال 98  خاطرنشان کرد:  شاخص زیربنای کتابخانه‌های عمومی شهرستان در حال حاضر 2 هزار و 604 متر مربع است.

معصومه فزونی تأکید کرد: طبق برنامه ششم توسعه این شاخص باید به 3 هزار و 635 متر مربع در سال جاری برسد.

وی با بیان اینکه منابع کتابخانه‌های شهرستان از رشد 4.3 درصدی برخوردار بوده است اظهار کرد: 97 هزار و 423 نسخه کتاب در اختیار مراجعه کنندگان قرار دارد که امسال پیش بینی می‌شود  با جذب حداکثری شاهد رشد 5 درصدی در این بخش باشیم.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار افزود: تعداد اعضای فعال کتابخانه‌های عمومی این شهرستان 6 هزار و 302 نفر است که 5.29 درصد جمعیت شهرستان را در بر می‌گیرد و از میانگین استانی بالاتر است.

فزونی درباره برنامه‌های کتابخانه‌های شهرستان بهار در حوزه تعمیر و تجهیز نیز  بیان کرد: تعمیر، بازسازی و تجهیز کتابخانه آیت الله بهاری،  تعمیر و بهسازی کتابخانه فجر صالح آباد، احداث کتابخانه در روستای گنج تپه، پیگیری ساخت کتابخانه در روستای آبرومند، توسعه کتابخانه امام حسن مجتبی(ع) و تجهیز کتابخانه‌های عمومی و سالن آمفی تئاتر کتابخانه فجر به امکانات به روز و مورد نیاز با توجه با اعتبارت استانی در دستور کار سال جاری قرار دارد.

فزونی همچنین از اجرای برنامه‌های متنوع در راستای ترغیب جامعه برای شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد و تصریح کرد: در همه کتابخانه‌های عمومی شهرستان برنامه‌های ویژه‌ای چون جمع خوانی منابع جشنواره در حال انجام است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شرکت کنندگان در این جشنواره می توانند تا 28 خرداد ماه آثار خود را به دبیرخانه جشنواره یا کتابخانه های عمومی ارسال نمایند.

گفتنی است در این جلسه بازسازی معبر کتابخانه عمومی علامه طباطبایی لاله‌جین توسط شهرداری این شهر مصوب شد.

 [PageVisit]