مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان مطرح کرد؛ جشنواره رضوی پلی برای تعمیق و ترویج معارف دینی مديركل كتابخانه‌هاي عمومي استان همدان گفت: ‌نهمين جشنواره كتابخواني رضوي با هدف اشاعه و ترويج فرهنگ رضوي و معارف دینی برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان روز شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، در جمع خبرنگاران  اظهار کرد:‌ نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد فرهنگی هنری بین المللی امام رضا(ع) و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شده است.

وی تأکید کرد: امسال چهارمین دوره متوالی است که جشنواره توسط نهادکتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه این جشنواره چند هدف مهم و اساسی را دنبال می‌کند، افزود:‌ اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی که از راه‌های شناخت انسان نسبت به خود، ائمه اطهار و در نتیجه خداوند باری تعالی محسوب می‌شود، از اهداف اصلی این جشنواره است.

زارعی هدف دیگر جشنواره را گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و مطالعه کتاب‌های مرتبط با سیره‌ پاک ائمه‌ معصومین علیهم‌السلام دانست و تصریح کرد: برای گسترش فرهنگ کتابخوانی و افزایش ساعت مطالعه، مشوق‌هایی چون جشنواره رضوی مثمر ثمر است و می‌تواند عامل انگیزشی در این مسیر به حساب آید.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره با تأکید بر سیره حضرت امام رضا( ع)، حضرت معصومه(س) و حضرت احمدبن موسی(ع) برگزار می‌شود، ادامه داد:‌ بخش ویژه سیره حضرت ابن‌الرضا امام جواد(ع) نیز در این جشنواره در نظر گرفته شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار داشت: ‌مطالعه کتب معرفی شده در این جشنواره می‌تواند گامی مؤثر در راستای برقراری ارتباطی سازنده و عمیق بین مخاطبان و ائمه معصومین (ع) باشد.

زارعی افزود:‌ در این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی ۱۲ کتاب در سه رده سنی «کودک ۴ تا ۱۲ سال »، «نوجوان ۱۳ تا ۱۷ سال » و «جوان و بزرگسال ۱۸ سال به بالا» معرفی شده است.

وی با بیان اینکه عادت به مطالعه باید در سنین کودکی در افراد نهادینه شود، تصریح کرد:‌ به همین دلیل جشنواره رضوی توجه ویژه‌ای به بخش کودک و نوجوان دارد و برنامه‌های مختلفی نیز برای آن در نظر گرفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد:‌ کودکان برای شرکت در بخش «کودک»، می‌توانند به یکی از دو شیوه‌ «ترسیم نقاشی» و «ارسال فیلم موبایلی» اقدام کنند و با کشیدن نقاشی از جذاب‌ترین بخش مورد علاقه کتاب در برگه‌های مسابقه  و یا ارسال یک فیلم موبایلی، شامل معرفی کتاب و یا خواندن بخش‌های جذابی از کتاب، در این جشنواره شرکت کنند.

زارعی خاطرنشان کرد:‌  نوجوانان نیز می‌توانند به دو شیوه ترسیم نقاشی از جذاب‌ترین بخش کتاب در برگه‌های مسابقه نقاشی و پاسخگویی به سئوالات چهار گزینه‌ای به صورت مکتوب و الکترونیکی بر اساس کتاب‌های معرفی شده در جشنواره شرکت کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه کتاب می‌تواند عاملی مؤثر در تحکیم پایه‌های خانواده و ایجاد ارتباطات صمیمانه بین اعضای آن باشد، گفت:‌ در این راستا ارسال یک فیلم موبایلی، شامل معرفی کتاب دلخواه اعم از منابع جشنواره و یا منابع آزاد مرتبط با موضوع، در جمع یا گروه‌های مختلف به ویژه خانواده، دوستان و همکاران، از طریق سایت جشنواره نیز پیش بینی شده است.

زارعی با تأکید بر اینکه فایل‌های الکترونیکی کتاب به صورت رایگان در دسترس همگان قرار دارد، اظهار کرد: ‌علاقمندان برای دریافت فایل کتاب‌ها می‌توانند به آدرس www.razavi.iranpl.ir مراجعه و یا جهت دریافت امانی کتاب‌های مسابقه به کتابخانه‌های عمومی سراسر  استان مراجعه کنند.     

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان همچنین تأکید کرد: ‌شرکت کنندگان می توانند علاوه بر ارسال آثار به شیوه الکترونیک در سایت، آثار مکتوب خود را به نزدیک‌ ترین کتابخانه عمومی محل زندگی شان تحویل دهند.

زارعی با بیان اینکه استقبال مردم همدان از هشتمین دوره جشنواره رضوی کم‌نظیر بود، خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از ۴۵ هزار و ۶۹۸ نفر کتابخوان از سنین مختلف از سراسر استان در این جشنواره شرکت کردند.

گفتنی است، در فراخوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، ۱۲ کتاب در سه رده سنی «کودک»، «نوجوان» و «جوان و بزرگسال» معرفی شده که بر این اساس در رده «کودک» کتاب‌های «امام رضا علیه‌السلام» نوشته زهرا عبدی از انتشارات جمکران برای متولدین ۱۳۸۶تا ۱۳۸۹، «کبوترها و آهوها» نوشته سید احمد میرزاده از انتشارات به نشر برای متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴، «فاطمه و فاطمه» (شباهت‌های حضرت معصومه با حضرت زهرا سلام‌الله علیهما) نوشته محمد مهاجرانی از انتشارات زائر برای متولدین ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ و همچنین در بخش ویژه این رده سنی، کتاب «هشت قصه از امام جواد علیه‌السلام» نوشته حسین فتاحی از انتشارات قدیانی برای متولدین ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹ معرفی شده است.

 در رده سنی «نوجوان» نیز آثاری چون «راز آن بوی شگفت؛ داستانی بر اساس زندگی امام رضا علیه‌السلام» نوشته فریبا کلهر از انتشارات به نشر، «با کبوترهای گنبد؛ سروده‌هایی درباره امام رضا علیه‌السلام برای نوجوانان» نوشته احمد میرزاده از انتشارات به نشر و همچنین در بخش ویژه این رده سنی کتاب «درختی که بال در آورد؛ داستان‌هایی از زندگی امام جواد علیه‌ السلام» نوشته مجید ملامحمدی از انتشارات بوستان کتاب به عنوان منابع جشنواره معرفی شده است.

 در رده سنی «جوان و بزرگسال» پنج کتاب  «مهارت‌های ارتباط موثر در سیره امام رضا علیه‌السلام» نوشته علی جانفزا  و علی خیاط از انتشارات به نشر، «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع از انتشارات کتابستان معرفت، «درّ عصمت؛ مروری بر زندگانی حضرت معصومه سلام‌الله علیها» نوشته علی اشرف عبدی از انتشارات زائر، «ابوالفضل نهضت رضوی، زندگانی حضرت احمدبن موسی علیه السلام شاه‌چراغ» نوشته محمدرضا سنگری از انتشارات شاهچراغ و در بخش ویژه این رده سنی نیز کتاب «سیره تقوی؛ ترجمه و توضیح چهل حدیث درباره سیره امام جواد علیه‌السلام» نوشته جواد محدثی از انتشارات به نشر معرفی شده است.

شرکت کنندگان می‌توانند تا ۲۸ خرداد ماه سال ۱۳۹۸ آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

 [PageVisit]