به مناسبت هفته کتاب؛ نخستین نشست کتابخوان رونق تولید در کتابخانه مرکزی همدان برگزار شد به مناسبت بیست و هفتمین دوره «کتاب، کتابخوانی و کتابدار» نخستین نشست کتابخوان رونق تولید برگزار شد.

تفاهمنامه همکاری بین اتاق بازرگانی و کتابخانه‌ها منعقد شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نخستین نشست تخصصی کتابخوان «رونق تولید» در کتابخانه مرکزی همدان با حضور فعالان اقتصادی استان به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، اتاق بازرگانی، انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران، شرکت صنایع غذایی سحر و انجمن خیرین کتابخانه‌ساز برگزار شد.

در این نشست فعالان اقتصادی استان به معرفی کتاب‌های مختلفی در حوزه اقتصاد، کارآفرینی و کسب و کار پرداختند، کتاب‌های مختلفی چون «سرگذشت پنجاه کنشگر اقتصادی ایران» توسط علی‌اکبر فلاح، «سنگفرش هر خیابان‌ از طلاست» توسط مسعود میدانچی، «صفر  تا یک» توسط خاطره خانلرزاده، «هنر شفاف اندیشیدن» توسط مجید همتی‌متین، «در پرتگاه حادثه» توسط مسعود عبدالملکی، «مهره‌حیاتی» توسط محمدجواد وثاق، «اقتصاد فقیر» توسط انسیه حبیبی و «رنسانس اقتصادی آلمان» توسط محمدرضا جعفری معرفی شدند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان در این نشست اظهار کرد: در راستای شعار سال مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری نامگذاری شده است نخستین نشست تخصصی کتابخوان با همین موضوع و با همکاری اتاق بازرگانی و انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران تدارک دیده شد.

عاطفه زارعی با اشاره به اینکه هدف از این نشست، این است که همه ما برای پیشرفت و ترقی نیاز به مطالعه و استفاده از تجربه دیگران داریم افزود: نشست کتابخوان برای معرفی کتاب بین ۵ تا ۱۰ دقیقه است که از سال ۹۴ آغاز شده است.

وی با بیان اینکه نشست کتابخوان در موضوعات مختلف برگزار می‌شود تصریح کرد: تاکنون بیش از ۵ هزار نشست کتابخوان در قالب کتابخانه‌ای، مدرسه‌ای و با حضور اقشار مختلف جامعه برگزار شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با اشاره به اینکه نخستین نشست کتابخوان در حوزه اقتصادی با موضوع رونق تولید را شاهد هستیم ادامه داد: امروز برای کتابخانه‌های عمومی، رویکردهای اجتماعی و اقتصادی نیز تعریف شده است.

وی خاطرنشان کرد: به همین منظور انجمن علمی ارتقای کتابخانه‌های عمومی ایران، در فروردین‌ماه سال آینده همایشی  با عنوان رویکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی در اهواز  برگزار می‌کند که یکی از محورهای آن حوزه اقتصادی کتابخانه‌هاست.

زارعی با اشاره به اینکه در محور اقتصادی مسأله تولید، اشتغال، کارآفرینی و رونق کسب و کار  در نظر گرفته می‌شود گفت: در بسیاری از مناطق، کتابخانه‌های عمومی تنها مرکز فرهنگی است که به مردم خدمات ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی می‌تواند منابع لازم برای اقتصاد محلی و کسب‌وکارها را ارائه دهد اظهار کرد: به دنبال این هستیم با استفاده از تجربیات کشورهای دیگر و سایر نقاط ایران، این کارکرد کتابخانه‌های عمومی را به منصه ظهور برسانیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با اشاره به اینکه امیدوارم این نشست منجر به اتفاق‌های بسیار مطلوبی شود ادامه داد: کتابخانه‌های عمومی در مجموع به دنبال تقویت و استحکام‌بخشی به رفتارهای مطالعاتی افراد جامعه هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان با بیان اینکه افرادی که در حوزه کسب و کار وارد می‌شوند باید از مطالعات لازم نیز بهره‌مند شوند تصریح کرد: مدیریت کسب و کاری  که در کنار آن مطالعه و کسب دانش باشد، به رشد و پیشرفت خواهد انجامید.

وی با بیان اینکه افراد موفق در کتابخانه‌ها می‌توانند تجربیات خود را با افراد جامعه به اشتراک بگذارند افزود: امیدواریم که تولید در استان همدان به خوبی رونق گرفته و منجر به ایجاد اشتغال هر چه بیشتر در پایتخت تاریخ و تمدن شود.

همچنین در این مراسم تفاهمنامه همکاری بین اداره کل کتابخانه‌های عمومی و اتاق بازرگانی همدان با موضوع بهره‌گیری متقابل از ظرفیت‌های موجود بین طرفین برای ارتقا و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی منعقد شد.

این تفاهمنامه با هدف ایجاد و توسعه سطح همکاری و تقویت پیوند در راستای انجام خدمات آموزشی-فرهنگی و اهداف و فعالیت‌های طرفین، توسعه فرهنگ مطالعه،کتابخوانی،تحقیق و پژوهش در جامعه با هدف تحقق شعار سال (رونق تولید) و بهره‌گیری از ظرفیت‌های طرفین در راستای ارتقای شاخص‌های فرهنگی استان به امضا ریاست اتاق بازرگانی و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به مدت سه سال رسید.

 [PageVisit]