به مناسبت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار؛ مراسم نکوداشت اسدالله شعبانی در بهار برگزار شد مراسم نکوداشت اسدالله شعبانی شاعر برجسته کودکان و نوجوانان در زادگاهش شهرستان بهار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، آیین بزرگداشت استاد اسدالله شعبانی، شاعر برجسته کودک و نوجوان با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان؛ احسان قنبری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار؛ بهناز ضرابی‌زاده، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و با حضور خانواده اسدالله شعبانی شاعر ملی کودک و نوجوان در شهرستان بهار زادگاه این شاعر ملی برگزار شد.

اسدالله شعبانی متولد سال ۱۳۳۷ در روستای بهادربیگ شهرستان بهار دیده به جهان گشود. او در رشته زبان و ادبیات فارسی فارغ‌التحصیل شد و سپس به استخدام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درآمد. شعبانی یکی ازز افراد تأثیر گذار در مرکز آفرینش‌های هنری و ادبی کانون بود و نخستین مجموعه شعر او با عنوان «ما با هم» برای کودکان منتشر شد. مجموعه پرسه‌های شبانه نیز مجموعه شعر او برای بزرگسالان است. تاکنون بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب از اسدالله شعبانی توسط انتشارات مختلف منتشر شده که اکثر آنها در حوزه کودک و نوجوان سروده و یا نوشته شده است.

کودکی فرصتی طلایی برای تحکیم فرهنگ مطالعه است

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این آیین اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های اصلی ما ایجاد ارتباط بین کودکان، کتاب و نویسندگان است.

عاطفه زارعی با بیان اینکه کودکان شعر زندگی جهان هستی هستند افزود: هدف ما در حوزه مطالعه و کتابخوانی ایجاد رفتارهای مطالعاتی در کودکان است که در بزرگسالی نیز در افراد جامعه ادامه پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: اگر امروز بزرگسالان رغبتی به مطالعه ندارند به این دلیل است که شرایط مناسب از نظر زیرساختی و یا محیط خانوادگی در دوران کودکی برای آنان فراهم نبوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: در حال حاضر کودکان، نوجوانان و مادران در بسیاری از مناطق استان بیشترین میزان مراجعه افراد جامعه را به کتابخانه‌های عمومی استان همدان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه بخش کودک و نوجوان در همه کتابخانه‌های عمومی استان همدان تعریف شده است خاطرنشان کرد: کتابخانه عمومی عترت در شهرستان تویسرکان به صورت تخصصی به کودکان اختصاص یافته است.

زارعی با بیان اینکه بخش کودک و نوجوان کتابخانه مرکزی همدان نیز به صورت مجزا تعریف شده و به اعضا خدمات ارائه می‌دهد گفت: همه ۱۱ کتابخانه‌ عمومی شهرستان بهار دارای بخش کودک و نوجوان هستند.

وی در ادامه با اشاره به جایگاه برجسته اسدالله شعبانی در ادبیات کودک و نوجوان اظهار کرد: در آثار استاد شعبانی ارزش‌ها و زیبایی‌ها به زبان شعر بیان شده است که  به تحکیم بافت فرهنگی و اجتماعی جامعه کمک می‌کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه امیدواریم شخصیت‌های مطرح استانی با اجرای برنامه‌های فرهنگی به خوبی معرفی شوند افزود: امیدواریم بیش از پیش شاهد حضور نویسندگان در مراکز فرهنگی استان باشیم.

کودکان به سمت ادبیات و هنر سوق داده شوند

 فرماندار شهرستان بهار نیز ابتدا با تقدیر از برگزاری این آیین اظهار کرد: حضور کودکان و نوجوانان در این آیین بسیار چشمگیر است چراکه حضور این قشر در این نوع برنامه‌ها بسیار مؤثرتر و بهتر از حضور مدیران پرمشغله است.

احسان قنبری با بیان اینکه اسدالله شعبانی باعث افتخار شهرستان بهار و استان همدان است افزود: امیدواریم حضور ایشان در ذهن کودکان و نوجوانان ما باعث جرقه‌ای شود که آنان را به سمت هنر و ادبیات سوق دهد.

آرزوی من کتاب خواندن همه کودکان است

شاعر و نویسنده کودک و نوجوانان نیز تصریح کرد: همدان در زمینه‌های مختلف به ویژه در ادبیات کودک از استان‌های برجسته به حساب می‌آید و افراد شاخص کشور از این آب و خاک برخواستند.

اسدالله شعبانی ادامه داد: جای بسی خوشحالی است که متولیان کتاب و کتابخانه‌های عمومی استان همدان کتاب‌دوست هستند و در این حوزه دغدغه دارند.

وی با اشاره به اینکه انسان‌ها را با کتاب‌هایشان می‌توان شناخت خاطرنشان کرد: آرزو می‌کنم همه کودکان به آرزوهایشان دست یابند و کتاب بخوانند.

این شاعر و نویسنده حوزه کودکان و نوجوانان با تأکید بر اینکه اگر به دنبال آنچه می‌خواهیم برویم، راهش را خواهیم یافت گفت: اگر در محیط زندگی کودکان کتاب حضوری موثر داشته و کودکان آن را لمس کنند، آینده انسان دگرگون و درخشان‌تر خواهد شد.

در پایان جشن امضا کتاب با حضور اسدالله شعبانی برگزار شد و آثار این نویسنده با امضا در اختیار کودکان و نوجوانان قرار گرفت.

 [PageVisit]