به مناسبت هفته کتاب؛ رونمایی پوستر هفته کتاب در منزل استاد دانش‌شناسی پوستر هفته کتاب با شعار حال خوش خواندن در منزل سیدعلی‌اکبر فامیل روحانی استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسی همدان رونمایی شد.

رونمایی پوستر هفته کتاب در منزل  استاد دانش‌شناسی

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، بعدازظهر امروز دوشنبه 20 آبان، پوستر هفته "کتاب، کتابخوانی و کتابدار" در منزل  علی‌اکبر فامیل‌روحانی، استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش‌شناسی به منظور تقدیر از 58 سال مداوم کار فرهنگی در حوزه‌های مختلف از جمله کتاب و کتابداری و با حضور مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور،  مدیرکل میراث فرهنگی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدیرعامل خانه مطبوعات، معاون فرهنگی ارشاد  و شخصیت‌های فرهنگی و ادبی استان به همراه مدیرانی از شرکت صنایع غذایی سحر که به عنوان اسپانسر هفته کتاب به یاری کتابخانه‌های عمومی آمدند، رونمایی شد.

در این مراسم سید علی‌اکبر فامیل‌روحانی ۴ هزار جلد کتاب از کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه‌های عمومی همدان اهدا کرد.

با افتخار، عشق، شور و شادمانی  کتاب‌ها را اهدا می‌کنم

استاد علم اطلاعات و دانش‌شناسی در این مراسم گفت: آنچه از لطف و عنایات الهی به صورت کتاب و نوشته، به عنوان امانت الهی نزد این بنده بود و موجبات بهره‌مندی را برایم فراهم کرده است.

علی‌اکبر فامیل‌روحانی گفت: با افتخار، عشق، شادمانی و شکرگزاری بی‌پایان از این نعمت بی‌بدیل که نصیب من به عنوان یک پرسشگر بی‌مقدار در درگاه خداوند متعال شده  را در اختیار شایقان پویش و پژوهش‌های علمی این زمان و آیندگان قرار می‌دهم.

وی اظهار کرد: مسؤولیت ایجاد مقدمات برای علاقه‌مندان به این مجموعه به اداره کل کتابخانه‌های همدان سپرده می‌شود.

وی با بیان اینکه قرآن در جامعه ما نیاز بیشتری به توجه دارد اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل نبود ترجمه مناسبی از قرآن به زبان فرانسه، مشغول به انجام این کار هستم.

نقش موثر خیرین در توسعه زیرساخت‌ها

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز اظهار کرد: به مناسبت  بیش از یک‌هزار و۲۰۰ برنامه با همکاری دستگاه‌های فرهنگی برگزار می‌شود.

همکاری دستگاه‌های فرهنگی برگزار می‌شود.

عاطفه زارعی با اشاره به اینکه به طور میانگین در هر یک از کتابخانه‌ها ۱۲ برنامه برگزار می‌شود افزود: ۱۱۶ کتابخانه در حال اجرای این برنامه هستند که امیدواریم به ارتقای خدمات کتابخانه‌ها به مردم منجر شود.

وی با بیان اینکه هفته کتاب تأکیدی است که در ساختارهای مختلف جامعه نیاز به فرهنگ مطالعه داریم تصریح کرد: نقش خیرین در توسعه زیرساخت‌ها در کنار دولت بسیار مهم است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه کمک خیران باعث می‌شود سریعتر به شاخص‌های منابع و زیرساخت کتابخانه‌ها نایل شویم ادامه داد: از همه خیران که ما را در ساخت کتابخانه و تأمین منابع اطلاعاتی کمک می‌کنند، قدردانی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته آیین رونمایی از پوستر هفته کتاب  در منزل فرهیخته گرامی میرهاشم میری انجام شد خاطرنشان کرد: امسال نیز به منظور پاسداشت مقام علمی و فرهنگی آقای فامیل روحانی رونمایی پوستر هفته کتاب در منزل ایشان انجام می‌شود.

زارعی با بیان اینکه مدت‌هاست ایشان درصدد اهدای کتابخانه شخصی خود به کتابخانه‌های استان هستند گفت: این کتابخانه نشاندهنده سیر مطالعاتی این شخصیت است که سال‌ها تحقیق و پژوهش او را برای ما روشن می‌کند.

وی با اشاره به اینکه اهدای کتاب با اقدام برجسته آقای پرویز اذکایی آغاز شد اظهار کرد: مجموعه آقای فامیل‌روحانی یکی دیگر از اقدامات برجسته در حوزه اهدای کتاب در بحث کمیت و کیفیت است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان افزود: همدان شاخص‌های بسیار برجسته‌ای در حوزه فرهنگ و هنر دارد و شایسته است از بهترین امکانات فرهنگی نیز بهره‌ ببرد.

وی تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم کارکردهای اجتماعی برای کتابخانه‌ها در نظر بگیریم تا به کاهش‌ آسیب‌های  اجتماعی منجر شود.

زارعی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی به دنبال کمک به کسب‌وکارهای محلی است ادامه داد:  جامعه‌ای که با مطالعه حرکت کند، کمتر دچار چالش می‌شود.

زارعی با اشاره به اینکه شرکت‌های تولیدی چون سحر و بانک‌هایی چون سپه، کشاورزی و پاسارگاد به مباحث کتابخانه‌ای ورود کردند خاطرنشان کرد: این رویه را دنبال می‌کنیم تا بتوانیم سواد را به مرحله عمل بیاوریم.

علی‌اکبر فامیل‌روحانی در تاریخ ۱۳۲۳  چشم به جهان گشود. در سال ۱۳۴۰ دانشسرا وارد شد و در سال ۱۳۴۲ فعالیت آموزشی خود را  در آموزش و پرورش آغاز کرد. او موسس دانشگاه آزاد واحد همدان و نخستین رئیس این دانشگاه از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۷2 است. گروه کتابداری و اطلاع‌رسانی دانشگاه آزاد نیز در سال ۱۳۷۶ توسط او تأسیس شد.
انجمن علمی ارتقا کتابخانه‌های عمومی ایران نیز با ارسال یک تقدیرنامه از خدمات علی‌اکبر فامیل روحانی قدردانی کرد که توسط مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان به این استاد علم اطلاعات تقدیم شد. این لوح تقدیر توسط دکتر محمدحسن زاده رئیس انجمن ارتقا علمی کتابخانه‌های عمومی ایران ارسال شد.

 [PageVisit]