آیین گرامیداشت هفته کتاب در همدان برگزار شد آیین گرامیداشت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار همدان با تقدیر از کتابداران و کتابخوانان برتر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، آیین گرامیداشت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار همدان با حضور ربیعه علیمحمدی؛ مدیرکل امور بانوان استانداری همدان، فاطمه حبیبی؛ مدیرکل روابط عمومی و امور بین المللی استان همدان،، علیرضا تکلو؛ مدیرکل اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور، عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، کتابداران، کتابخوانان، جمعی از اساتید علم اطلاعات و دانش شناسی استان دانشگاه‌های استان همدان و اسدالله شعبانی؛ شاعر برجسته کودک و نوجوان در محل تالار همایش‌های قرآنی شهرداری همدان برگزار شد.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این آیین اظهار کرد: مهم‌ترین اهداف اصلی کتابخانه‌های عمومی تقویت کتابخانه‌ها در شاخص‌هایی چون گسترش زیربنا، منابع، اعضا و البته کارکردهای اجتماعی این مراکز فرهنگی است.

وی با اشاره به اینکه درهم تنیگی عمیقی باید بین اجتماع و کتابخانه‌های عمومی ایجاد شود افزود: در آینده هیچ محیط بخشنده‌ و باروری در مسائل مهمی چون یادگیری شخصی، غنا بخشی اوقات بهتر از کتابخانه‌های عمومی وجود نخواهد داشت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه به همین دلیل است که تمرکز کتابخانه‌های عمومی از کتابخانه محوری به اجتماع محوری هدایت می‌شود تصریح کرد: به منظور تبیین این مهم  همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی در بهار سال آینده در اهواز برگزار می‌شود.

زارعی با اشاره به اینکه تلاش ما بر این است که بتوانیم رفتار مطالعاتی و کتابخوانی را در جامعه تعریف، ایجاد و استمرار دهیم خاطرنشان کرد: هدف ما این است که 50 درصد جامعه با کتاب مأنوس بوده و همواره به مطالعه مشغول باشند.

وی با بیان اینکه کتابخانه‌های عمومی را به عنوان یک مرکز گردشگری نیز تعریف کردیم، گفت: به همین منظور به مناسبت سالروز تأسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ویژه برنامه کتابخانه‌گردی با دعوت از اقشار مختلف جامعه در کتابخانه‌های عمومی استان در سال گذشته برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: در یک سال اخیر برنامه‌های متنوعی در کتابخانه‌های عمومی استان از جمله نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، روستای دوستدار کتاب، نمایشنامه‌خوانی، هدهد سفید و خاطره نویسی برگزار شد.

زارعی خاطرنشان کرد: در بهمن سال گذشته و به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آیین چهل قلم به منظور تقدیر از دو نویسنده برجسته استان همدان جواد محقق و حمید حسام برگزار شد.

وی گفت: همچنین جشنواره قصه‌گویی منطقه‌ غرب کشور با حضور کتابداران استان‌های همدان، ایلام، کرمانشاه و کردستان به میزبانی همدان برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: در طول یکسال گذشته تفاهم نامه‌های همکاری با دستگاه‌های مختلف همچون آموزش و  پرورش، اتاق بازرگانی، جهاددانشگاهی، بهزیستی، زندان‌ها و ... به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در راه ارتقاء فرهنگ مطالعه منعقد شد تا مطالعه در همه حرفه‌ها و لایه‌های اجتماع نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته چندین کتابخانه عمومی تأسیس و راه اندازی شده است افزود: کتابخانه مرکز همایش قرآنی و فرهنگ سرای کسب و کار و کتابخانه عمومی سیار شهری با همکاری شهرداری راه اندازی شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: همچنین کتابخانه عمومی شهید آزموده در شهر زنگنه راه اندازی شد تا همه شهرهای استان همدان دارای کتابخانه باشند.

زارعی با بیان اینکه 22 کتابخانه عمومی در سطح استان به پایگاه اطلاعاتی نورمگز دسترسی دارند ادامه داد: این پایگاه‌های مقالات مختلف را در اختیار محققان و پژوهشگران قرار می‌دهد که اعضای کتابخانه‌های عمومی استان همدان می‌توانند رایگان از این خدمات استفاده کنند.

 وی با اشاره به اینکه در برخی از نقاط به ویژه روستاها کتابخانه‌های عمومی تنها مراکز فرهنگی هستند تصریح کرد: باشگاه‌های مقاله خوانی برای کتابداران اجرا شد تا کتابداران را در اجرا کردن کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌ها محقق شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: در برنامه کتابخانه‌های عمومی تجهیز کتابخانه‌های عمومی به اینترنت را دنبال می‌کنیم تا کتابخوانان و محققان بتوانند از این امکانات استفاده کنند.

زارعی با بیان اینکه صدها برنامه فرهنگی در کتابخانه‌ها و بیرون از کتابخانه‌ها توسط کتابداران  انجام می‌شود افزود: در هفته کتاب سال جاری نیز بیش از یک هزار و 200 برنامه فرهنگی برنامه ریزی شده که در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه بیشتر برنامه‌های هفته کتاب برای گروه کودک و نوجوان است ادامه داد: چرا که ایجاد عادت مطالعه در سنین پایین باعث استمرار فرهنگ مطالعه در آینده می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ادامه با اشاره به اینکه تا پایان سال چندین کتابخانه عمومی به بهره‌برداری می‌رسد خاطرنشان کرد: کتابخانه عمومی شهدای گمنام رزن، توسعه شهید رجایی اسدآباد و شهید مظاهری مریانج تا پایان امسال انجام خواهد شد.

زارعی با بیان اینکه در مناطقی که امکان احداث کتابخانه وجود ندارد پیشخوان‌های کتاب ایجاد شده است گفت: در هفته کتاب سال جاری نیز سه پیشخوان کتاب در استان افتتاح می‌شود.

بهترین کتاب و کتابداران به بخش‌های کودک و نوجوانان کتابخانه‌ها اختصاص یابد

اسدالله شعبانی، شاعر و نویسنده کودک و نوجوان نیز در این مراسم گفت: باید بهترین کتاب‌ها و کتابدارها برای بخش کودک اختصاص یابد چرا که توجه به کودکان و نوجوانان آینده کشور را می‌سازد.

وی با بیان اینکه در سرزمینی که کتاب درجریان است، مهربانی نیز ریشه می‌دواند اظهار کرد: امروز ما کشوری با تاریخ درخشان و مردمی مهربان داریم.

شاعر و نویسنده کودک و نوجوان با اشاره به اینکه دلبستگی عمیقی به ایران دارم و به همین مناسب یک کتاب شعر برای ایران سرودم که به همه اقوام مختلف آن اشاره کرده‌ام افزود: یکی از زیبایی‌ها جهان تنوع و گوناگونی است و این خصیصه ایران است که با تمام تنوع قومی با یکدیگر و همراه هم هستند.

شعبانی با بیان اینکه بیشتر شعرهای من در برگیرنده مفاهیمی چون دوست داشتن ایران، مردم و ستایش صلح و دوستی است تصریح کرد: ما با کتاب می‌آموزیم که نظرات و عقاید دیگران را به دیده احترام با وجود اختلاف سلیقه بنگریم.

وی با اشاره به اینکه زندگی در همدان برای من بسیار تأثیر گذار بوده است ادامه داد: شعرهای بسیاری درباره الوند و این سرزمین سرودم.

شاعر و نویسنده کودک و نوجوان با بیان اینکه دو عنوان از کتاب‌های خود را به بخش کودک و نوجوان کتابخانه مرکزی همدان اهدا می‌کنم خاطرنشان کرد: کتابخانه مرکزی همدان یکی از بهترین و زیباترین کتابخانه‌های عمومی کشور است.

گفتنی است، اسدالله شعبانی متولد روستای بهادربیگ شهرستان بهار است که سال‌ها در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کشور فعالیت کرده و یکی از شاعران برجسته حوزه کودک و نوجوان است.

در پایان این مراسم با حضور یاد و خاطر مرحومه سیده منصوره حسینی‌شعار، رئیس فقید کتابخانه مرکزی همدان که سال گذشته دار فانی را وداع گفت با حضور خانواده‌اش برگزار شد.

منتخبان هفته کتاب در همدان:
در بخش منتخبان جشنواره هدهدسفید: زینب ستایش گرجی از کتابخانه امام علی(ع) شهرستان بهار، فائزه بقاء از بهار و نرگس طاهری از کبودراهنگ

در بخش عضو کتابخوان‌های برتر: فیروزه الوندی از کتابخانه شهید صدوقی شهرستان تویسرکان، مریم غلامی از کتابخانه عمومی آیت الله نهاوندی شهرستان نهاوند، زهرا زارعی خوشروش از کتابخانه عمومی شهید مفتح رزن، صغری احمدی پور از کتابخانه عمومی دهخدا درگزین، مریم فرضی از کتابخانه عمومی شهید رجایی اسدآباد، مبینا رضایی مهدیه از کتابخانه عمومی فاطمه الزهرا(س) اسدآباد، منا حیدری از کتابخانه عمومی آیت الله میرشاهولد اسدآباد و محمد برزگرزاده از کتابخانه مرکزی همدان

در بخش کتابخانه‌های شایسته تقدیر از نظر تراکنش‌های ثبت شده در سامانه مدیریت: نیره فامیل ساغرچی، بهاره ساداتی و سیداسدالله حسینی از کتابخانه عمومی آزادی شهرستان همدان، آمنه برجی از کتابخانه آیت الله حائری از درگزین، مائده خدابنده لو از کتابخانه عمومی قائم کبودراهنگ و صغری صریحی کامل از کتابخانه امام صادق(ع) رزن

 در بخش مسئول‌های برتر استانی: پروین منصوری از کتابخانه عمومی شهید مدرس همدان، آزاده کولیوند از کتابخانه عمومی شیخ شهاب الدین مصطفوی ملایر، پریسا کوکبی آراسته از کتابخانه عمومی امام حسن(ع) بهار
در بخش کتابدار برتر استانی: مژگان صادقی  از کتابخانه مرکزی 
در بخش کتابدار شایسته تقدیر: محبوبه احمدوند از کتابخانه عمومی ولایت ملایر

در بخش  کتابدار شایسته تقدیر در جذب منابع و کمک های خیرین: ندا دخیلی از کتابخانه عمومی پروین اعتصامی از همدان و در بخش کتابخانه برتر شهری علی اکبر ربانی، یاسر نجفی مقدم، زهرا رسولی از کتابخانه عمومی شهید مطهری فامنین و در بخش کتابخانه برتر روستایی محمد عبدلی از کتابخانه عمومی حکمت بهار

در بخش خدمتگزار برتر استانی: مجید شیری از کتابخانه مرکزی و علیرضا سحاب ضیایی از شهرستان همدان

 [PageVisit]