فهرست

تازه‌ترين اخبار

با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان صورت گرفت؛

رونمایی از پوستر یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی

با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از پوستر یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، ظهر امروز آیین رونمایی از پوستر یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی، نماینده ولی فقیه در استان همدان؛ حمیدرضا حاجی‌بابایی، نماینده مردم همدان و فامنین و رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی؛ سید مرتضی حسنی حلم، رئیس بنیاد مهدویت و بنیاد غدیر استان همدان و عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان برگزار شد.

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان در این آیین اظهار کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی یک رویداد وزین و مهم در حوزه فرهنگ است که به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور برگزار می‌شود و مشارکت و استقبال مردم در این حوزه جای بسیار خوشحالی دارد.

وی با اشاره به اینکه میزان مشارکت مردم در دوره‌های گذشته این جشنواره  با توجه به آمار کتابخوانی در کشور بسیار چشمگیر بوده است افزود: امسال به دلیل وجود دو میلاد حضرت ولیعصر(عج) در ابتدا و انتهای سال بخش ویژه جشنواره به امام زمان(عج) اختصاص یافته است و این اتفاق بزرگ و مهمی است. در این جشنواره کتاب‌هایی با محتوای مناسب و مرتبط با موضوع رضوی و مهدویت در سنین مختلف در نظر گرفته شده است و خوشبختانه فایل‌ها الکترونیکی کتاب‌ها نیز در دسترس همگان قرار دارد.

وی ادامه داد: فرصت خوبی است که خانواده‌ها با همراهی یکدیگر در این جشنواره کتابخوانی شرکت کنند و والدین ضمن اینکه فرزندان خود را تشویق کنند تا در این رویداد حضور به هم برسانند، خودشان نیز می‌توانند از آن بهره ببرند.امسال ششمین دوره‌ای است که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور عهده‌دار برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در سراسر ایران و به تبع استان همدان است.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان افزود: در پنجمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در استان همدان ۵ هزار نفر شرکت کردند و این تعداد هر سال افزایش یافت تا در نهمین دوره این جشنواره پیش از بیماری کرونا به ۶۲ هزار نفر رسید و در سال گذشته با وجود این بیماری ۴۲ هزار نفر به صورت الکترونیکی در این رویداد فرهنگی که بزرگترین مسابقه کتابخوانی در کشور به حساب می‌آید، شرکت کردند.

وی تصریح کرد: در این جشنواره امکان شرکت برای سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال به شیوه‌های مختلف از جمله سؤوالات چهار گزینه‌ای، پویش‌های فردی و گروهی و نقاشی فراهم است. کتاب‌های این دوره جشنواره کتابخوانی رضوی به مانند دوره گذشته در سایت samakpl.ir  به صورت رایگان قابل دانلود است و به صورت فیزیکی نیز در کتابخانه‌های عمومی به امانت داده می‌شود.

زارعی با بیان اینکه همواره در بررسی‌های به عمل آمده گرایش مردم در حوزه دینی و اسلامی آمار بالایی را در حوزه امانت کتاب در کتابخانه‌های عمومی به خود اختصاص داده است خاطرنشان کرد: ما همواره بر اساس گرایش و خواست مردم برنامه ریزی‌های لازم در راستای اجرای برنامه‌های فرهنگی و تأمین کتاب را انجام می‌دهیم. امسال بخش ویژه جشنواره به دلیل وجود دو میلاد امام زمان(عج) در ابتدا و انتهای سال به حضرت ولیعصر(عج) اختصاص یافته و کتب آن تهیه شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: به همین دلیل و اهمیت موضوع مهدویت در جشنواره کتابخوانی امسال بنیاد مهدویت استان در کنار کتابخانه‌های عمومی قرار گرفته است تا از همه ظرفیت‌ها برای اجرای هر چه  بهتر این جشنواره استفاده کرد. استان همدان تنها استانی در کشور است که یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی را با همکاری بنیاد مهدویت برگزار می‌کند.