فهرست

اخبار شهرستان‌ها

به مناسبت روز ادبیات کودکان و نوجوانان در ملایر برگزار شد

نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ملایر از برگزاری نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان در ملایر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان،سید مهدی آخشیک، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ملایر اظهار داشت: در این نشست که با همکاری محسن کریمی و مریم زندی دو تن از نویسندگان و اهالی قلم شهرستان ملایر برگزار شد به بحث و تبادل نظر در خصوص ادبیات ژرف و تاثیر گذار کودک و نوجوان پرداخته شد.
محسن کریمی نویسنده، مربی و مسئول کانون پرورش  فکری کودکان  و نوجوانان ملایر از ادبیات کودک به عنوان ادبیات پایه یاد کرد و از نقش چشمگیر خانواده ها در شکل گیری کودکان در امر کتابخوانی و پرداختن به ادبیات یاد کرد و در  ادامه از  آموزش و پرورش به عنوان رکنی دیگر در پرورش قوای فکری کودکان و نوجوانان نام برد.
محسن کریمی همچنین مشخصه اصلی شعر کودک را تخیل دانست و افزود:  تخیل  و  پرورش خیال در کودکان نقش بسزایی در پیشرفت‌های تمدن بشری داشته و پرداختن و بها دادن به تخیل در زندگی کودکان که توسط والدین و اولیای تربیتی شکل می‌گیرد بسیار مهم و قابل توجه بوده و این عنصر در شعر کودک بسیار پر رنگ است.
در ادامه مریم زندی، نویسنده و مسئول واحد آفرینشهای ادبی حوزه هنری استان همدان با اشاره به تیراژ پایین کتابهای کودک یادآور شد: وظیفه خانواده ها؛ کتابخانه‌ها و مدارس ترغیب کودکان و نوجوانان به خواندن و در عین حال معرفی کتابهای خوب به آنها است و در اصل روزی به عنوان روز ادبیات کودک و نوجوان است که در دست هر کودک و نوجوان ایرانی کتاب‌های خوب و در خور باشد که این مهم با توجه به تیراژ پایین کتابهای کودک قابل بررسی و توجه است.
وی با اشاره به تفاوت ادبیات کودکان و نوجوان از پرداختن به عواطف در ادبیات نوجوان یاد کردند و در ادامه  افزود: نویسنده کوک و نوجوان لازم است که دنیای کودک و نوجوان را بشناسد و به  دغدغه ها و افکارش به خوبی واقف باشد. نویسنده لازم است اندکی از کودک و نوجوان  جلوتر باشد .
وی تصریح کرد: وظیفه یک شاعر و نویسنده کودک نمایش دنیا مثل یک دوربین عکاسی به کودک و نوجوان است وی باید تجربه های خود را همراهی  واژگان ؛عواطف و افکار کودک و در خور سن و سال و فهم وی به ایشان ارائه کند.
 
نسخه قابل چاپ