فهرست

اخبار شهرستان‌ها

انجمن کتابخانه‌های شهرستان رزن در شرایط کرونایی برگزار شد

دیدار چهره به چهره رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان با فرماندار و اعضای انجمن‌ کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن و بخش سردرود

در راستای برگزاری چهره به چهره جلسات انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان رزن ، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی با فرماندار و اعضای انجمن‌ کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن و بخش سردرود دیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، علی اصغر توکلی تبار ، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن با فرماندار و اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رزن و بخش سردرود به صورت چهره‌ به چهره دیدار کرد.
وی  اظهار کرد:در راستای اشتراک مساعی به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و استفاده از ظرفیت‌های موجود شهرستان و پیگیری جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان با مدیران، اعضای شورای اسلامی شهر، بخشدار و شهردار بخش سردرود دیدارچهره به چهره برگزار شد.

توکلی تبار  با اشاره به تجربه‌های صورت گرفته در فضای مجازی گفت: به نظر می‌آید که ما باید در سه بخش فضای مجازی را جدی و از تجربه‌های سال ۹۹ در حوزه کتابخانه‌ها بهره بگیریم؛ در وهله اول باید به فضای مجازی به عنوان یک «فضای جایگزین» برای فضای حقیقی نگاه کرد. چراکه شرایط کرونا نشان داد که ممکن است از این نوع مسائل و مصائب در سال ۱۴۰۰ و سال‌های آینده نیز رخ دهد و اگر رویدادی باعث شد فعالیت در فضای حقیقی تعطیل شود، فضای مجازی را به عنوان یک فضای جایگزین در اختیار داشته باشیم؛ چراکه فعالیت های فرهنگی، هنری و در کتابخانه ها تعطیل بردار نیست.
وی افزود: در وهله دوم باید فضای مجازی را به عنوان «فضای تکمیل کننده» برای فضای حقیقی در نظر داشت. یعنی در حالی که فعالیت‌های فرهنگی در فضای حقیقی در حال انجام است، فضای مجازی نیز به عنوان یک فضای مکمل به کمک بیاید.
وی بیان داشت : مسیر پیشرفت کشور از مسیر علم و دانش و فرهنگ می‌گذرد و در این راستا توسعه فرهنگ کتابخوانی، نقش مؤثری دارد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان  با ارائه گزارش مختصری از عملکرد کتابخانه‌های عمومی شهرستان، گفت: شهرستان رزن دارای 6 باب کتابخانه عمومی نهادی و یک باب کتابخانه عمومی مشارکتی  است که به اقشار مختلف در شهرستان خدمات کتابخانه‌ای ارائه می‌دهد.
توکلی تبار ادامه داد: پس از شیوع بیماری کرونا، فعالیت کتابخانه‌های عمومی به فضای مجازی سوق یافت و در طول سال 1399تاکنون بیش از 600 برنامه فرهنگی-ترویجی ازجمله معرفی کتاب، مسابقه کتابخوانی، کارگاه آموزشی، جلسه مطالعاتی و در بستر فضای مجازی انجام شده است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان افزود: از دیگر اقدامات، راه‌اندازی میز مرجع مجازی است که امکان دسترسی به بیش از ۱۲۵ میلیون‌ رکورد علمی و بانک اطلاعاتی و منابع الکترونیکی را برای اعضای کتابخانه‌های عمومی فراهم کرد.
 
نسخه قابل چاپ