فهرست

فراخوان

اخبار شهرستان‌ها

درشهرستان بهاربرگزارشد:

نشست ویژه کتابخوان بانوی تسنیم

نشست ویژه کتابخوانبانوی تسنیم اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار درمحل فرمانداری برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، معصومه فزونی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار، همزمان با سالروز شهادت دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) ازبرگزاری نشست ویژه کتابخوان با عنوان"بانوی تسنیم" با مشارکت فرمانداری شهرستان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی با حضور روسای اداره های ورزش و جوانان، بهزیستی، محیط زیست، تعاون، آموزش و پرورش منطقه لالجین و رئیس شورای اسلامی شهرستان در محل سالن جلسات فرمانداری و  بصورت مجازی در فضای اسکای روم بهارخبرداد.
در این نشست  کتاب زندگانی فاطمه زهرا (س)، نوشته دکتر سید جعفری شهیدی توسط  احسان قنبری فرماندار شهرستان بهار، معرفی شد.
این کتاب گزارشی از زندگی دختر پیامبر اسلام(ص) است که در ضمن آن رویدادها و تحلیل‌هایی نیز ارائه شده است. شهیدی روایت این کتاب را از عصر پیامبر آغاز کرده و تا شهادت حضرت زهرا و حوادث پس از آن  ادامه داده و به بررسی  پرداخته است. نویسنده در این کتاب بیش از ۷۰ منبع از شیعه و اهل سنت را به‌کار گرفته است واصل کتاب و خلاصه آن بارها از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ شده است.
کتاب بهشت بی نشان،  نوشته فاطمه حقانی توسط محمدرضا شفیعی بخشدار مرکزی شهرستان بهار معرفی شد. این کتاب از موضوعاتی همچون قبل و بعد از تولد و اسرار زندگی حضرت فاطمه زهرا (س)، دوران شیرخوارگی و بالندگی ایشان و احادیث تاریخی و نکات تلنگری و عبارات تاکیدی از نگاه فاطمی، مرثیه‌هایی در باب عبادت ایشان، دل‌نوشته‌هایی در باب جسارت و وقار و بیان عظمت ایشان و نقل‌قول‌هایی از معجزات و شفاعت‌هایشان در آن زمان و زمان حال، القاب و مکارم اخلاقی، نگاه معصومین به حضرت، وصف پیامبر در مقام عصمت زهرا (س) و احادیث معصومین، سخنان و احادیث خطبه‌های فاطمه زهرا (س)، سبک زندگی و نگاه‌های ادیان سنت و دیگر ادیان و ماجرای فدک سخن به میان آمده است.
کتاب دیگر بحثی کوتاه پیرامون خطبه فدک نوشته سید مجتبی تهرانی است که توسط حبیب شهنوازیان رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بهار معرفی شد. دراین کتاب آمده است که پس از رحلت رسول اکرم (ص) دو حادثه مهم و سرنوشت ساز روی داد که تمامی حوادث بعد از آن راتحت تاثیر قرار داد. این دو حادثه یکی تشکیل ثقیفه و غصب خلافت مسلمین و دیگری غصب فدک یعنی قطعه زمین اهدایی حضرت پیغمبر گرامی اسلام (ص) به دخترش زهرا (س) بود. پس از مدت بسیار کوتاهی از این دو رویداد و بعد از چند بار پیگیری برای بازپس گرفتن فدک و بی نتیجه بودن آن ، حضرت زهرا (س) در مسجد النبی (ص) در مدینه ظاهر شد و خطابه ای ایراد کرد که از آن پس به خطبه فدک معروف شد.این خطبه نه تنها مسایل فدک را به خوبی و حق اهل بیت در آن را به روشنی اثبات می کند بلکه مشتمل بر مضامین بلند در معارف اعتقادی است.
اهمیت این خطبه تا بدانجاست که ائمه اطهار (ع) آن را نقل کرده اند و علمای دین بر حفظ و نگهداری آن تاکید داشته اند.علمای بزرگوار شیعه در طول تاریخ ؛ اسناد و مدارک این خطبه و شرح هایی از آن را تحریر و برای جامعه مسلمین به یادگار نهاده اند تا جایی که غیر از ده ها کتاب به زبان عربی و فارسی ، ترجمه هایی از این خطبه به زبان های اردو ، ترکی و فرانسوی نیز صورت گرفته است.
چهارمین کتاب بهشت گمشده ، نوشته سید علی گرمارودی است که توسط دکتر جواد الماسی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بهار معرفی شد. این کتاب مشتمل بر داستان‌ها، حكايات و شرح رخدادهايي از زندگاني فاطمه زهرا (سلام اله علیها) و امام علي (علیه السلام) است.
 كه نويسنده در اين كتاب تلاش کرده شرح زندگاني حضرت فاطمه زهرا(سلام اله علیها) و مصائبي كه براي ايشان و شوهرش حضرت علي(علیه السلام) بوجود آوردند را با بياني دلنشين تشريح نموده،بگونه اي كه غم عالم در دل انسان مي نشيند براي دختر پيامبر اسلام(ص) كه بعد از رحلت پدر چه بر سرش آوردند.
در این نشست قنبری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهار،ازتعامل همه ادارات ودستگاه‌ها  جهت تحقق فرهنگ مطالعه واهداف کتابخانه های عمومی در شهرستان تقدیرنمود.
در پایان با اهدای لوح سپاس مدیر کل کتابخانه های عمومی استان همدان از معرفی کنندگان کتاب تقدیر به عمل آمد.
 
نسخه قابل چاپ