فهرست

اخبار شهرستان‌ها

سومین نشست از گفتگوهایی برای فرهنگ و تمدن با رویکرد کتاب وکتابخوانی برگزار شد

گپی در مولفه های فرش دستباف نهاوند

سومین برداشت از ویژه برنامه لائودیسه در گفتگوی مجازی با رییس بنیاد ایران شناسی منطقه زاگرس در شهرستان نهاوند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان همدان؛ به مناسبت روز ترویج آموزش‌های فنی و حرفه ای، سومین برداشت از ویژه برنامه لائودیسه با عنوان "گپی در مولفه های فرش دستباف نهاوند" با حضور میلاد امینیان رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نهاوند و دکتر محمدرضا عطایی رییس بنیاد ایران شناسی دفتر منطقه زاگرس در صفحه اینستاگرام اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نهاوند به صورت زنده برگزار شد.
در ابتدای این برنامه، میلاد امینیان رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نهاوند با اشاره به اینکه «ویژه برنامه لائودیسه با هدف انجام گفتگوهایی برای فرهنگ و تمدن با رویکرد کتاب و کتابخوانی برگزار می شود» گفت:  این گفتگو سومین برداشت از این سلسله نشست هاست که به منظور ارتقا سطح دانش، پرداختن به موضوعات مبتلابه در جامعه و ترویج مولفه های فرهنگی با محوریت کتاب و کتابخوانی اجرا خواهد شد.
امینیان همچنین اضافه کرد: با توجه به خلاقیت ایرانیان در هنر و به خصوص در قالی بافی و همچنین ریشه دار بودن این هنر در نزد ایرانیان، گفتگو و اطلاع رسانی در خصوص فرش نهاوند به عنوان یکی از اصیل ترین نام ها در تاریخ فرش ایرانی برای علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایرانی می تواند جذاب باشد.
در ادامه این گفتگو، دکتر عطایی رییس بنیاد ایران شناسی دفتر منطقه زاگرس نیز با اشاره به اینکه صنایع دستی نشانی از هویت جمعی هر قومی است، گفت: صنایع دستی بخشی از افتخارات بشر است و همانطور که می بینیم با وجود ترویج تکنولوژی های جدید همچنان این صنایع جزیی از تاریخ ارزنده هر کشور به حساب می آید.
دکتر محمدرضا عطایی اضافه کرد: فرش می تواند به گسترش فرهنگ کمک کند و بخاطر وجود شرایط مساعد تولید آن در کشور از آن می توان در اقتصاد مقاومتی به خوبی استفاده کرد، همچنین فرش ارزش افزوده بالایی در اقتصاد دارد و مشاغل وابسته زیادی می تواند همراه خود به وجود بیاورد.
دکتر عطایی با ذکر این نکته که هنر قالی بافی نهاوند به عنوان یکی از آثار فرهنگی ناملموس با شماره ثبت 2040 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، عنوان کرد: در سفرنامه های زیادی به فرش نهاوند اشاره شده است و طبق متون کهن، یکی از سوغات مهم نهاوند از دیرباز فرش بوده است که به نام فرش نهاوند و در بعضی متون به اسم فرش موصل نام برده شده است.
رییس بنیاد ایران شناسی دفتر منطقه زاگرس، طرح های معروف فرش نهاوندی از جمله لچک سفید، فرش عشوندی و فرش گل حیدری را معرفی کرده و در خصوص ویژگی های این طرح های کهن گفت: از نمادهای مهم فرش نهاوند؛ نقش حوض در وسط قالی که نمادی از حوض کوثر و نماد درخت بالارونده که اشاره به درخت طوبی در بهشت دارد را شامل می شود و همچنین از مولفه های این طرح ها می توان به استفاده از رنگ های گرم و وزن سنگین فرش به خاطر تراکم بالای آن اشاره کرد.
دکتر عطایی در پایان ضمن معرفی کتاب «فرش و فرش بافی در ایران» نوشته سیروس پرهام، اضافه کرد: یکی از کارهای ارزنده بنیاد ایران شناسی چاپ کتاب «اصطلاح نامه صنایع دستی و هنرهای سنتی- فرش بافی» است. در این کتاب اصطلاحات قدیمی در خصوص قالی بافی به صورت دانش نامه ای تنظیم شده است، که یکی از مدخل های آن فرش نهاوند است و در آن به ویژگی های فرش نهاوند همچون علامت های مشخصه، طرح های معروف، اندازه و سبک قالی بافی، اشاره شده است.

 
كلمات كليدی : شهرستان نهاوند , فرش نهاوند
نسخه قابل چاپ