فهرست

فراخوان

بازتاب اخبار

نشست بینادلان کتابخوان در روز «عصای سفید»

همزمان با روز جهانی عصای سفید نشست بینادلان کتابخوان در کتابخانه مرکزی همدان به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، ظهر امروز نشست بینادلان کتابخوان به مناسبت ۲۴ مهرماه مصادف با ۱۵ اکتبر روز جهانی عصای سفید توسط بخش نابینایان و کم‌بینایان کتابخانه مرکزی همدان به صورت مجازی برگزار شد.

نشست بینادلان کتابخوان با قرائت قرآن توسط محمدرضا نوریان قاری ممتاز کشوری و عضو بخش نابینایان کتابخانه مرکزی همدان آغاز شد.

اجرای هشت برنامه فرهنگی به صورت مجازی ویژه نابینایان

در این نشست هما خانجانی، نابینای مطلق و مسؤول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی همدان اظهار کرد: با وجود بیماری کرونا و عدم امکان تردد نابینایان به کتابخانه، خدمت‌رسانی به افراد تعطیل نشد و به صورت مجازی فایل صوتی کتاب‌‎ها در اختیار اعضا قرار گرفت.

وی با بیان اینکه تمامی مسابقات کتابخوانی، فراخوان‌ها و پایان نامه‌های برتر را از طریق کانال‌ها و گروه‌های مجازی به اشتراک گذاشتیم گفت: در دوران بیماری کرونا بخش نابینایان کتابخانه مرکزی هشت برنامه به صورت زنده و در اینستاگرام و اسکای روم برگزار شد.

مسؤول بخش نابینایان کتابخانه مرکزی همدان افزود: سعی کردیم این برنامه‌ها به صورت مشترک با بینایان صورت گیرد تا نابینایان ارتباط بیشتری با جامعه پیدا کرده و هویت خود را بیشتر درک کنند.

وی به گران بودن و کم بودن منابع بریل اشاره کرد و ادامه داد: به همین منظور با کمک خیرین در تلاش هستیم تا منابع بیشتری برای بخش نابینایان تأمین کنیم.

۲۲۰ نفر عضو بخش نابینایان کتابخانه مرکزی همدان

سرپرست کتابخانه مرکزی همدان نیز با گرامیداشت روز جهانی عصای سفید اظهار کرد: کتابخانه مرکزی همدان بخش مجزایی را ویژه نابینایان و کم بینایان اختصاص داده که تعداد اعضای آن به ۲۲۰ نفر می‌رسد.

طاهره فضلعلی با بیان اینکه در این مجموعه حدود ۹۰۰ کتاب بریل و ۱۰ هزار کتاب صوتی وجود دارد افزود: همچنان در تلاش هستیم که امکانات لازم را برای این قشر فراهم کنیم همچنان که در دوران تعطیلی کتابخانه‌ها به دلیل شیوع بیماری کرونا خدمات دهی به این بخش از جامعه را در فضای مجازی ادامه دادیم.

تلاوت قرآن و شعرخوانی توسط بینا دلان در روز جهانی عصای سفید

در این نشست زهرا زمانی دانش آموز پایه ششم و نابینای مطلق و حافظ کل قرآن کریم که توانسته عناوین برت از بسیاری از مسابقات قرآنی را به خود اختصاص دهد به تلاوت قرآن پرداخت.

همچنین زهرا طهماسبی، عضو کتابخانه، معلم، شاعر و دانشجوی دکترای ادبیات عرب به مناسبت ایام شهادت پیامبر اکرم(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) به شعرخوانی پرداخت.

حمید اسلامی نابینا و قهرمان دو و میدانی هم کتاب «از چشم نابینایان» را معرفی کرد.

در ادامه پرهام ایرانپور، دانش آموز پایه هشتم و حافظ ۲۶ جز قرآن کریم کتاب حکایت‌های شیرین الهی نامه را که توسط بخش نابینایان صوتی شده است را معرفی کرد.