3
1397/8/28 دوشنبه رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان خبر داد: برگزرای جلسه مشترک انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان از برگزاری جلسه مشترک انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان با محوریت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، سعید محبیان؛ رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان از برگزاری جلسه مشترک انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان در سالن جلسات شهدای دولت فرمانداری با حضور علی اصغر ناظری پور؛ معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرمانداری همدان، دکتر عاطفه‌زارعی؛ مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان و دیگر اعضای انجمن شهرستان همدان خبر داد.
محبیان در ابتدای جلسه گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های هفته کتاب در شهرستان همدان ارائه داد و از افتتاح دو کتابخانه تا نیمه اول آذر در این شهرستان خبر داد.
رئیس کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان اظهار کرد: کتابخانه عمومی فرهنگسرای ولایت با 330مترمربع و کتابخانه مرکز همایش‌های قرآنی با 702 مترمربع در نیمه اول آذر افتتاح خواهد شد.
سعید محبیان در پایان ضمن تشکر و قدردانی از شهردار و اعضای شورای شهر همدان جهت واگذاری حق انتفاع کتابخانه عمومی فرهنگسرای ولایت و مرکز همایش‌های قرآنی به اداره کل کتابخانه‌ها، از فرماندار و اعضای انجمن و دستگاه های فرهنگی شهرستان جهت افتتاح این دو کتابخانه دعوت کرد.
در ادامه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اعلام کرد: استان همدان در سالجاری با کسب 9 شاخص معتبر در کل کشور رتبه اول را در دارا بودن کتابخانه‌‌های معتبر و کتابخوانی به خود اختصاص داد‌ه است.
دکتر عاطفه زارعی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان، افزود: کسب رتبه اول برای همشهریان و مسئولان این استان افتخاری بزرگ است که باید برای نگهداری این افتخار و موفقیت در سالیان بعد در راستای توسعه و غنی‌سازی، نهاد‌های مربوطه همکاری کنند.
وی با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی افزود: فرهنگ هر جامعه ستون و بدنه آن را تشکیل می‌دهد چرا که در شکل‌گیری تفکر افراد آن نقش بسزایی دارد و مطالعه یکی از راه‌های مهم ترویج فرهنگ و غنی‌سازی آن است که باید برای انتشار فرهنگ و رواج آن تمهیدات لازم را انجام دهیم و زمینه و بستر آن را برای قشر جوان جامعه فراهم کنیم.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان ادامه داد: اگر در ترویج فرهنگ یک جامعه کوتاهی شود در نهایت فرهنگ آن جامعه به بن‌بست رسیده و دچار خلأ می‌شود که می‌تواند تمام ابعاد آن از جمله ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی را در معرض تهدید و خطر قرار دهد.
دکتر زارعی با بیان اینکه به علت وجود برخی از محدودیت‌ها توسعه مراکز فرهنگی در مناطق روستایی با مشکل مواجهه شده بود، تصریح کرد: متأسفانه به علت برخی از محدودیت‎‌ها نتوانستیم پاسخگوی مشکلات و نیازهای مناطق روستایی باشیم اما با اجرای برخی از برنامه‌ها و تمهیدات، درصدد رفع مشکلات این مناطق هستیم.
وی با اشاره به وجود نمادهای فرهنگی در بسیاری از خیابان‌های شهر مانند نامگذاری میدان کتاب و یا احداث تندیس‌ها و مجسمه‌های فرهنگی، بیان کرد: همدان باید در سال‌های آینده به عنوان پایتخت کتاب ایران نامگذاری شود و هدف مسئولان از اجرای این برنامه‌ها توسعه و غنی‌سازی زیرساخت‌ها است که همت نهاد‌های مسئول را می‌طلبد.
علی اصغر ناظری پور نیز در جلسه مشترک انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان همدان گفت: گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید مورد توجه همه دستگاه های اجرایی و بخصوص متولیان فرهنگی قرار گیرد.
معاون فرماندار همدان با تاکید بر اهمیت ادامه‌ی ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین کودکان و نوجوانان گفت: فرهنگ کتابخوانی باید از مهد کودک‌ها و مدارس ابتدایی آغاز شود تا شاهد ایجاد فرهنگی ماندگار در این زمینه باشیم.
علی اصغر ناظری پور با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات خوبی که سال گذشته در هفته کتاب و کتابخوانی انجام شده است ، ابراز کرد : ما نیاز به فرهنگ سازی در این عرصه داریم تا با توجه به شعار هفته کتاب (حال خوش خواندن ) همه از خواندن کتاب لذت ببرند .
وی با اشاره به برنامه‌های خوبی که در هفته کتاب تدارک دیده شده است ، تصریح کرد: حضور خانواده‌ها همراه با فرزندانشان در این برنامه‌ها می تواند در فرهنگ سازی و ترویج کتابخوانی بسیار موثر باشد .
معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرمانداری همدان با اشاره به اینکه استان همدان در این حوزه حائز رتبه‌های برتر کشور شده،ادامه داد : این نشان می دهد که متولیان امر در استان بسیار پیگیر مسائل مربوط به کتاب و کتابخانه ها هستند .
 
 
 
 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 155