2

1
1398/2/24 سه‌شنبه هم‌افزایی دستگاه‌ها، مشارکت در جشنواره رضوی را افزایش می‌دهد مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در دیدار مدیر شعب منطقه همدان بانک سپه، هم‌افزایی و مشارکت دستگاه‌های دغدغه‌مند حوزه فرهنگ را عامل مؤثری در افزایش مشارکت مردم در جشنواره کتابخوانی رضوی دانست. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، «دکتر عاطفه زارعی» در نشستی با مدیر شعب منطقه همدان بانک سپه به منظور عقد تفاهم نامه همکاری درحوزه‌های مختلف فرهنگی از جمله نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی  اظهار کرد: 113 باب کتابخانه عمومی در استان همدان دایر است که 45 باب آن روستایی و 68 باب شهری است.

وی با تأکید بر اینکه کتابخانه مرکزی همدان یکی از مجموعه‌های منحصر به فردی است که تنها در 6 استان ایجاد شده است افزود: همه اقشار می‌توانند از این مجموعه بهره‌ببرند و هم اکنون 10 هزار نفر خدمات دریافت می‌کنند.

ایجاد فرهنگ کتابخوانی در جامعه

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ادامه با اشاره به اینکه کتابخانه‌های روستایی به عنوان تنها مرکز فرهنگی در روستاها محسوب می‌شود تصریح کرد: کودکان و نوجوانان روستایی اوقات فراغت خود را در کتابخانه‌ها می‌گذرانند.

دکتر زارعی با بیان اینکه به دنبال تبدیل کردن کتابخانه‌های روستایی از مراکز فرهنگی محض به محور فعالیت اجتماعی با تمرکز بر کتاب هستیم ادامه داد: باید بتوانیم در جامعه عطش کتابخوانی را ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 81 هزار نفر در استان همدان عضویت فعال یکساله در کتابخانه‌های عمومی دارند ادامه داد: البته این میزان تنها 4.6 درصد جمعیت کل استان همدان را تشکیل می‌دهد که با شاخص‌های استاندارد فاصله دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه هر ساله شاهد رشد اعضای کتابخانه‌های عمومی استان هستیم تأکید کرد: سال 1397 تعداد عضویت افراد در کتابخانه‌ها نسبت به سال 1396 با رشد 6 درصدی مواجه بود و امسال رشد 9 درصدی  هدف گذاری شده است که برای تحقق کیفی مطلوب باید اقدامات مختلفی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و توسعه منابع اطلاعاتی انجام شود.

دکتر زارعی با اشاره به اینکه منابع اطلاعاتی مورد نیاز اقشار مختلف جامعه به صورت گسترده و عمومی در کتابخانه‌های عمومی فراهم آمده است گفت: برای جذب مشتری فرهنگی  به امکانات گسترده به همراه برنامه‌های علمی و فکر شده نیاز هست.

جشنواره رضوی بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی استان است

وی در ادامه برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی را عامل مؤثری در ایجاد تقاضای کتابخوانی در جامعه دانست و افزود: یکی از موفق‌ترین و بزرگ‌ترین رویدادهای فرهنگی با محوریت کتابخوانی، جشنواره رضوی است که نهمین دوره آن در حال برگزاری است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تأکید کرد: امسال چهارمین دوره متوالی است که جشنواره  توسط نهادکتابخانه‌های عمومی کشور برگزار می‌شود.

دکتر زارعی با تأکید بر اینکه همه سنین و اقشار جامعه بدون هیچ محدودیتی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند تصریح کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و به تبع آن اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا بتوانند حداکثر مشارکت ممکن در این جشنواره را محقق کنند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته میزان مشارکت مردم استان در این جشنواره رشد قابل ملاحظه‌ای داشت به طوری که در رده استان‌های برتر سراسر کشور قرار گرفت ادامه داد: سال گذشته  بیش از 45 هزار و 698 نفر کتابخوان از سنین مختلف در سراسر سطح استان در این جشنواره شرکت کردند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با تأکید بر اینکه برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر نهمین جشنواره رضوی در سال جاری نیز همه مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان بسیج شدند و همه توان خود را به کار گرفتند خاطرنشان کرد: از همین رو برای افزایش این توانایی‌های به دنبال جذب مشارکت دستگاه‌ها و نهادهایی هستیم که دغدغه اشاعه فرهنگ رضوی و کتابخوانی دارند تا با هم‌افزایی بین بخشی میزان موفقیت‌ها و ضریب نفوذ این جشنواره افزایش یابد.

دکتر زارعی تأکید کرد: بسیاری از باورهای دینی به صورت شفاهی و سینه به سینه به ما منتقل شده است و  اقدامات فرهنگی چون جشنواره رضوی می‌تواند باعث عمق بخشی به باورها و اصول دینی در ذهن و جان افراد جامعه به ویژه کودکان شود.

وی  با اشاره به اینکه مجموعه بانک سپه با پیش‌گامی در این حوزه نشان داده است که این دغدغه را دارد گفت: امیدواریم که جشنواره رضوی مقدمه‌ای برای توسعه همکاری‌ها در حوزه‌های آموزشی و کتابخوانی گردد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه این مجموعه آمادگی دارد که در حوزه تعمیق ارزش‌های بانکداری اسلامی، آموزش شهروندی در حوزه بانکداری با بانک سپه همکاری کند اظهار کرد: با انعقاد تفاهم نامه می‌توان سرفصل‌های همکاری را تدوین و برای مراجعان و کارکنان  بانک فرصت‌های مطالعه فراهم کرد.

دکتر زارعی  با تأکید بر اینکه از همکاری و هم‌فکری همجانبه بانک سپه در همه حوزه‌ها استقبال می‌کنیم افزود: استان همدان از سبقه فرهنگی دیرینه برخوردار است و می‌توانیم با همفکری باعث تکرار رویدادهای ارزشمند در استان باشیم چرا که سودمندی فرهنگی آن به همه اقشار و جوامع بازمی‌گردد.

وی تأکید کرد: ما می‌توانیم از ظرفیت بانک‌ها برای آگاهی بیشتر مردم در حوزه‌های مختلف بهره‌ببریم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه بانک پاسارگارد به عنوان یک بانک خصوصی در حوزه کتابخانه‌ سازی ورود کرده است گفت: در استان همدان نیز چندین باب کتابخانه توسط این بانک احداث شده است.

عادت به مطالعه در جامعه باید تقویت شود

مدیر شعب منطقه همدان بانک سپه نیز در این نشست با بیان اینکه همه باید  در مسیری واحد به پیش برویم تا به نتیجه مطلوب دست یابیم اظهار کرد: در این راستا باید ظرفیت‌های منطقه را برشماریم و موانع و مشکلات را با همکاری هم برطرف کنیم.

«سیدکاظم ایروانیان‌شاد» با تأکید بر اینکه آسیب‌های جامعه را باید درک کرد و به آن پرداخت افزود: متأسفانه بیشترین مشکلات ما در اثر اطلاعات کم است که از سطح پایین مطالعه نشأت می‌گیرد و در سطح سازمانی هم به وضوح مشاهده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه عادت به خواندن در جامعه باید تقویت شود تصریح کرد: خوشحال خواهیم شد که بتوانیم در راستای تقویت و گسترش عادت مطالعه در جامعه مؤثر واقع شویم.

در پایان این نشست، مدیر شعب منطقه همدان بانک سپه از بخش‌های مختلف کتابخانه مرکزی همدان بازدید کرد.

تعداد بازديد اين صفحه: 102