6

2

4

1

3

5

9

77
1397/11/21 يكشنبه به دنبال برگزاری نشست فوق‌العاده شورای معاونین نهاد در فامنین، برگزار شده است هفت کارگاه‌های آموزشی مهارت‌های زندگی و خانواده رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین از برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهارت‌های زندگی و خانواده در سالن شهدای گمنام کتابخانه عمومی شهید مطهری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، روح‌الله رسولی؛ رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین از برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهارت‌های زندگی و خانواده در سالن شهدای گمنام کتابخانه عمومی شهید مطهری خبر داد.

رسولی بیان داشت: به دنبال برگزاری نشست فوق‌العاده شورای معاونین نهاد در فامنین، اجرای برنامه‌هایی باهدف ارتقای سطح دانش و بصیرت مردم این شهرستان نسبت به مسائل اجتماعی، روان‌شناختی و مهارت‌های زندگی در دستور کار قرار گرفته است. برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی در مباحث گوناگون اجتماعی و خانواده ازجمله روابط بین فردی، فرزند پروری، ارتباط بین همسران، مدرسه و آموزش، راه‌های توانمندسازی خانواده‌ها در مقابل آسیب‌های اجتماعی، فضای مجازی، ازدواج و ... از برنامه‌هایی است که با حمایت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور طی ۱۰ دوره آموزشی در کتابخانه عمومی شهید مطهری به‌عنوان پایگاه فعال فرهنگی اجتماعی شهرستان فامنین برگزار خواهد شد.

رسولی گفت: تا امروز 7 کارگاه از 10 کارگاه مصوب شورای معاونین، برگزارشده که با توجه به استقبال از این کارگاه‌ها برنامه‌ریزی‌های لازم انجام‌گرفته است تا 3 برنامه باقیمانده نیز تا پایان سال برگزار گردد.

کارگاه‌های برگزار شده به‌قرار زیر است:

  1. کارگاه‌های آموزشی با موضوع «خانواده آرام، خانواده شاد» با حضور استاد حسن جلوه در تاریخ 22/06/1397 برگزار شد.

 در این دوره حسن جلوه، کارشناس ارشد روان‌شناسی و مدرس، با تبیین آسیب‌ها و معضلات پیش روی خانواده‌ها به اهمیت رعایت نکات اخلاقی و رفتاری در زندگی اشاره کرد و افزود: باید با بالا بردن سطح آگاهی و کسب توانمندی‌های لازم در برخورد با مسائل مختلف همواره اقدام اخذ تصمیم‌های مفید و اثربخش در زندگی کرد.

وی تصریح کرد: در شیوه زندگی سالم، شخص به‌طور آگاهانه در مواجهه با انتخاب‌های مختلف بهترین تصمیم را می‌گیرد و در جهت کسب موفقیت‌ها به‌طور فعالانه قدم برمی‌دارد. برای داشتن ذهنی سالم باید دست از قضاوت بیش‌ازحد درباره خود برداشت.

  1. کارگاه‌های آموزشی با موضوع «سن بلوغ و مسائل مرتبط با آن» و حضور سید مجتبی حسینی یمین در تاریخ 15/08/1397 برگزار شد.

 در این دوره استاد حوزه و دانشگاه، حجت‌الاسلام  سید مجتبی حسینی یمین، که با حضور نوجوانان برگزار شد، در خصوص مباحثی چون برزخ، دوره بحران، بحران هویت، بحران بلوغ، بحران شخصیت و نوجوانی دوره بحران، گفتگو کرد و در مورد مسائلی همچون، بحران هویت، چیستی خودش، چرایی رفتارها و.. به بحث و گفتگو پرداخت.

وی در ادامه به مبحث، از انسان بی‌هویت هر کاری سر خواهد زد، اشاره کرد و عنوان کرد: شنات صحیح دوران نوجوانی و بلوغ، پذیرش عوارض این دوران، و ... ازجمله نکاتی است که باید بدان توجه کرد. حجت‌الاسلام حسینی یمین با تأکید بر تشکیل جلسات خانوادگی پرسش و پاسخ  و در ادامه در خصوص موارد مختلفی چون معرفی منابع، نامه‌های بلوغ، پرسمان، پرسش و پاسخ‌های دینی، بحران بلوغ، گروه‌گرایی و گاهی طرد خانواده، رفتار صحیح با نوجوان، بحران استقلال و شخصیت، به ارائه مطالبی پرداخت.

  1. کارگاه آموزشی با موضوع «فرزند پروری» و حضور محمد اسماعیل ابراهیمی در تاریخ 23/08/1397 برگزار گردید.

ابراهیمی مدرس این دوره آموزشی گفت: پدر و مادر به فرزند خود یاد می‌دهند که یک انسان منحصربه‌فرد است، عمیقاً دوست داشته می‌شود و شایسته شاد بودن است، و این احساس‌ها می‌توانند یک‌عمر دوام داشته باشند.

وی افزود: درنهایت حاصل تربیت درست فرزندان، پرورش انسانی باعزت نفس (دارای مهارت‌های مختلف اجتماعی، حرفه‌ای و احساس ارزشمندی)، اخلاق مدار، مسئولیت‌پذیر و واقع‌بین است که انتخاب‌های مؤثری در جهت رفاه و شادکامی خود و دیگران دارد.

  1. کارگاه آموزشی با موضوع «فضای مجازی ویژه دختران 18-12» و حضور قائد میرابیان در تاریخ 01/09/1397 برگزار گردید.

 قائد میرابیان مدرس این دوره آموزشی به اهمیت بررسی تهدیدات و فرصت‌های شبکه‌های اجتماعی، اشاره داشت و گفت: مهم‌ترین هدف شبکه‌های اجتماعی گسترش ارتباطات میان فردی است که مردم در آن‌ها می‌توانند، نظرات، علاقه‌مندی‌ها و محتوا را با سایرین به اشتراک بگذارند.این شبکه‌ها شامل، شبکه‌های اجتماعی عمومی مانند فیس بوک توئیتر، شبکه‌های اجتماعی اشتراک فیلم و موسیقی مانند یوتیوب YouTube، شبکه‌های اجتماعی موبایل مانند وایبر، تانگو، واتس اپ، تلگرام، و شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار می‌شوند.

  1. کارگاه آموزشی با موضوع «فضای مجازی ویژه والدین» و تدریس قائد میرابیان در تاریخ 20/09/1397 برگزار گردید.

قاِئد میرابیان مدرس این دوره آموزشی گفت: امروزه فضای مجازی در قالب برنامه‌های کاربردی، وب‌سایت‌ها و حتی در آینده‌ای نه‌چندان دور در کنترل لوازم‌خانگی از راه دور بخش مهمی از زندگی روزمره ما را تشکیل می‌دهد. ازجمله این برنامه‌ها به‌طور خلاصه می‌توان به پیام‌رسان‌های واتساپ، موتورهای جستجوی گوگل، یاهو و همین‌طور اینستاگرام اشاره کرد، که به‌عنوان‌مثال می‌توان گفت که در یک دقیقه حدود 158 میلیون نامه الکترونیکی ارسال و 190 میلیون کلیدواژه در گوگل جستجو می‌شود و... .فضای مجازی در جامعه دو نوع کارکرد مثبت و منفی دارد. برای کارکرد مثبت، افزایش آگاهی و سواد اطلاعاتی را می‌توان نام برد. از کارکردهای منفی آن، سلطه فرهنگی است که شبکه‌های مجازی از سیاست دقیقی پیروی می‌کند.

  1. کارگاه آموزشی با موضوع «اعتیاد در خانواده‌ها و راه‌های توانمندسازی خانواده‌ها» با حضور امیر شعبانی‌خدیو در تاریخ 21/10/1397برگزار گردید.

امیر شعبانی خدیو مدرس این دوره آموزشی گفت: اعتیاد به مواد مخدر و آسیب‌هایی که این بیماری در فرد معتاد ایجاد می‌کند به‌قدری زیاد است که افراد اطراف او را هم تحت تأثیر می‌گذارد. اگر خانواده را به‌صورت قایق تصور کنیم اعتیاد مثل این است که یک نفر زیر پای خودش را سوراخ کند. همین مسئله باعث می‌شود که بقیه اعضای خانواده نیز تحت تأثیر قرار بگیرند و آسیب‌های زیادی در آن‌ها ایجاد شود. اعتیاد باعث ایجاد تغییراتی در قوانین خانواده و به وجود آمدن قانون‌های جدیدی می‌شود.

شعبانی خدیو افزود: ارتباط کودکان با خانواده کم و کمتر می‌شود و چون نمی‌دانند چطور باید با پدر و مادرشان ارتباط برقرار کنند کم‌کم از خانه و خانواده فراری می‌شوند چون بر این باورند که خانه محیط امنی نیست.

  1. کارگاه آموزشی با موضوع «ازدواج دختران در سنین پایین» با تدریس فروزان سلیمی فر در تاریخ 07/11/1397برگزار گردید.

فروزان سلیمی فر، مدرس این دوره آموزشی گفت: متأسفانه ازدواج در سنین پایین از مشکلاتی است که در جامعه وجود دارد و از قدیم‌الایام تاکنون در برخی خانواده‌ها رواج داشته است. این خانواده‌ها تنها به فکر فرزند آوری عروس و داماد هستند و به تباه شدن زندگی آن‌ها توجهی نمی‌کنند.

وی افزود: ازدواج‌هایی که در آن سن دختر و پسر برای تشکیل زندگی کم است با ناسازگاری‌ها و اختلافات بسیاری روبرو است، زیرا آن‌ها هنوز به رشد ذهنی، عاطفی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی کافی برای ازدواج نرسیده‌اند و برای یک زندگی موفق مهارت‌های لازم را یاد نگرفته‌اند.

تعداد بازديد اين صفحه: 73