نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین برگزار شد نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان تازه تأسیس شهرستان درگزین با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان تازه تأسیس درگزین هفته دوم خرداد ماه در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

دکتر عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این نشست اظهار کرد:  در حال حاضر به دلیل محدودیت فضا در کتابخانه علامه دهخدا شهرستان درگزین امکان ارائه خدمات به طور همزمان به خانم‌ها و آقایان وجود ندارد.

وی افزود: بنابراین یکی از برنامه‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان ایجاد دو سالن مطالعه در آینده است تا  هر دو گروه جنسیتی بتوانند به طور همزمان از  خدمات کتابخانه  استفاده کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ادامه به اجرای طرح پیشخوان کتاب در راستای توسعه عدالت فرهنگی نیز اشاره کرد و افزود: در روستاهایی که زیر یک هزار و 500 نفر جمعیت داشته باشند، ایجاد پیشخوان کتاب درنظر گرفته شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه اجرای طرح پیشخوان کتاب نیازمند همکاری دهیاری‌ها است تصریح کرد: پس از تخصیص مکان مناسب توسط دهیاری هر روستا، منابع اطلاعاتی با توجه به درخواست ارائه شده، به روستا ارسال می‌شود.

دکتر زارعی ادامه داد: یک کتابخانه عمومی به عنوان پشتیبان پیشخوان روستا تعریف می‌شود تا منابع متعددی در بازه‌های زمانی در نظر گرفته شده در اختیار مردم قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در همین راستا نخستین پیشخوان کتاب در روستای دینار آباد شهرستان بهار افتتاح شده است و در شهرستان درگزین نیز قابلیت پیگیری و اجرا دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در ادامه به برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و گفت: این برنامه فرهنگی و دینی یک رویداد مؤثر برای اشاعه فرهنگ منور رضوی و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

دکتر زارعی  اظهار کرد: در این جشنواره بخش‌های ویژه‌ای برای همه گروه‌های سنی  کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال در نظر گرفته شده است.

وی در این نشست از حمایت‌های فرماندار و دیگر اعضای انجمن  در راستای ترویج کتاب و فرهنگ  کتابخوانی تقدیر و تشکر کرد.

علی اصغر ناظری‌پور، فرماندار شهرستان قروه‌درگزین نیز در این نشست از حمایت همه جانبه برای توسعه فضای کتابخوانی خبر داد.

چهار کتابخانه عمومی در شهرستان درگزین فعالیت می‌کنند

سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان درگزین نیز  در این جلسه اظهار کرد: شهرستان  درگزین دارای دو کتابخانه روستایی و دو کتابخانه شهری است.

علی‌اصغر توکلی‌تبار افزود:  تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی شهرستان  درگزین 2 هزار و 96 نفر بوده و  34 هزار و 500 نسخه منابع در کتابخانه‌ها موجود است.

گفتنی است شهرستان درگزین در اردیبهشت ماه سال جاری پس از تأیید وزارت کشور به عنوان دهمین شهرستان استان همدان معرفی شد.

 [PageVisit]