1398/12/4 يكشنبه با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی انجام شد؛ انعقاد تفاهم‌نامه همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی و سازمان جهاد کشاورزی همدان تفاهم‌نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با هدف انجام اقدامات مشترک در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سطح علمی کشاورزان امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، تفاهم‌نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با حضور مدیران ارشد دو دستگاه با رویکرد بهره‌گیری متقابل از ظرفیت‌های موجود جهت ارتقا، اشاعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه منعقد شد.

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این آیین اظهار داشت: کتابخانه‌های عمومی فضای مناسبی برای اشتراک تجربیات در زمینه‌های گوناگون هستند. کتابخانه‌ها تنها مراکز فرهنگی در روستاها هستند. بیشتر مراجعه‌ کنندگان به کتابخانه‌های عمومی روستایی قشر کودک و نوجوان و بانوان بوده که البته در برخی از مناطق آقایان نیز به خوبی از کتابخانه استقبال می کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تأکید کرد: به دنبال بهره‌برداری حداکثری از امکانات موجود و منابع در کتابخانه‌ها برای توسعه فرهنگ مطالعه و کاربردی کردن نقش کتابخانه‌ها در زندگی مردم به‌ویژه در روستاها هستیم.

زارعی با بیان اینکه کتابخانه‌ها محلی برای اجتماع مردم هستند، تصریح کرد: بر اساس تعریف یونسکو از سواد، سوادی مهم است که منجر به عمل شود.

وی با اشاره به اینکه اطلاعاتی که افراد را از میزان سلامت محصولات کشاورزی و غذایی با خبر کند، بسیار حائز اهمیت است، ادامه داد: اقدامی که ما با کمک سازمان جهاد کشاورزی می‌توانیم انجام دهیم، در اختیار گذاشتن منابع اطلاعاتی برای کشاورزان است تا سلامت محصولات خود را تأمین و حفظ کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه هر منطقه سیر مطالعاتی متفاوتی دارد، خاطرنشان کرد: ما به دنبال تأمین نیازهای اطلاعاتی با توجه به بافت هر جامعه‌ هستیم.

زارعی با اشاره به وجود ۴۴ کتابخانه روستایی در سطح استان، گفت: پیشخوان‌های کتاب‌ها نیز به‌منظور دسترسی بهتر مردم به منابع اطلاعاتی در روستاهای فاقد کتابخانه در حال راه‌اندازی است.

مطالعه به صنعتی شدن کشاورزی کمک می‌کند

منصور رضوانی‌جلال، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز در این آیین با بیان اینکه ۱۱۷ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی استان وجود دارد، اظهار داشت: ۲۹ درصد ارزش‌افزوده اقتصاد استان در بخش کشاورزی تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی همدان در حال گذار از شیوه سنتی به شیوه صنعتی است، افزود: جهاد کشاورزی استان برای ارتقای سطح زندگی کشاورزان نهایت همکاری و همیاری را با کتابخانه‌های عمومی برای ارتقای سطح زندگی کشاورزان انجام خواهد شد.

رضوانی‌جلال با بیان اینکه توانایی در دانایی نهفته است و کتاب یکی از عوامل مهم در کسب دانایی است، ادامه داد: امروز فضای مجازی مصداق تنقلاتی است که اجازه مصرف مواد غذایی مناسب و مقوی را به افراد نمی‌دهد و ما باید تلاش کنیم محصول سالم را به دست بهره‌برداران برسانیم.

وی با تأکید بر اینکه در روستاها جوانان خلاق و مبتکری وجود دارد، خاطرنشان کرد: هر یک از محصولات کشاورزی اقیانوسی است که با مطالعه می‌توان میزان تولید هر یک را به‌اندازه قابل‌توجهی افزایش داد که تحقق این اتفاق به مطالعه و تحقیق وابسته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تأکید بر اینکه اگر دانایی را افزایش ندهیم، از صحنه رقابت حذف خواهیم شد، گفت: امروز با توجه به بهبود شرایط شاهد مهاجرت معکوس به روستاها هستیم و بسیاری از افراد به‌منظور تولید محصولات کشاورزی به زادگاه خود مراجعه می‌کنند.

کتاب در دسترس کشاورزان قرار می‌گیرد

مدیر هماهنگی و ترویج مشارکت‌های مردمی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه امروز دنیا نیاز مبرم به منابع اطلاعاتی دارد، افزود: امروز که کشاورزی استان به دست جوانان سپرده می‌شود، لزوم توجه به تکنولوژی بیش‌ از پیش احساس می‌شود.

جواد رشیدی با اشاره به اینکه آشنایی با فنّاوری از مسیر مطالعه و کارگاه‌های حضوری و آموزشی محقق می‌شود، تصریح کرد: برای تحقق این اتفاق لازم است که کتاب در دسترس عموم مردم به‌ویژه کشاورزان قرار بگیرد.

وی گفت: اگر بتوانیم کتاب را به محل زندگی کشاورزان برسانیم، گامی اساسی در ارتقای سطح زندگی آنان برداشته ایم، ادامه داد: با امضای این تفاهم‌نامه به دنبال ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش ساعات مطالعه کشاورزان هستیم.

مدیر هماهنگی و ترویج مشارکت‌های مردمی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه در تالار ترویج جهاد کشاورزی مقالات و کتاب‌های مربوط به این حوزه به‌صورت رایگان قابل دانلود است، خاطرنشان کرد: حقوق معنوی این آثار به مالکان قانونی پرداخت شده و دانلود رایگان آن بدون اشکال بوده و محتوای آن‌ها از نظر علمی تأیید شده است.

رشیدی با بیان اینکه بیشترین میزان تولید سیب‌زمینی به استان همدان تعلق دارد، گفت: در حال حاضر میانگین تولید سیب‌زمینی در استان همدان در هر هکتار ۴۲.۵ تن است.

حسن عرفانی‌مقدم، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز بیان کرد: استان همدان از نظر تعداد کتابخانه‌های عمومی روستایی دومین استان کشور است.

وی با اشاره به اینکه روستاهای استان همدان از ظرفیت بالای فرهنگی برخوردارند، تصریح کرد: در ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، ۶ روستا در جمع ۶۰ روستای برتر، سه روستا در جمع ۲۰ روستای برتر و یک روستا در جمع ۱۰ روستای برتر کشور داشت.

معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، ادامه داد: ظرفیت در روستاها وجود دارد و ما می‌توانیم برنامه‌های مختلفی از جمله نشست‌های کتابخوان  ویژه کشاورزان برگزار کنیم. همچنین کتابداران ما با دیدن آموزش‌های لازم توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی می‌توانند به کشاورزان کمک کنند. مراجعه کنندگان به کتابخانه‌های روستا همواره خواهان منابع اطلاعاتی در حوزه کشاورزی هستند که این تفاهم‌نامه می‌تواند در این حوزه مفید واقع شود.

 [PageVisit]