1398/11/21 دوشنبه با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان؛ نشست تخصصی کتابخوان رونق تولید 2 برگزار شد نشست تخصصی کتابخوان رونق تولید 2 با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان ویژه پرسنل شرکت کنترل گاز اکباتان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، نشست تخصصی کتابخوان رونق تولید 2 ویژه پرسنل شرکت کنترل گاز اکباتان همدان با حضورمدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، فعالان اقتصادی استان، نایب رئیس و اعضای هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان، رئیس انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان و اعضای این انجمن در محل شرکت برگزار شد.
عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این نشست اظهار کرد: در راستای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه‌های عمومی با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان سلسله نشست‌های کتابخوانی با موضوعات اقتصادی به ویژه رونق تولید برنامه ریزی شده است.


وی با بیان اینکه هدف از این نشست ایجاد ارتباط و هم افزایی بین دستگاهی فرهنگی با محوریت کتاب و پارلمان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی است افزود: امروز دومین نشست کتابخوانی با موضوع رونق تولید به میزبانی شرکت کنترل گاز و با همکاری دستگاهی برگزار می‌شود که دغدغه یادگیری مادام العمر را دارد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه هدف از این نشست‌ها کسب تجربه و یادگیری و البته مطالعه کتاب است تصریح کرد: کتاب‌هایی که در این نشست‌ها معرفی می‌شود، تجربیات کاری است که دیگران را نیز تشویق به مطالعه می‌کند.
زارعی با بیان اینکه فعالان اقتصادی موفق در کتاب‌های خود به نیروی انسانی تأکیدات ویژه‌ای دارند ادامه داد: بدون تردید روند مستمر مطالعه و کتابخوانی به انجام دقیق‌تر، چابک‌تر و بهتر امور در واحدهای تولیدی منجر می‌شود. 
وی با تأکید بر اینکه بسیاری از تجربیات در محیط‌های کاری به دست می‌آید خاطرنشان کرد: ترکیب مطالعه و تجربه افراد را صاحب دانش می‌کند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه فرهنگ سازمانی خوب همراه با تحقیق و مطالعه پیش می‌رود گفت: امروز شاهد وجود مجموعه‌ای متعهد، جوان و خلاق در شرکت کنترل گاز اکباتان هستیم.
زارعی با بیان اینکه نخستین ارتباط مستقیم ما با صنعت در شرکت کنترل گاز اکباتان صورت گرفته است اظهار کرد: امروز در کتابخانه‌های عمومی نیز شاهد تجربیاتی هستیم که بر پویا سازی، و نیروی جوان و خلاق در پیشبرد بهتر امور تأکید دارد.
وی با اشاره به اینکه از طریق نوشتن و پویش‌های فضای مجازی تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم افزود: این اتفاق باعث می‌شود که شاهد تسریع در امور و بهبود خدمات و تولیدات باشیم.


نگاه جامعه به مطالعه باید دگرگون شود
محمدهادی ضرابی، رئیس هیأت مدیره انجمن کتابخانه‌ساز استان همدان نیز در ابتدای سخنان خود به معرفی این انجمن پرداخت و تصریح کرد: انجمن خیرین کتابخانه‌ساز، مجموعه جوانی است که حدود هفت سال از آغاز فعالیت آن می‌گذرد و در مرکز استان و حدود چهار شهرستان فعال است.


وی با بیان اینکه در باقی شهرستان این انجمن غیر فعال و یا نیمه فعال است ادامه داد: امید است در آینده نزدیک انجمن‌های نیمه فعال و غیر فعال وارد عرصه کتاب و کتابخوانی شوند.
رئیس هیأت مدیره انجمن کتابخانه‌ساز استان همدان خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک نام انجمن خیرین کتابخانه سازبه انجمن ترویج کتابخوانی و توسعه کتابخانه‌سازی تغییر خواهد کرد.
ضرابی گفت: بخش اعظم نیروهای این انجمن به امر کتابخوانی توجه خواهند داشت و به دنبال این هستند که به موازات آن به کتابخانه سازی نیز توجه شود.
وی با تأکید بر اینکه خیلی باید تلاش کنیم تا دیدگاه جامعه را نسبت به کتاب و کتابخوانی دگرگون کنیم اظهار کرد: این نوع نشست‌ها تا حدودی می‌تواند به اصلاح این دیدگاه کمک کند.
رئیس هیأت مدیره انجمن کتابخانه‌ساز استان همدان تصریح کرد: اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و در کنار آن انجمن خیرین کتابخانه‌ساز بتوانند این باور در جامعه همدان را ایجاد کنند همانطور که به آب، هوا، تکنولوژی، صنعت، بازرگانی و ... نیاز داریم به کتاب و کتابخوانی نیز محتاجیم و در غیر این صورت دسترسی به اهداف والا و تعریف شده بسیار سخت خواهد بود. 

دانش رمز موفقیت کنترل گاز اکباتان است
مدیرعامل شرکت کنترل گاز اکباتان نیز با بیان اینکه این شرکت در حال حاضر با 400 نیروی انسانی در حال فعالیت است افزود: حدود 70 کارگاه تولیدی با نیروی کار 700 نفر به این مجموعه خدمات شبانه روزی ارائه می‌دهند.


محمدرضا جعفری با اشاره به اینکه حدود یک هزار و 100 خانوار در همدان و خارج از آن روزی حلال کسب می‌کنند تصریح کرد: این مجموعه دومین تولید کننده رگلاتور گاز شهری از نظر تیراژ و در حوزه کیفیت تولید کننده اول هستیم.
مدیرعامل شرکت کنترل گاز اکباتان با بیان اینکه دومین تولید کننده کنتور گاز شهری در کشور هستیم ادامه داد: علاوه بر کنتور گاز در این مجموعه کنتور آب شهری و 12 قطعه خودرو نیز تولید می‌شود.
جعفری با بیان اینکه این موفقیت‌ها به اهمیت مطالعه، کتاب و دانش در این مجموعه باز می‌گردد خاطرنشان کرد: دلیل این اتفاق واحد مهندسی و توجه به پایه‌های علمی است  به طوری که دانش فنی را خودمان و بدون دست دراز کردن به تکنولوژی خارجی به دست آوردیم.
وی با اشاره به اینگه گردش مالی این شرکت در سال جاری بیش از 2 هزار میلیارد ریال است گفت: اینجا تعدادی جوان هستند که با جستجو و مطالعه  بسیاری از مشکلات را حل  کردند به طوری که این شرکت  نخستین تولید کننده دیافراگم در کشور نیز هست.
مدیرعامل شرکت کنترل گاز اکباتان با بیان اینکه بسیاری از مشکلات باید توسط خارج از کشور حل می‌شد که توان داخلی مجموعه این نیاز را برطرف کرد اظهار کرد: نخستین شتاب دهنده کارخانه‌ها در این کارخانه راه اندازی شده است و با همکاری پارک علم و فناری و دانشگاه‌ها نیازها را برطرف می‌کنیم.
جعفریافزود: دو تفاهم نامه با همراه اول و ایرانسل امضا شده است تا قرائت کنتورها با توسل فناوری روز و بدون مراجعه حضور انجام شود.
وی با بیان اینکه صنعت باید به تحقیقات و کتابخوانی توجه ویژه به عمل آورد تصریح کرد: امروز همه باید فراموشی نسبت به مطالعه را از بین ببریم و با تلاش مستمر این خلأ را پر کنیم. 
مدیرعامل شرکت کنترل گاز اکباتان با اشاره به اینکه بودجه‌ای برای خرید کتاب به انجمن کتابخانه ساز تخصیص خواهیم داد  خاطرنشان کرد: مهمترین مسأله در حال حاضر با توجه به قیمت کتاب‌ها، تأمین منابع اطلاعاتی است.
در این نشست پنج نفر از پرسنل و کارکنان شرکت کنترل گاز اکباتان به معرفی کتاب پرداختند. 
مونا اسفندیاری کتاب «هوندا» نوشته رابرت ال شوک، عباس رضایی  کتاب  «اقتصاد مهندسی و آنالیز تصمیم گیری»،  سید مهدی مولازاده کتاب «چگونه چون یک مدیر عالی بیندیشیم» ، فهیمه نیازپور کتاب «اشتباهات و موفقیت‌های مدیریت» و امین نانکلی کتاب «عقلانیت و توسعه یافتگی ایران» را معرفی کردند.

در پایان نیز جمعی از کتابداران و حاضران از کارخانه کنترل گاز اکباتان بازدید کردند.

 [PageVisit]