1398/11/21 دوشنبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان: بیش از 500 برنامه فرهنگی ویژه دهه فجر برگزار می‎شود/بیش از 2 هزار متر مربع به فضای کتابخانه‌های عمومی استان افزوده شده است مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه بیش از 500 برنامه فرهنگی ویژه دهه فجر در کتابخانه‌های عمومی استان همدان در دهه فجر برگزار می‌شود گفت: از دهه فجر سال گذشته تا کنون 2 هزار و 260 متر مربع به زیر بنای کتابخانه‌های عمومی استان افزوده شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر برنامه‌های متنوعی برگزار می‌شود اظهار کرد: طرح توسعه کتابخانه شهید رجایی در 270 متر مربع زیر بنا افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

وی  با اشاره به اینکه سرانه زیر بنا کتابخانه‌های عمومی  به 2.66 متر مربع رسیده است افزود: هم اکنون 116کتابخانه عمومی با زیر بنا 46 هزار و 312 در استان همدان به ارائه خدمات می‌پردازند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه کتابخانه شهید آزموده شهر زنگنه با زیر بنا 850 متر مربع، کتابخانه مشارکتی زندان ملایر با زیر بنا 60 متر مربع، کتابخانه سالن همایش‌های قرآنی و فرهنگ سرای کسب و کار با یک هزار و 80 متر مربع، مجموع فضاهای کتابخانه‌ای بودند که در یک سال گذشته  به امکانات استان افزوده شدند.

زارعی در ادامه با اشاره به اینکه ویژه برنامه‌های فرهنگی متنوعی به مناسبت دهه مبارک فجر در کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار می‌شود اظهار کرد: به مناسبت چهل و یکمین  سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی 15 بهمن ماه عضویت در سراسر کتابخانه‌های عمومی استان همدان رایگان بود.

وی همچنین به اجرای برنامه‌هایی چون نشست‌های نمایشنامه‌خوانی با موضوع انقلاب اسلامی و ایام فاطمیه، عصر شعر با موضوع انقلاب و برپایی نشست‌های بصیرتی اشاره کرد و افزود:  برگزاری بیش از 10 مورد جشن انقلاب اسلامی، بیش از 100 نمایشگاه کتاب با موضوع انقلاب اسلامی، فضاسازی و آذین بندی 116 کتابخانه عمومی استان، 150 نشست کتابخوان، 30 مسابقه کتابخوانی، 31 جلسه نقد و بررسی، چهار رونمایی از کتاب، 30 عنوان برنامه ویژه کودکان، 10 جلسه عصر شعر با موضوع انقلاب اسلامی و 26 نشست بصیریتی و سخنرانی در نظر گرفته شده که در حال اجرا است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد: به منظور ایجاد شور و نشاط بین کودکان و نوجوانان مسابقات بسیاری از جمله کتابخوانی، روزنامه دیواری انقلاب، خوش نویسی شعارهای انقلاب، شعار نویسی، انشا نویسی، نقاشی و دانستنی‌های انقلاب در نظر گرفته شده است که توسط کتابداران در کتابخانه‌های عمومی استان در حال برگزار است.

زارعی ادامه داد: همچنین با هماهنگی که کتابخانه‌های عمومی با مدارس شهر و روستا به عمل آوردند بیش 100 بازدید برای دانش آموزان در نظر گرفته شده که هرچه بیشتر با کتابخانه‌ها آشنا شوند.

وی  تأکید کرد: با توجه به فرا رسیدن اربعین شهادت سردار سپهد حاج قاسم سلیمانی نیز برنامه‌های متنوعی از جمله دلنوشته‌ای به سردار دل‌ها و نقاشی ویژه کودکان در کتابخانه‌های عمومی استان در نظر گرفته شده است و کتاب‌هایی که با زندگانی این شهید عالی مقام پرداخته‌اند، خوانش و معرفی خواهند شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: همچنین به مناسبت سال رونق تولید و در راستای بیانیه گام دوم انقلاب که توسط مقام معظم رهبری ترسیم شده است، نشست کتابخوان رونق تولید با همکاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان نیز برگزار می‌شود.

زارعی گفت: همچنین دومین باشگاه مقاله خوانی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با موضوع کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌ها با رویکرد محرومیت زدایی با حضور اساتید دانشگاه، مدیران دستگاه‌ها و کتابداران برگزار شد.

وی تصریح کرد: طرح "شناسایی و سنجش نیازهای اجتماعات محلی شهرستان فامنین در حوزه خدمات کتابخانه‌های عمومی" همزمان با انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین به  فرماندار شهرستان و با حضور محمد جوهرچی، مدیرکل پژوهش و آموزش نهاد رسماً آغاز شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: این طرح با هدف ایفای نقش موثر کتابخانه برای شناسایی و پاسخ به نیازهای مردم این شهرستان توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تعریف شده است.

 [PageVisit]