1398/11/13 يكشنبه مسئول کتابخانه شهید مطهری شهرستان فامنین: نشست بصیرتی حضرت فاطمه زهرا(س) در کتابخانه شهید مطهری برگزار شد مسئول کتابخانه شهید مطهری شهرستان فامنین از برگزاری نشست بصیرتی حضرت فاطمه زهرا (س) در این کتابخانه خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل كتابخانه‌هاي عمومي استان همدان، علی اکبر ربانی؛ مسئول کتابخانه شهید مطهری از برگزاری نشست بصیرتی و معرفی زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س) در این کتابخانه خبر داد.

حجت الاسلام یوسفی استاد حوزه علمیه در این نشست در جمع اعضای کتابخانه گفت: حضرت فاطمه (س) یکی از پنج بانوی قدسی جهان به شمار می‌رود و جایگاه بسیار رفیعی در دین اسلام دارد.

وی افزود: آن حضرت (س) سومین معصوم، و همچنین دختر معصوم، همسر معصوم و مادر معصوم، و دارای ویژگی‌های ممتاز متعددی است که طبق روایات، آن حضرت (ع) عصمت کبرای الهی می‌باشد.

این استاد حوزه با بیان اینکه۱۲ امام بزرگوار شیعه (ع) از نسل حضرت فاطمه زهرا (س) هستند تصریح کرد:  سوره و آیاتی از قرآن کریم مانند سوره کوثر، سوره انسان، آیه تطهیر و آیه مودت در حق آن حضرت (س) و همسر و فرزندانش نازل گردیده است و دوستی و دشمنی با ایشان، به منزله دوستی و دشمنی با پیامبر (ص) است.

یوسفی  ادامه داد: مشهورترین لقب حضرت فاطمه (س)، «زهرا» به معنی درخشنده و روشن، و از دیگر القاب ایشان، صدیقه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، مبارکه و بتول است. زندگی حضرت فاطمه (س) از آغاز کودکی آمیخته به سختی‌ها و رنج‌ها و مشکلات فراوان بود. هنوز بیش از دو سال از زندگی حضرت زهرا (س) نگذشته بود که قریش در صدد کشتن رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) برآمدند.

وی افزود: حضرت فاطمه سلام الله علی‌ها سرانجام پس از رحلت پدر بزرگوار (ص)، از حق خلافت همسرش که به تعیین الهی بود به شدت دفاع نمود و در جریان هجوم عمر بن خطاب (به هواداری از خلافت ابوبکر)، به خانه‌اش سخت آزرده و بیمار شد و بر اثر مرارت‌ها و رنج ناشی از آن به شهادت رسید.

این استاد حوزه تصریح کرد: بنابر وصیت خویش شبانه و به صورت پنهانی دفن گردید. به طوری که محل قبر شریفش نیز نامعلوم است.

یوسفی تأکید کرد: در مورد تاریخ شهادت جانگداز حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) چند روایت وجود دارد که بنا بر روایتی ۷۵ روز پس از رحلت پدر گرامیشان حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در ۱۳ جمادی الاولی (که نظر اهل سنت نیز بر همین تاریخ است) و به روایت مشهورتری ۹۵ روز پس از رحلت پیامبر اسلام (ص) مطابق با روز سه شنبه سوم جمادی الثانی در سال یازدهم هجری ـ. در حالی که ۱۸ سال بیشتر از عمر مبارکشان نمی‌گذشت ـ. می‌باشد.

 [PageVisit]