1398/11/15 سه‌شنبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان: راهیابی 6 روستا از همدان به مرحله ‌نهایی ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: به همت کتابداران روستایی 6 روستا استان همدان به مرحله نهایی ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب راه یافتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران از ابتدای تیرماه ۱۳۹۸ با اعلام فراخوان از سوی دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تمامی نهادها و سازمان‌های مرتبط از جمله نهادها و سازمان های دولتی و غیر دولتی آغاز شد.

وی با بیان اینکه پرونده 21 روستا از استان همدان به دبیرخانه ارسال شد افزود: هیأت داوران این جشنواره در مرحله اول، ۱۲۶ روستا و منطقه عشایری را از میان ۱۴۱۹ روستا و منطقه عشایری برای داوری در مرحله دوم انتخاب کردند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تصریح کرد:  در مرحله دوم داوران  از میان ۱۲۶ روستای راه یافته به این مرحله ۶۰ روستا و منطقه عشایری از ۲۳ استان را به عنوان برگزیدگان مرحله دوم انتخاب کردند که از این تعداد 6 روستا از استان همدان برگزیده شده است.

دکتر زارعی ادامه داد: روستاهای دستجرد و حسین آباد  شهرستان بهار، روستای سید شهاب شهرستان تویسرکان و روستاهای ویان، اکنلو و داق داق آباد از شهرستان کبودراهنگ 6 نماینده استان همدان در این جشنواره هستند.

وی خاطرنشان کرد: مراسم اختتامیه ۱۹ بهمن‌ماه در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار می شود و  ده روستا و منطقه عشایری به‌عنوان روستاهای برگزیده، ده روستا و منطقه عشایری به‌عنوان روستاهای تقدیری و یک روستا به‌عنوان برگزیده در بخش استمرار معرفی خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه  در کسب موفقیت 6 روستای راه یافته به مرحله نهایی کتابداران کتابخانه‌های عمومی نقشی اساسی و ارزنده ایفا کردند خاطرنشان کرد: کتابداران در این روستاها با حمایت ادارات کتابخانه‌های شهرستان‌های بهار، کبودراهنگ و تویسرکان با همکاری دهیاران توانستند با اجرای برنامه‌های مطلوب نقشی ارزنده در منطقه خود ایفا کنند.

دکتر زارعی با بیان اینکه تمام اقدامات انجام شده در کتابخانه‌های عمومی به منظور افزایش سرانه مطالعه و میزان امانت کتاب است گفت: کتابداران با اجرای برنامه‌های مختلف به دنبال تحقق این هدف و ایجاد نشاط در منطقه خود هستند.

وی  تأکید کرد: بی‌ شک عوامل و دست اندرکاران امور فرهنگی در روستا نیز نقشی موثر برای ایجاد فضای مطلوب برای رشد فرهنگ مطالعه دارند که در این روستاها به خوبی خود را نشان داده‌اند.

 [PageVisit]