1398/10/8 يكشنبه استاندار در انجمن کتابخانه‌های عمومی استان همدان عملکرد کتابخانه‌های عمومی استان همدان قابل قبول است/10 میلیارد ریال اعتبار برای پروژه‌های در حال انجام استاندار همدان در انجمن کتابخانه‌های عمومی استان همدان ضمن قابل قبول بودن عملکرد کتابخانه‌های عمومی استان از اختصاص 10 میلیارد ریال به پروژه‌های در حال انجام کتابخانه‌های عمومی اختصاص داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، انجمن کتابخانه‌های عمومی و کمیته نهضت مطالعه مفید استان همدان به ریاست سیدسعید شاهرخی استاندار همدان و با حضور عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان؛ مصطفی آزادبخت، معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان، مهرداد نادری‌فر مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان و سایر مدیران فرهنگی و اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی استان همدان در سالن شهدای دولت استانداری روز یکشنبه هشتم آبان ماه  برگزار شد.

شهرداری‌ها موظف به پرداخت حق کتابخانه‌های عمومی هستند

سید سعید شاهرخی، استاندار همدان  در این نشست اظهار کرد:  طبق قانون، شهرداری‌ها موظف به پرداخت نیم درصد از اعتبار عمرانی به نهاد کتابخانه‌های عمومی هستند و باید حداقل تا پایان سال 97 تصفیه حساب لازم با کتابخانه‌های عمومی استان همدان انجام شود.

وی با بیان اینکه کتاب، حاصل فکر و اندیشه‌ متفکران وارسته‌ای است که نقش آن‌ها به عنوان یک منبعِ اعتلای جامعه، موثر و بی‌بدیل است اظهار کرد: کتاب، توانسته علی‌رغم توسعه ابزارهای مختلف اطلاع‌رسانی دیجیتالی و الکترونیکی، جایگاه ارزشمند و نقش خود را حفظ کند.

استاندار همدان افزود: یکی از رسالت‌ها و ظرفیت‌هایی که ما باید به آن توجه داشته باشیم، پرداختن به اهمیت و توجه به تاثیر کتاب در عرصه‌های مختلف و شئونات جامعه است، بنابراین این رسالت، رسالت بسیار سنگین و مهمی است.

شاهرخی با اشاره به اینکه ارتقای شاخص‌ها در حوزه کتابخوانی قابل ملاحظه است تصریح کرد:   تعداد کتابخانه‌های عمومی استان همدان در سال ۹۲،  ۷۵ مورد بوده که  با افزایش 55 درصدی به 116 مورد رسیده است.

وی با بیان اینکه از لحاظ رشد زیربنایی نیز شاهد افزایش ۲۷ درصدی زیربنای کتابخانه‌های عمومی هستیم ادامه داد: علی‌رغم رشد و افزایش شاخص‌های مختلف در نهاد کتابخانه‌های عمومی استان، باید در راستای ایجاد علاقه‌مندی هرچه بیشتر در زمینه کتابخانی تلاش‌ کنیم.

استاندار همدان با اشاره به اینکه به دستگاه‌ها و شوراهای اداری ابلاغ شود در جهت رشد و ترویج فرهنگ کتابخوانی به صورت فصلی، جلسات معرفی کتاب برگزار کنند خاطرنشان کرد: باید فرهنگ کتابخوانی را اجتماعی، و کتاب را به عنوان یک اصل در سبد خانواده‌ها قرار دهیم.

شاهرخی با تأکید بر اینکه در راستای رشد فرهنگ کتابخوانی از هر طرح و پیشنهادی استقبال خواهیم کرد گفت: قطعاً، برگزاری فصلی کتابخوانی و معرفی کتاب در جلسات اداری در علاقمند نمودن مردم در کتابخوانی تاثیرگذار خواهد بود.

وی تأکید کرد:  هر نهاد، چهار جلسه در سال به ترویج کتابخوانی اختصاص دهد و برای این منظور می‌توانند برای تاثیرگذاری هرچه بهتر، مسابقاتی را نیز در نظر بگیرند.

استاندار همدان  همچنین تأکید کرد: تا زمانی که شهرداری‌ها مطالبات کتابخانه‌های عمومی را پرداخت نکنند از پرداخت فوق العاده عمرانی و  برخی از موارد که در اختیار استانداری است به آن‌ها خوداری خواهد شد.

شاهرخی گفت: طبق قانون، شهرداری ها موظف به پرداخت نیم درصد از اعتبار عمرانی به نهاد کتابخانه‌های عمومی هستند و باید حداقل تا پایان سال 97 تسویه حساب لازم با کتابخانه‌های عمومی استان همدان انجام شود.

استاندار همدان در این جلسه 10 میلیارد ریال اعتبار برای برخی از پروژه‌های در حال انجام کتابخانه‌های عمومی استان همدان اختصاص داد.

امانت یک میلیون و 362 هزار و 872 نسخه کتاب در یک سال گذشته

عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان  با بیان اینکه اینکه تعداد کتابخانه‌های عمومی در هفته کتاب 97، 111 باب بود که با افتتاح 5 باب کتابخانه در این مدت، به 116 باب در هفته کتاب 98 رسید افزود: میزان کتابخانه‌های عمومی استان در هفته کتاب سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته  4.5 درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه زیر بنا کتابخانه‌های عمومی استان همدان در هفته کتاب سال 97، میزان 43 هزار و 395 متر مربع بود تصریح کرد: این میزان  در هفته کتاب سال 98 به 46 هزار و 167 متر مربع رسید که رشد 6.5 درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان ادامه داد: اعضای کتابخانه‌های عمومی استان همدان در هفته کتاب سال گذشته 75 هزار و 517 نفر بود که با رشد 9 درصدی در هفته کتاب سال 98 به 82 هزار و 334 نفر رسید که 4.76 درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.

زارعی در ادامه اظهار کرد: کتابخانه شهید آزموده شهر زنگنه شهرستان ملایر در سال 97  از اداره کل  فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تحویل گرفته شد و با هزینه 800 میلیون ریال تجهیز و در هفته دولت سال 98 افتتاح شد.

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی این کتابخانه، همه شهرهای استان صاحب کتابخانه شدند افزود:  کتابخانه عمومی شهید مظاهری نیز در سال 1396 با 80درصد پیشرفت فیزیکی از اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان تحویل گرفته شد و امروز  بخش کتابخانه عمومی آماده بهره برداری بوده و با تخصیص 10 میلیارد ریال بودجه به سالن سینما و آمفی تئاتر آن نیز آماده بهره‌برداری می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان  تصریح کرد: بازسازی کتابخانه آیت الله بهاری نیز در سال 1396 آغاز شده است که در صورت تأمین اعتبار در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

زارعی ادامه داد: طرح توسعه کتابخانه عمومی شهید مطهری شهرستان فامنین نیز از محل اعتبارات ملی در سال جاری آغاز شده که اگر همه اعتبار لازم تأمین شود، تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در باره اقدامات خیرین نیز خاطرنشان کرد:  پرویز اذکایی، نویسنده مطرح همدان منزل مسکونی خود را به متراژ 300 متر مربع با زیر بنا 180 متر مربع برای تبدیل شده به کتابخانه عمومی با نام «خانه فرهنگی میرزا محمدکاظم اذکایی‌مدیر» یا «کتابخانه عمومی کوی شکریه همدان» به ارزش تقریبی 4 میلیارد تومان وقف کرد.

زارعی خاطرنشان کرد: ورثه مرحوم حسین نقدی و رجب خاکپور  نیز زمینی به ارزش 2 میلیارد تومان برای احداث کتابخانه‌ای با 260 متر مربع زیربنا در شهر ملایر به کتابخانه‌های عمومی اهدا کردند.

وی با بیان اینکه 5 هزار و 363 فعالیت فرهنگی از هفته کتاب سال 1397 تا هفته کتاب سال جاری انجام شده است گفت: این فعالیت‌ها شامل نقدو رونمایی کتاب، نشست کتابخوان، مسابقات فرهنگی، قصه گویی، داستان نویسی و ... می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان  در باره اهدا کتاب نیز اظهار کرد: در مجموع از ابتدای سال 93 تا پایان آبان ماه سال جاری 457 هزار و 612 نسخه کتاب اهدا شده است.

زارعی با بیان اینکه یک میلیون و 362 هزار و 872 نسخه کتاب در یک سال گذشته به امانت رفته است افزود: در یک سال گذشته یک میلیون و 831 هزار و 61 نفر مراجعه به کتابخانه‌های عمومی استان انجام شده است.

وی همچنین از تجهیز همه کتابخانه‌های نهادی به اینترنت پرسرعت خبر داد و تصریح کرد: تا کنون 51 کتابخانه عمومی نیز به اعضای خود خدمات وای فای ارائه می‌دهد.

در پایان این مراسم از احسان قنبری، فرماندار شهرستان بهار و قدرت‌الله ولدی، فرماندار شهرستان ملایر به دلیل حمایت حوزه کتاب و کتابخوانی، پرویز اذکایی به دلیل وقف خانه و کتابخانه شخصی خود برای احداث کتابخانه عمومی، علی‌اکبر فامیل‌روحانی به دلیل اهدا 4 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان، خانواده مرحوم حسین نقدی و رجب خاکپور به دلیل اهدا زمین برای احداث کتابخانه عمومی، خانواده مرحوم محمدرضا رستمی به دلیل اهدا 12 هزار جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی اسدآباد، مسعود توتونچیان مدیرعامل شرکت صنایع غذایی سحرو سید کاظم ایروانیان‌شاد به عنوان حامیان فرهنگ کتاب و کتابخوانی، رضوان سلماسی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر به دلیل پیگیری ایجاد دو کتابخانه در فرهنگ سرای کسب و کار ولایت و تالار همایش‌های قرآنی، غلامرضا محرابی رئیس انجمن خیرین کتابخانه‌ساز شهرستان نهاوند تقدیر شد.

 [PageVisit]