1398/10/3 سه‌شنبه رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ملایر خبر داد: آغازی دلنشین با طعم کتاب بر زمستانی خاطره انگیز/جشن یلدا در کتابخانه‌های عمومی شهرستان ملایر برگزار شد رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ملایر از برگزاری ویژه برنامه‌های شب یلدا در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، سید مهدی آخشیک رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ملایر از آغازی دلنشین با طعم کتاب بر زمستانی خاطره انگیز خبر داد.

وی افزود:  در آغازین روزهای زمستان و در راستای پویایی بیشتر کتابخانه‌ها،کتابخانه‌های عمومی شهری و روستایی در ملایر با اجرای برنامه‌های متنوع به استقبال زمستان رفتند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ملایر تصریح کرد: در این برنامه‌ها که با حال و هوای سنتی  و در کنار شاهنامه و مثنوی و حافظ خوانی همراه بود، فضایی دل انگیز و رویایی از زمستان‌های قدیم تداعی شد.

آخشیک در ادامه از برگزاری ویژه برنامه‌هایی در کتابخانه‌های قهرمان پاکبین آورزمان، پروفسور راستان حسین آباد ناظم و صاحب الزمان(عج) روستای حسین آباد شاملو، همچنین همکاری کتابخانه علامه امینی در برگزاری مراسم یلدا در مدرسه کوثر فخریه و قصه گویی و معرفی کتاب قصه ما مثل شد نوشته محمد میر کیانی در این مراسم خبر داد.

وی پویایی، نشاط و ایجاد محیطی دلپذیر در کنار مطالعه و تورق کتاب‌های اصیل و ناب اسلامی و ایرانی و آشنایی با فرهنگ غنی ایران اسلامی در کتابخانه‌ها را از جمله  هدف‌های برنامه‌های فرهنگی و جنبی در   کتابخانه‌های عمومی دانست.

بهارک بختیاری مسئول کتابخانه شهید بهشتی در باره برنامه‌های اجرا شده در این کتابخانه گفت: هرچه نسل امروز با فرهنگ اسلامی- ملی خود بیشتر مانوس باشد هجمه‌های فرهنگی غربی کمرنگ‌تر و در نهایت فرهنگ اسلامی و ایرانی  ملموس تر و ماندگارتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه یلدا از قدیم الایام در فرهنگ ایرانی به عنوان شب شادی و با هم بودن و فال حافظ معرفی شده است اظهار کرد: به همین منظور به مناسبت شب یلدا  دکتر هادی حاتمی مسئول کانون مطالعاتی کتابخانه شهید بهشتی به مقایسه آداب و رسوم  یلدا  با  جشن سال نو در خارج ازکشورپرداخت.

مسئول کتابخانه شهید بهشتی افزود: همچنین  اعضای حاضر در برنامه از آداب و سنن یلدا در زادگاهای خود، شهرهای کرمانشاه، نهاوند، مریوان و... مواردی را عنوان کردند.

بختیاری تصریح کرد: در ادامه  تعدادی از پیشکسوتان انجمن‌های ادبی از شب چله‌های قدیم گفتند و در بخش دیگر برنامه اعضای حاضر از همه گروه‌های سنی  متناسب با سن خود شاهنامه خوانی وحافظ خوانی کردند.

مسئول کتابخانه عمومی امام سجاد(ع) شهرستان ملایر اظهار کرد: به مناسبت شب یلدا ویژه برنامه‌ای به منظور پویایی اعضاء کودک کتابخانه، در کتابخانه امام سجاد(ع) برگزارشد.

عاطفه لطیفی اظهار کرد: هدف از اجرای این مراسم آشنایی هر چه بیشتر اعضا با آداب و رسوم شب یلدا و ایجاد فضایی شاد و مفرح برای کودکان بود.

مسئول کتابخانه عمومی امام سجاد(ع) تصریح کرد: از برنامه‌های اجرا شده، می‌توان به قصه گویی، مشاعره، حافظ خوانی، شاهنامه خوانی، تعریف خاطراتی شیرین از شب یلدا، بازی و پذیرایی اشاره کرد.

لطیفی ادامه داد: قصه گویی با عنوان دیو و دانه  نیز برای کودکان به مناسبت این جشن انجام شد.

 [PageVisit]