1398/8/13 دوشنبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در شورای اداری مطرح کرد؛ روز کتابدار کمتر از روز معلم نیست مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: با توجه به اهمیت کتابخانه‌های عمومی و کتابداران در توسعه فرهنگی و همه جانبه جوامع باید روز کتابدار را به خوبی مطرح و برای اقشار مختلف تبیین کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، شورای اداری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با حضور مدیرکل، معاونان مدیرکل، روسای شهرستان‌ها و کارشناسان ستادی با محوریت برنامه‌های ویژه هفته کتاب روز دوشنبه 13 آبان ماه برگزار شد.

در این نشست روسای ادارات به اعلام برنامه‌های ویژه هفته کتاب در هر یک از شهرستان‌ها پرداختند و یاد و خاطر همه دانش آموزان شهید که در ادوار مختلف تاریخ جان خود را در راه دین و کشور اهدا کردند، گرامی داشته شد.

دکتر عاطفه زارعی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این جلسه با گرامی داشت روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و  تأکید بر اینکه همه اقدامات فرهنگی کتابخانه‌های عمومی باید در راستای حفظ هویت ایرانی اسلامی باشد اظهار کرد: امروز در زمینه جنگ نرم ما وظیفه داریم که تمامی توان خود را برای نشان دادن چهره واقعی ایران اسلامی و فرهنگ غنی آن به کار گیریم.

وی با اشاره به اینکه وظیفه امروز ما ایجاد رفتار مطالعاتی صحیح، عادت دادن جوامع هدف کتابخانه‌ها به مطالعه، استمرار و تثبیت این رفتارها است افزود: در وجود همه کتابداران استان همدان این دغدغه وجود دارد که باید با تمام توان در راستای درخشش کشورمان، استانمان، شهر و روستایمان تلاش کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه ایران از تاریخ و تمدنی غنی و فرهنگی اصیل برخوردار است تصریح کرد: در این میان استان همدان به عنوان یکی از سرزمین‌های برجسته کشور  همواره دارای شخصیت‌هایی در تراز ملی و بین المللی بوده است.

زارعی با اشاره به اینکه دانشمندان، فرهیختگان و روحانیون استان همدان همواره از جمع برجستگان علمی بوده و هستند که دانش در آن‌ها نهادینه شده است ادامه داد: جامعه کتابداران نیز باید به سهم خود برای استمرار اقتدار و حفظ و حراست از فرهنگ غنی این استان گام بردارند.

وی با بیان اینکه رفتار شهروندان در توسعه نقش به سزایی برخوردار است خاطرنشان کرد: بنابراین کتابخانه‌های عمومی در هرجایی که احساس کردند خلأ آموزشی وجود دارد، در این حوزه گام برداشته شود و برنامه‌های مناسب در این راستا را به مرحله اجرا درآورند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه کیفیت بیش از کمیت برای ما حائز اهمیت است گفت: آنچه انتظار ما را از اجرای برنامه‌های فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی برآورده می‌کند تأثیر مطلوب و سازنده بر روی همه اقشار و گروه‌های سنی است.

زارعی با تأکید بر اینکه برای قشر نوجوان و جوان باید برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده شود اظهار کرد: رسالت ما ارائه خدمات به همه اقشار جامعه و در همه رده‌های سنی است و نباید تنها یک گروه سنی یا قشر خاص را  همواره در نظر داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه رفتارها نباید حالت کلیشه‌ای به خود بگیرند افزود: نخسین ژورنال کلاب نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور که در همدان برگزار شد، به دنبال تغییر رویکرد کتابخانه‌های عمومی به سوی اجتماعی شدن بود تا بتوانند به حیات خود در دنیای مدرن امروزی ادامه دهند.

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه برقراری ارتباط و هم‌افزایی با سایر دستگاه‌های اجرایی برای بهبود نتایج حاصله از اقدامات فرهنگی لازم و ضروری است تصریح کرد: کتابخانه‌های عمومی استان همدان باید به خوبی بدرخشند تا جامعه و استانی داشته باشیم که کمترین آسیب‌های اجتماعی را داشته باشد.

زارعی در ادامه از همه کتابداران و روسای شهرستان‌ها خواست که تکریم شهدای دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و خانواده‌های آنان  به ویژه خانواده شهدایی که ارتباط مستمر با کتابخانه ها دارند را در دستور کار قرار دهند ادامه داد: تکریم از شهدایی که عضو کتابخانه‌های عمومی بودند و یا فرزندان آنان در این عرصه فعال هستند در برنامه‌ها قرار گیرد.

وی از همه روسای شهرستانی خواست تا با ارائه گزارش‌های واقعی و آنچه در کتابخانه‌های عمومی انجام می‌‎شود، مردم را امیدوار کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان همچنین از همه کتابدارن خواست تا نمایشگاه‌هایی برای معرفی کتاب‌هایی با موضوع، خواندن، تاریخچه کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها برپا کنند و پژوهش‌هایی را درباره کتابخانه‌های عمومی در محل فعالیت خود به انجام برسانند.

زارعی همچنین خواستار برگزاری برنامه‌هایی چون نشست‌های نمایشنامه‌خوانی و معرفی کتاب در کتابخانه‌هایی شد که کمتر در این حوزه فعال هستند و خاطرنشان کرد: خلاقیت را به کار گیریم و از معرفی تکراری کتاب‌ها خودداری کنیم.

وی گفت: برای ترویج بهتر فرهنگ اهدا کتاب، از اهدا کنندگان کتاب تقدیر به عمل آید تا دیگران نیز به این امر خداپسندانه و فرهنگی ترغیب شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در پایان تأکید کرد: باید با برنامه ریزی صحیح و تبیین اهمیت کتابخانه‌های عمومی در توسعه و پیشرفت جوامع، روز کتابدار را در جامعه برجسته و به خوبی معرفی کنیم.

 [PageVisit]